Jak wybrać dobry teodolit?

Jak wybrać dobry teodolit?

29 sierpnia, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Teodolity to dość proste konstrukcyjnie instrumenty pomiarowe, które mimo swojej ograniczonej funkcjonalności wciąż stanowią podstawowe wyposażenie każdego geodety, budowlańca, architekta czy inżyniera. Ich nadrzędnym zadaniem jest szybki i precyzyjny pomiar kątów poziomych i pionowych. Jak wybrać dobry teodolit, by nie żałować?

Podstawowe parametry i cechy teodolitów

Teodolity cechuje przede wszystkim ich klasa dokładności. Naturalnie, im bardziej dokładny teodolit, tym mniejszy błąd pomiarowy uda się nam uzyskać. Poszukując profesjonalnego teodolitu warto wybierać urządzenia pierwszej lub drugiej klasy dokładności. Urządzenia tego typu zagwarantują dokładność ok. 5” przy zachowaniu zdolności rozdzielczej na poziomie 2,5”. Najlepsze teodolity na rynku zagwarantują precyzję pomiaru na poziomie 2”.

Poza tym, poszukując dobrego, użytecznego i funkcjonalnego teodolitu, nie należy zapominać o wysokiej klasie odporności. Urządzenia przeznaczone do pracy na placach budów oraz w niekorzystnych warunkach atmosferycznych zazwyczaj posiadają obudowy o stopniu ochrony IPX6, które skutecznie chronią je przed kurzem oraz wodą. Pracę na niestabilnym podłożu ułatwia jednoosiowy kompensator, który marginalizuje wpływ drgań i wstrząsów na dokładność pomiaru.

Bardziej zaawansowane teodolity wyposażone są również w klawiatury, które ułatwiają sterowanie oraz operowanie urządzeniem, a także w czytelne wyświetlacze poprawiające komfort codziennej pracy. Teodolity tego typu mogą służyć nie tylko do pomiaru kątów, ale także do mierzenia: kierunków, wysokości, pochyleń, tyczenia czy przenoszenia azymutów do szybów.

Specjaliści bez wątpienia skorzystają także z szerokiego zakresu profesjonalnych teodolitów, który w przypadku najlepszej jakości urządzeń wynosi ok. +/-3’, z dużej średnicy obiektywu, odłączalnej spodarki czy z punktu laserowego ułatwiających realizację pomiarów. Wysokiej jakości teodolity ogniskują od 1,35 m, a ich minimalny odczyt wynosi ok. 1”/5”.

Wybierając teodolit zwróć uwagę na jego markę

Oczywiście parametry techniczne czy dodatkowe wyposażenie teodolitu to najważniejsze czynniki determinujące podjęcie zakupowej decyzji. Niemniej, poszukując naprawdę dobrego, wszechstronnego, funkcjonalnego i wytrzymałego urządzenia, warto zwrócić uwagę także na jego markę. 

Na rynku znaleźć można pełno zróżnicowanych i nisko jakościowych instrumentów pomiarowych oferowanych przez nieznanych producentów. Zakup takiego urządzenia wiązać się będzie ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia, braku gwarancji czy niedostosowania sprzętu do rodzaju pomiarów lub preferencji operatora.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór produktów pochodzących od renomowanych i sprawdzonych marek – m.in. najchętniej wybieranej polskiej marki oferującej profesjonalny sprzęt mierniczy – firmy Nivel System. Zakup tego typu sprzętu okaże się zdecydowanie lepszą i bezpieczniejszą inwestycją. Szukasz profesjonalnych instrumentów pomiarowych? Sprawdź przegląd profesjonalnych teodolitów marki Nivel System.

Dodatkowa lektura: https://debowetarasy.pl/sprawdz-profesjonalne-przecinarki-husqvarna-na-budowe/