Balustrady na balkon i taras

Balustrady na balkon i taras

30 sierpnia, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Schody, balkony, tarasy ze względów bezpieczeństwa powinny być wykończone balustradą. Dodatkowo możemy wykorzystać ją jako element aranżacyjny. I chyba ta ostatnia funkcja balustrady nastręcza najwięcej problemów.

Oferta na rynku jest tak duża, że ostateczna decyzja jest bardzo trudna. Do wyboru są bardzo różne materiały, które można łączyć w dowolnych konfiguracjach. Także bogate wzornictwo pozwala na swobodne dopasowanie balustrady do charakteru wnętrza lub elewacji zewnętrznej.

Przedstawiamy rodzaje balustrad, materiały oraz kryteria wyboru. Ten krótki poradnik sprawi, że wybór balustrady, która spełni swoje zadania będzie łatwiejszy.

balustrada zewnętrzna

Balustrady wewnętrzne

Stosowane są głównie jako zabezpieczenie schodów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest ona wymagana już przy schodach wyższych niż 0,5 m. W domach jednorodzinnych balustrada nie może być niższa niż 90 cm, w budynkach wielorodzinnych jej wysokość minimalnie musi wynosić 110 cm, pręty nie mogą być montowane rzadziej niż co 12 cm. Ten ostatni wymóg nie dotyczy budownictwa jednorodzinnego. Jednak w przypadku małych dzieci i zwierząt bezpiecznie jest je rozmieszczać częściej lub wykonać balustradę pełną. Balustradą muszą być również zabezpieczone antresole.

Balustrady wewnętrzne nie są narażone na działanie czynników zewnętrznych, więc można wykonać je z drewna, stali nierdzewnej, szkła. Materiał wykończeniowy należy dopasować do materiału, którym wykończone są schody.

Nie oznacza to jednak, że musi być to ten sam materiał, ale powinien współgrać. Największe możliwości aranżacyjne dają schody drewniane. Można zabezpieczyć je balustradą drewnianą, stalową lub szklaną. Doskonałe efekty dekoracyjne przynosi połączenie drewna lub stali ze szkłem. Takie zabezpieczenia są stabilne, ale równocześnie nadają schodom lekkości i elegancji.

balustrady wewnętrzne

Balustrady zewnętrzne

Ten rodzaj balustrad zabezpiecza przede wszystkim balkony i loggie. Balustrada na taras pełni przede wszystkim funkcje dekoracyjne.

W przypadku balustrad zewnętrznych wybór materiału jest znacznie trudniejszy, przede wszystkim z powodu działania czynników atmosferycznych. Balustrada zewnętrzna powinna być odporna na działanie wilgoci, promieni słonecznych, niskich i wysokich temperatur. Pod tym względem najlepszym wyborem wydaje się być stal nierdzewna. W przypadku zastosowania innych materiałów trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzania prac pielęgnacyjnych. Pod tym względem najbardziej wymagające jest drewno, które co kilka lat trzeba impregnować i malować.

Rodzaje balustrad zewnętrznych

Ten podział przygotowaliśmy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane balustrady na taras i balkon. W krótkiej charakterystyce przedstawiamy ich najważniejsze zalety i wady.

Balustrady ze stali

To najpopularniejszy rodzaj balustrad. Mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub zwykłej. Ta pierwsza lepiej się prezentuje, nie wymaga konserwacji. W porównaniu ze stalą zwykłą jest jednak droższa.

Ich największą zaletą jest odporność na działanie czynników atmosferycznych. Stal nierdzewna nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących. stal zwykłą należy zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym i pomalować. Balustrada ze stali może przybrać dowolny kształt, dzięki temu doskonale można dopasować ją do każdego rodzaju zabudowy.

Bardzo często balustrada na taras i balkon jest dopełnieniem ogrodzenia i dzięki temu dom i ogród utrzymane są jednolitym stylu.

Balustrady drewniane

Najczęściej spotykane są w domach położonych poza miastem, bo tam najlepiej wpisują się naturalny krajobraz. Najlepiej pasuje do domów drewnianych lub wykończonych materiałami drewnopodobnymi. Ale balustrada drewniana stosowana jest także na balkonach i przy oknach nowoczesnych budynków murowanych. Dzięki temu elewacja nie traci na nowoczesności, ale zyskuje na przytulności.

Podobnie jak w przypadku stali, dom i ogród można otoczyć ogrodzeniem utrzymanym w tej samej stylistyce. Niestety w przypadku drewna trzeba liczyć się z koniecznością jego impregnacji oraz malowaniem. Dzięki temu zabezpieczymy go przed wilgocią i kornikami.

Balustrady kute

To niezwykle elegancka balustrada na balkon i na taras. Może mieć dowolny kształt, wszystko zależy od umiejętności wykonawcy. Najczęściej stosowane są wzory geometryczne i ornamenty roślinne. Można tymi elementami ogrodzić także dom i ogród.

Balustrada szklana

To nowoczesne rozwiązanie stosowane najczęściej na balkon w nowoczesnym budownictwie. Najczęściej łączona jest ze stalą nierdzewną. Szkło musi być hartowane, by w razie rozbicia rozprysło się na drobne kawałki i nie stanowiło zagrożenia dla użytkowników. Niestety ich cena jest bardzo wysoka.

Balustrady betonowe i kamienne

Ten rodzaj balustrad ma przede wszystkim walory dekoracyjne. Ze względu na swój ciężar i masywność nadaje się wyłącznie jako wykończenie tarasu prowadzącego do ogrodu lub zewnętrznych schodów prowadzących do domu. Tego typu balustrada bardzo dobrze pasuje do posesji klasycznych w stylu dawnych dworków, pałaców.

Jak samodzielnie zamontować balustradę?

Samodzielne zabezpieczenie balkonu balustradą nie jest trudne. Szczególnie łatwe do wykonania są balustrady balkonowe ze stali i drewna. Producenci oferują gotowe elementy balustrad do zamontowania:

  • słupki,
  • rozety,
  • tralki,
  • uchwyty poręczy,
  • uchwyty boczne,
  • półsłupki do drewna,
  • gotowe przęsła do zabudowy.

Decydując się na wykonanie zabudowy balkonu barierką ochronną trzeba pamiętać, że ma ona zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo. Musi być stabilnie przymocowana, wytrzymała, musi przenosić ciężar osoby dorosłej. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo dzieci. Z tego powodu najlepiej zrobić balustradę pełną lub z gęsto zamontowanymi tralkami. To gwarantuje, że głowa dziecka nie przejdzie przez zamontowane barierki.

Inne podejście można zastosować w przypadku wykonywania balustrady na tarasie. Taras jest przestrzenią pośrednią, oddzielającą ogród od domu. Kryteria bezpieczeństwa nie muszą być tak rygorystycznie przestrzegane, chociaż balustrada musi być tak zamontowana, by się nie przewróciła. Jednak głównym kryterium będą względy aranżacyjne i estetyczne.

Taras to miejsce relaksu, najczęściej umieszczamy na nim meble ogrodowe wykonane z różnych materiałów i prezentujące różną stylistykę. Do mebli drewnianych lub wykonanych z wikliny i rattanu będzie pasowała balustrada wykonana z toczonych tralek lub deski. Przy minimalistycznych meblach w stylu skandynawskim lepiej sprawdzi się balustrada ze stali nierdzewnej. Dzięki temu taras będzie stanowił jednolitą kompozycyjnie całość.

cena balustrad jest bardzo zróżnicowana, wynosi od 150 zł do nawet 500 zł za metr bieżący. Na takie zróżnicowanie cen wpływ ma rodzaj użytego materiału, wzornictwo. Im bardziej ozdobne elementy, tym koszty będą większe.