Aranżacja ogrodu. Czego nie może w nim zabraknąć?

Aranżacja ogrodu. Czego nie może w nim zabraknąć?

22 października, 2020 Wyłączono przez redakcja

Przestrzeń wokół domu jest niemniej ważna od wnętrz, w których na co dzień żyjemy. Od tego, w jaki sposób zostanie urządzona, będzie zależało to, czy poczujemy się w niej dobrze i komfortowo. Bez wątpienia powinna być funkcjonalna, a wyglądem zachęcać do spędzania czasu w ogrodzie. Czego nie powinno w niej zabraknąć?

Przemyślana aranżacja ogrodu jest kluczem do sukcesu. Zanim zabierzemy się za jej realizację, warto wszystko dokładnie zaplanować, a przede wszystkim zrobić krótką analizę  potrzeb i oczekiwań domowników?

Czy z przestrzeni ogrodu będą korzystały małe dzieci? A może ogród będzie użytkowany też przez osoby starsze? Jak często będziemy przyjmować w nim gości i jak licznie? Czy zachodzi konieczność zaaranżowania miejsca do przechowywania ogrodowych narzędzi?

Przestrzeń do wypoczynku

Tym, czego nie powinno zbraknąć w żadnym ogrodzie, jest wygodne miejsce do wypoczynku. Zaaranżowane w przyjemnym otoczeniu, umili wolne chwile spędzane na świeżym powietrzu. W zależności od oczekiwań domowników może to być miejsce przeznaczone do spożywania posiłków, zatopienie się w lekturze, przyjmowania gości albo zażywania słonecznych kąpieli. Doskonałą opcją jest też połączenie kilku funkcji poprzez wykorzystanie odpowiednich mebli ogrodowych. Ich szeroki wybór znajdziemy na przykład w sklepie Bazkar.

Może to być komplet krzeseł oraz stół, przy którym wygodnie zjemy obiad albo ławostół, który z łatwością zmienimy w stolik kawowy. Można też zdecydować się na znacznie mniejszy zestaw, który dobrze sprawdzi się na niedużym tarasie. Wystarczą wtedy dwa fotele i mały stolik, by stworzyć funkcjonalne miejsce do odpoczynku. Alternatywą są też meble modułowe. Ich zaletą jest to, że mogą być dowolnie modyfikowane, tworząc raz duże komplety wypoczynkowe, a innym razem meble skromnych rozmiarów.

Miejsce do przechowywania

Najczęściej zdarza się, że domownicy w przydomowej przestrzeni potrzebują również miejsca do przechowywania. Właśnie do tego celu służą domki lub szafy na narzędzia. Można w nich schować wiele różnych przedmiotów. Zazwyczaj są to narzędzia ogrodnicze oraz stosowane w ogrodnictwie preparaty. Schowane w szafie, która zostanie odpowiednio zabezpieczona, nie wpadną w niepowołane, dziecięce rączki.

Przechowywanie w ogrodzie może przybrać też inną formę i dotyczyć przestrzeni wypoczynkowej. Wielofunkcyjne meble, które łączą w sobie możliwość wypoczynku z możliwością przechowywania, okazują się bardzo praktyczne. Doskonale sprawdzą się wtedy, kiedy zechcemy schować poduszki, koc, dziecięce zabawki albo czasopismo, które chętnie czytamy podczas delektowania się kawą. Taką możliwość dają na przykład stoliki i pufy z ukrytym schowkiem, ale i duże ogrodowe skrzynie, które mogą służyć jednocześnie jako siedzisko.

To jednak nie wszystko…

Wypoczynkowe meble ustawione w otoczeniu ogrodowej zieleni stworzą przyjemne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. Natomiast wielofunkcyjne meble lub szafy narzędziowe pozwolą przechowywać rozmaite akcesoria. Czy wystarczą jednak do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni?

Wiele zależy od oczekiwać inwestorów. W zależności od nich na terenie ogrodu może się pojawić na przykład plac zabaw, oczko wodne, pergola albo altana. To, czego nie powinno zabraknąć w żadnej aranżowanej przy domu przestrzeni, to oświetlenie, które pozwoli bezpiecznie poruszać się po terenie posesji.

Przemyślana aranżacja ogrodu odwdzięcza się nam na wiele sposobów. Jest bezpieczna, przyjemna dla oka i wygodna do wypoczynku. W sezonie letnim staje się prywatnym azylem rodziny i miejscem, w którym z przyjemnością spędzamy każdą wolną chwilę.