Armatura łazienkowa – trudna sztuka wyboru

Armatura łazienkowa – trudna sztuka wyboru

17 kwietnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Baterie są nieodłączną częścią wyposażenia łazienki i powinny komponować się z całą aranżacją, dlatego mogłoby się wydawać, że łatwo je dopasować. Atrakcyjny design to jednak nie wszystko. O wyborze baterii nie można zadecydować pod koniec urządzania wnętrza – jest zależny od sposobu montażu, a także od konkretnego modelu wanny lub umywalki. Co należy wziąć pod uwagę podczas zakupów?

Istotne cechy armatury łazienkowej

Baterie łazienkowe często nie są traktowane równorzędnie z wanną lub płytkami ceramicznymi, a tymczasem mają ogromny wpływ na ostateczny efekt aranżacji. Każdy detal ma znaczenie, gdy chcemy, aby wnętrze cieszyło nasze oczy. Spójność stylistyczna to jedno, ale armatura sanitarna powinna być również funkcjonalna, komfortowa dla użytkowników i bezawaryjna. Niektóre baterie mają wymyślne kształty i prezentują się pięknie, ale są niepraktyczne, ponieważ trudno je wyczyścić. Kwestia utrzymania higieny stanowi kolejną istotną sprawę, dlatego warto postawić na baterie, które łatwo oczyścić, czyli bez rowków i zagięć, ponieważ w nich kumuluje się wszelkiego rodzaju osad i brud, a usunięcie złogów jest czasochłonne i niekiedy wymaga pomysłowości.

 

Wybór baterii do umywalki i wanny – co jest ważne? 

Wielkość wanny lub umywalki ma znaczenie – należy ją wziąć pod uwagę, aby armatura łazienkowa została właściwie dopasowana. Zbyt mała bateria będzie wywoływać dyskomfort podczas mycia rąk w dużej umywalce i odwrotnie. Ważny jest również kształt wanny lub umywalki. W przypadku zbyt małej wylewki baterii woda w dużej umywalce będzie pryskać po ścianach. Jeżeli łazienka ma niewielki metraż i konieczny jest montaż małej umywalki, warto zadbać o to, aby była wystarczająco głęboka. Tutaj rozchlapywanie wody na boki i zalewanie łazienki będzie powodować z kolei zbyt długa wylewka. Bateria stanowi nieodzowny element strefy umywalkowej i kąpielowej. Już w momencie planowania aranżacji łazienki trzeba o niej pomyśleć, ponieważ istnieją różne rodzaje baterii i niektóre muszą być montowane na początku urządzania wnętrza. Rozróżniamy wersje do montażu ściennego podtynkowego i natynkowego oraz sztorcowe, czyli stojące. Ważne jest dostosowanie długości wylewki do wymiarów umywalki lub wanny.

 

Różnice pomiędzy tanimi i drogimi bateriami

Ceny baterii są bardzo zróżnicowane. Nawet powszechnie stosowane modele chromowane mogą wyraźnie różnić się ceną. Należy pamiętać, że armatura nie jest czymś, co chcemy często wymieniać. Powinna przetrwać do kolejnego remontu, czyli kilka lub kilkanaście lat. Z tego względu lepiej zapłacić nieco więcej, ponieważ najtańsze modele są słabej jakości. Tanie chromowane baterie mają cienką chromowaną powłokę, co powoduje, że szybko matowieje i zwiększa się jej podatność na zarysowania. Grubsza powłoka stanowi skuteczniejsze zabezpieczenie, a często droższe baterie mają dodatkowe powłoki chroniące powierzchnię przed uszkodzeniem. Nie trzeba rezygnować z solidnych baterii, ponieważ wyjątkowe okazje w niższej cenie można upolować w outlecie internetowym https://plusoutlet.pl. Korpus i wylewka armatury łazienkowej zwykle są odlewane z mosiądzu, ale istotną rolę odgrywa jakość stopu. Im grubsze ścianki, tym mniejsza podatność na zniszczenie.