Bloki silikatowe ‒ właściwości i zastosowanie
10 lutego, 2020Bloki wapienno-piaskowe są materiałem o ergonomicznej budowie. Ich montaż jest szybszy i łatwiejszy niż w przypadku tradycyjnych materiałów budowlanych.
W budownictwie mieszkaniowym ogromne znacznie ma nie tylko trwałość materiałów budowlanych, ale także ich ognioodporność i dobra izolacyjność akustyczna. Mury wykonane z silikatów są bardzo dobrym izolatorem akustycznym. Co więcej, cechują się klasą reakcji na ogień A1, co oznacza, że są one niepalne. Warto wykorzystać je do budowy domu, a zwłaszcza ścianek działowych i wewnętrznych. Producenci oferują też interesujące akcje promocyjne, umożliwiające zakup materiałów w korzystnej cenie. Przykładem jest promocja na stronie https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/silka.
Właściwości silikatów
Bloczki silikatowe produkuje się z całkowicie naturalnych i mineralnych surowców ‒ w ich skład wchodzi piasek kwarcowy, mielone wapno palone i woda. Ściany wykonane z silikatów są mrozoodporne, trwałe i wytrzymałe. Zachowują szczelność oraz nośność, gwarantując tym samym bezpieczeństwo. Dzięki dużej gęstości materiału charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną, co jest jednym z najważniejszych aspektów użytkowych współczesnego budownictwa mieszkaniowego. Przykładem silikatów są bloki Silka, które z powodzeniem mogą być stosowane między innymi do budowy ścian pomiędzy mieszkaniem a klatką schodową, a także w budownictwie wielorodzinnym.
Bloki Silka mają wewnętrzne kanały na przewody elektryczne. Równomiernie rozmieszczone kanały umożliwiają sprawne przeprowadzenie instalacji elektrycznej wewnątrz muru. Co więcej, bloczki są wyposażone w zewnętrzne znaczniki kanałów elektrycznych, co ułatwia ustalenie przebiegu kanału. W asortymencie silikatów dostępne są bloki wyrównawcze, bloki połówkowe i bloki wentylacyjne.
Proces precyzyjnej produkcji silikatowych bloków pozwala na uzyskanie wyjątkowo gładkiej powierzchni, dzięki czemu ściana nie wymaga nakładania grubej warstwy tynku. Tynkowanie ułatwia również duża dokładność wymiarowa bloków.
Gdzie można zastosować bloki silikatowe?
Bloki wapienno-piaskowe są szczególnie doceniane w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, handlowym i w budynkach użyteczności publicznej. Nadają się do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i ścian nośnych obciążonych głównie pionowo. Wykorzystuje się je również do budowy ścian wypełniających w konstrukcjach szkieletowych, ścianek działowych i osłonowych. Znajdują zastosowanie w ścianach piwnicznych, fundamentowych i w podziemnych częściach budynku, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej izolacji chroniącej przed wilgocią.
Bloki mają wymiary modularne, co umożliwia budowanie i łączenie ze sobą różnych rodzajów ścian. Murowanie z bloków silikatowych przebiega tak samo jak murowanie za pomocą innych rodzajów bloczków. Bloki Silka mają uchwyty montażowe, które ułatwiają ich przenoszenie, jak i sam montaż. Można je łączyć za pomocą zwykłej zaprawy tradycyjnej lub na zaprawie do cienkich spoin. Bloki Silka mają łączenie w formie szczeliny pionowej (tzw. system pióro-wpust), której nie wypełnia się zaprawą. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia i skraca czas murowania, a także ogranicza straty ciepła.