Budowalne kontrakty zagraniczne – czy warto je realizować?
30 sierpnia, 2022Firmy budowlane coraz częściej poszukują swoich klientów poza granicami kraju, co wynika głównie z kwestii finansowych. Do głosu dochodzi także duża konkurencja na rynku krajowym oraz delikatny spadek popytu na usługi budowlane. Czy warto szukać zleceń zagranicą?
Wyższe dochody, wyższe koszty
Realizacja zagranicznych zleceń budowlanych wiąże się z możliwością uzyskania wyższych dochodów, iż gdybyśmy realizowali podobne inwestycje w kraju. Wynika to z faktu, iż rozliczamy się w walucie obcej, zazwyczaj w euro. Po przeliczeniu na złotówki okazuje się, że zarobiliśmy naprawdę sporo. Niemniej jednak wysokie dochody często niwelowane są przez wysokie koszty, jakie wiążą się z prowadzeniem prac budowlanym zagranicą. Mowa tutaj głównie o dojeździe do pracy, na co mogą zdecydować się firmy, działające przy granicy bądź o kosztach zakwaterowania pracowników w innym kraju. Ponadto, nie jesteśmy w stanie przewieźć wszystkich materiałów z kraju, natomiast koszt ich zakupu zagranicą może okazać się wysoki.
Trudności z rozliczeniami
Problemem wielu firm jest kwestia rozliczania się z polskich fiskusem z kontraktów realizowanych zagranicą. W sektorze budowlanym jest to szczególnie skomplikowane, gdyż przepisy często są niejednoznaczne, a interpretacje podatkowe niekorzystne dla przedsiębiorców. Ci, którzy chcieliby rozpocząć realizację zagranicznych inwestycji, zdecydowanie powinni znaleźć dobrych doradców podatkowych i księgowych, którzy zajmą się kwestiami rozliczeniowymi. Firmy budowlane dolnośląskie zwykle nie mają z tym większego problemu, jednak firmy budowlane kujawsko pomorskie często nieco bardziej się natrudzić, aby znaleźć odpowiednią pomoc. Pamiętajmy, że najwięcej kłopotów sprawia podatnikom kwestia podatku VAT oraz podwójnego opodatkowania dochodów.
Współpraca z podmiotami zagranicznymi – czy rzeczywiście się opłaca?
Przedsiębiorcy, którzy chcieliby rozwijać swoje firmy, zdecydowanie powinni pomyśleć o wejściu na rynki zagraniczne. Z drugiej strony, należy pamiętać, iż nie jest to takie proste, jak się wydaje. Nie wystarczy tylko znaleźć klienta – trzeba również dopełnić wszelkich formalności, zwłaszcza związanych z podatkami. Co ciekawe, na współprace z zagranicą najczęściej decydują się firmy budowlane lubuskie oraz inne, działające w miastach położonych przy granicy. Pozwala to ograniczyć koszty, a dodatkowo zniwelować problem bariery językowej. Należy mieć na uwadze, że współpraca z zagranicą dedykowana jest tym podmiotom, które mają spore doświadczenie w prowadzeniu działalności na rynku krajowym.