Aranżacja przedpokoju — 7 praktycznych rozwiązań

Aranżacja przedpokoju — 7 praktycznych rozwiązań

30 sierpnia, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Aranżacja przedpokoju często bywa kłopotliwa. Zwykle jest to bowiem małe i wąskie pomieszczenie stanowiące prawdziwe wyzwanie dla urządzającego. Warto się jednak postarać, gdyż przedpokój jest wizytówką całego mieszkania — w końcu jest pierwszym, co widzą wchodzący goście. Dlatego też przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących aranżacji wnętrza przedpokoju.

1. Podłoga

Posadzka w holu musi być przede wszystkim solidna i odporna na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza zarysowania. Warto więc odpuścić drewno, gdyż stosunkowo łatwo ulega ono ścieraniu i trudniej się je czyści. Zwłaszcza zimą, gdy na naszych drogach pełno jest piasku i soli. Jeśli jednak uznasz, że drewniane panele są absolutnie niezbędne dla Twojej wizji wnętrza przedpokoju, wybieraj wyłącznie modele z najwyższej klasy ścieralności — AC4 i AC5. Alternatywą dla paneli mogą być też ceramiczne płytki drewnopodobne. Można je łatwo dobrać do wzorów drewnianych podłóg w innych pokojach, np. salonie czy sypialni, gdyż zarówno ich wzory, jak i kolory świetnie imitują drewniane panele. Są przy tym łatwiejsze w czyszczeniu i bardziej odporne na ścieranie.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem pozostają jednak płytki — gresowe, terakotowe lub cementowe. Warto jednak pamiętać, że gres może matowieć pod wpływem detergentów używanych do mycia podłóg. Tego problemu nie ma natomiast z terakotą. Płytki z cementu pozwalają dodatkowo wprowadzić ciekawe wzory do holu.

podłoga w przedpokoju

2. Ściany

W kwestii ścian mamy dość spore pole manewru. Trzeba jednak pamiętać, że będą się one bardziej brudzić, niż ściany w innych pokojach. Zbliżony poziom zagrożenia zabrudzeniami ma tylko pokój dziecięcy. Dlatego też powinniśmy decydować się na materiały łatwe w czyszczeniu. Do malowania ścian w przedpokoju warto więc wybierać farby lateksowe, akrylowe, ceramiczne lub winylowe.

Oczywiście malowanie to niejedyna opcja na aranżację przedpokoju. Bardzo popularne są także tapety i okładziny ścienne. Świetnie zastępują bowiem farbę i są przy tym łatwe w czyszczeniu — zwłaszcza nowoczesne tapety i fototapety winylowe. Warto jednak zdecydować się na stonowane wzory — zbyt krzykliwa tapeta może pomniejszyć optycznie wnętrze. Jeśli zaś chodzi o okładziny ścienne, do łask wraca popularna kiedyś boazeria. Oczywiście w unowocześnionej i znacznie przyjemniejszej dla oka wersji. Ciekawie prezentuje się także okładzina z betonu lub kamienia dekoracyjnego. Trzeba się jednak liczyć z ich stosunkowo wysokim kosztem. Interesującym rozwiązaniem są także ściany z cegieł — klasycznych rudawych dla większych holi oraz białych lub szarych dla małych wnętrz.

3. Meble

Pierwsze, z czym powinny nam się kojarzyć meble do przedpokoju to wielofunkcyjność. Często bowiem mamy do dyspozycji bardzo ograniczoną przestrzeń. Zastanawiając się nad umeblowaniem przedpokoju, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę dużą szafę wnękową. Najlepiej jest pomyśleć o niej już na etapie projektowania mieszkania lub domu. Warto wybierać modele z przesuwnymi drzwiami — dzięki temu nie będziemy potrzebować dodatkowego miejsca przy otwieraniu szafy. Jest to naprawdę nieocenione w przypadku wąskich holi. Praktyczne są także szafy przeszklone. Pełnią one bowiem funkcję lustra, co nie tylko eliminuje potrzebę wstawiania go osobno, ale też pozwalają optycznie powiększyć wnętrze. Dodatkowo możemy sami zaprojektować taką szafę wedle naszych potrzeb, np. dodając dużo skrytek i półek. Ostatecznie przedpokojowa szafa może odgrywać rolę domowej garderoby — odpowiednio duża wyeliminuje konieczność wstawiania osobnych wieszaków na odzież wierzchnią gości.

O ile pozwoli nam na to dostępne miejsce, warto także wyposażyć się w szafkę na buty. Dzięki temu żadne aktualnie używane obuwie nie będzie stało na widoku i nie trzeba będzie szukać butów sezonowych po całym domu. Poza tym pozioma szafka może z powodzeniem pełnić funkcję siedziska, przydatnego przy zmianie obuwia. Można nawet trafić na modele ze zintegrowanymi wieszakami na ubrania.

garderoba do przedpokoju Meblujemy Dom

4. Optyczne powiększenie wnętrza

Jak już wspomnieliśmy, przedpokój jest często dość małym i wąskim pomieszczeniem. Można je jednak z powodzeniem powiększyć optycznie, stosując bardzo proste triki. Po pierwsze — wspomniane już lustro. Zależnie od dostępnego miejsca można je wstawić osobno, powiesić na ścianie lub zamontować na froncie mebli, np. szafy. Polecamy zwłaszcza tę ostatnią opcję. Po drugie — jasne kolory. Wprowadzają one więcej światła i przestrzeni. Najbardziej uniwersalna, i niestety coraz częściej nadużywana, będzie oczywiście biel. Sprawdzą się także pastele i chłodniejsze barwy jak np. delikatna mięta czy blady błękit.

Lustra przydają się także do optycznego poszerzania wąskich przedpokojów, tak często spotykanych w blokach. Takie długie i wąskie pomieszczenia można też optycznie skrócić. Wystarczy krótszą ścianę pokryć ciemnym lub ciepłym kolorem (czerwień, czerń, brąz). Jeśli zaś chcemy sprawić, żeby wnętrze wydało się wyższe, powinniśmy wykorzystać pionowe pasy na ścianach (najprościej będzie użyć tapety) i wysokie meble.

5. Dodatki i dekoracje

Przedpokój to oczywiście nie tylko meble. Nie każdy jest przecież miłośnikiem minimalizmu, a ciekawe dodatki mogą z powodzeniem ożywić wnętrze i nadać mu przyjemny klimat. Czym więc możemy ozdobić nasz przedpokój? Warto postawić na praktyczne dodatki. Królować będą oczywiście wieszaki. Można trafić na naprawdę interesujące modele stojących wieszaków, np. stylizowanych na małe drzewko. W mniejszych wnętrzach powinniśmy postawić przede wszystkim na wieszaki i haczyki ścienne. Również tutaj mamy do dyspozycji sporo różnych wzorów i bez problemu powinniśmy znaleźć coś pasującego do naszej wizji, np. w stylu retro. Warto stawiać na solidne konstrukcje, mogące bez problemu udźwignąć nawet najcięższe płaszcze.

Co jeszcze można wykorzystać do dekoracji? Odpowiedź jest dość prosta — półki. I nie chodzi tutaj tylko o umieszczone na nich przedmioty. Sama konstrukcja również może być bardzo dekoracyjna. Ciekawie prezentują się np. półki z nieobrobionego lub wyrzuconego przez może drewna (tzw. driftwood).

Przedpokój to często także miejsce przechowywania kluczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby także je wykorzystać w celach dekoracyjnych. Można je po prostu wyeksponować, dodając pomysłowe breloczki, lub umieścić w niebanalnie zaprojektowanej szafeczce na klucze. Bardzo ciekawym przykładem takiej szafki będzie ścienna apteczka w stylu vintage.