Budowa na spadzistej działce – czyli projekt domu na zboczu lub skarpie o czym pamiętać?
10 sierpnia, 2020Budowa domu na spadzistej działce może sprawić pewne kłopoty. Jeżeli skorzystamy jednak z odpowiedniego projektu, każdy z problemów przekujemy na oryginalny i atrakcyjny wygląd. O czym należy pamiętać, decydując się na projekt domu na zboczu lub skarpie?
Od czego zacząć budowę na spadzistej działce?
Na początku każdej budowy powinniśmy sprawdzić, na jakie działania pozwala nam ukształtowanie terenu. W tym celu powinniśmy udać się do Urzędu miasta lub gminy. Otrzymamy tam Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkach Zabudowy. Dzięki temu uzyskamy informacje na temat wytycznych ewentualnej budowy domu. Kiedy wybierzemy projekt, musimy poprosić architekta o jego adaptację do warunków terenowych oraz wymogów określonych w powyższych dokumentach.
Gotowe projekty domów na zboczu lub skarpie
Aktualnie nie musimy zlecać wykonania projektu dopasowanego do zakupionej działki. Możemy skorzystać z gotowych rozwiązań proponowanych przez pracownie architektoniczne. Na stronie DomoweKlimaty.pl znajdziemy szeroką bazę projektów również na pochyłą działkę. Eksperci zadbali o funkcjonalne i atrakcyjne wykorzystanie części budynku wystającej ponad poziom terenu. W bazie znajdziemy projekty domów parterowych, z poddaszem, o mniejszej lub większej powierzchni użytkowej.
Dom na zboczu z podpiwniczeniem czy bez?
Jedno z pytań, które często zadają osoby planujące budowę domu na zboczu lub skarpie, dotyczy podpiwniczenia. W przypadku budynków na spadzistej działce konieczne jest zagłębienie części zabudowy w ziemi. Jeżeli taka sytuacja dotyczy również nas, powinniśmy wybrać projekt z podpiwniczeniem. W innym przypadku pokoje znajdujące się w tej lokalizacji nie będą miały dostępu do naturalnego światła. Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność podpiwniczenia. Może nam posłużyć jako kotłownia lub garaż.
Zalety i wady budowy na spadzistej działce
Wśród zalet domu na zboczu można wymienić przede wszystkim zaaranżowanie podpiwniczenia na garaż lub kotłownie. Dodatkowo spadek umożliwia nam wprowadzenie do projektu tarasu z pięknym widokiem na okolicę. Warto również wspomnieć o możliwości zaprojektowania oryginalnego ogrodu z romantycznymi schodami, rabatami czy też kamiennymi stopniami. Dom na zboczu ułatwi nam również ochronę przed nadmiernym gromadzeniem wód opadowych. Będą one samodzielnie spływać na dół.
Warto pamiętać jednak o wadach, jakie wiążą się z taką budową. Wiele zależy od ukształtowania terenu. Może pojawić się między innymi konieczność wprowadzenia ścianek oporowych. W niektórych przypadkach jest wymagane również dodatkowe badanie geologiczne gruntu. Są to kwestie, które mogą opóźnić budowę, a także zwiększyć koszty.
Planujesz budowę domu na zboczu? Przeczytaj także artykuł: Sprawdź 5 pięknych projektów, które wybudujesz partiami.