Ceny nieruchomości i charakterystyka rynku mieszkaniowego w Lublinie

Ceny nieruchomości i charakterystyka rynku mieszkaniowego w Lublinie

29 sierpnia, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

W ostatnich latach rynek mieszkaniowy rośnie w siłę. Pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży nieruchomości, jednak przybywa także kupców. W efekcie ceny mieszkań w Polsce są dziś niezwykle wysokie w porównaniu do stawek z poprzednich lat. Przyjrzyjmy się, jak wygląda sytuacja w Lublinie. Jakie są ceny mieszkań w tym mieści oraz jakie są znaki szczególne rynku pierwotnego w Lublinie?

Ceny nowych mieszkań Lublin

Wielu analityków wskazuje, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze spowolnieniem wzrostów cen mieszkań w Polsce. Niemniej jednak na największych rynkach nadal wzrosty są bardzo wysokie. Porównując kwartał do kwartału zauważamy, że ceny w Warszawie czy Poznaniu wciąż rosną nawet o kilka procent. Jak jest natomiast w Lublinie? Wydaje się, że tutaj spowolnienie jest nieco wyraźniejsze, gdyż wzrosty cen mieszkań są tu mniejsze niż w większości innych miast wojewódzkich. Średnia cena metra kwadratowego w mieszkaniu w Lublinie oscyluje w okolicach 5200-5400 zł. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że często ceny znacząco odbiegają od tego przedziału – zarówno w dół, jak i w górę.

Cena jednego metra kwadratowego mieszkania w Lublinie jest zależna od wielu czynników, wśród których jednym z najistotniejszych jest całkowity metraż mieszkania. Jest to normalne zjawisko dla całego rynku nieruchomości. Widać również wpływ metrażu na zmiany cen. Rzecz w tym, iż o ile ceny większości mieszkań w Polsce rosną, o tyle stawki za apartamenty o powierzchni ponad 100 m^2 spadają. Należy w tym miejscu wspomnieć o Lublinie. Jak już wcześniej zauważono, wzrosty cen mieszkań w tym mieście są ostatnio stosunkowo niewielkie. Jednak również spadki cen największych apartamentów, które w pozostałej części Polski są wyraźne, w Lublinie pozostają słabo zauważalne.

Nowe mieszkania Lublin – inwestycje pod wynajem

Nie ma wątpliwości, iż w każdym mieście rynek pierwotny mieszkań jest nieco inny. W Lublinie wykreowała się tendencja do kupowania nowych mieszkań pod wynajem. W porównaniu do innych miast, stosunkowo niewielki odsetek nabywców mieszkań stanowią kupcy, planujący zamieszkać w danym lokalu, wobec tych, którzy chcą go wynająć natychmiast po zrealizowaniu transakcji. Z czego wynika to zjawisko? Wydaje się, iż chodzi tu o wyjątkowo dynamiczny rozwój miasta. W innych miastach wojewódzkich napływ nowych mieszkańców jest mniejszy, jeśli porównamy go z aktualną liczbą ludności. Do miasta przybywa coraz więcej studentów, wielu z nich przyjeżdża do Lublina zza wschodniej granicy kraju. W ciągu ostatnich kilku lat do Polski przyjechały tysiące obywateli Ukrainy, a że Lublin leży blisko granicy, wielu z nich tam osiadło. Najczęściej imigranci decydują się na wynajem mieszkania, przez co rynek najmu jest dziś naprawdę duży. Popyt nie maleje, tak więc inwestycja w wynajem jest najzwyczajniej w świecie bardzo opłacalna. Chcąc lepiej poznać rynek mieszkaniowy w Lublinie, warto odwiedzić stronę https://tabelaofert.pl/nowe-mieszkania/lublin. Znajdują się tam dziesiątki ofert sprzedaży mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.