Prace w ogrodzie, które należy wykonać jesienią

Prace w ogrodzie, które należy wykonać jesienią

26 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jesienne prace w ogrodzie to czas, gdy przygotowujemy naszą działkę na nadejście zimy i spadek temperatury. Trzeba więc zebrać ostatnie plony, uprzątnąć trawnik i zabezpieczyć drzewa i krzewy wrażliwe na mróz. Z końcem lata kończy się dla nas okres wypoczynku, a dla wielu roślin okres wegetacyjny. Obumarłe kwiaty i warzywa oraz opadłe liście wymagają usunięcia, a chore gałęzie drzew należy podciąć.

To jednak tylko niektóre z prac, jakie obejmują jesienne porządki. Jakie inne zadania należy wykonać i jak przygotować ogród przed nadejściem mrozów? Sprawdź koniecznie!

Wykopywanie roślin, owoców, warzyw i bulw

We wrześniu najczęściej zbieramy plony w postaci jesiennych warzyw, w tym warzyw korzeniowych, a także owoców takich jak gruszki czy jabłka. Pamiętajmy, aby na drzewach ani pod nimi nie zostawiać chorych owoców i gałązek. Należy je zutylizować, by choroby oraz siedliska szkodników nie rozprzestrzeniały się po naszym ogrodzie.

Jesień, a szczególnie późny sierpień oraz wrzesień to też dobry czas na wykopywanie ziemniaków. Zebrane bulwy przechowujmy w chłodnym pomieszczeniu. Aby praca przebiegła szybko i sprawnie warto skorzystać z wykopywaczki do ziemniaków i warzyw, którą możemy zamocować do glebogryzarki, która na co dzień służy nam do prac polowychAkcesoria do glebogryzarek, w tym także sprzęt do wykopywania bulw oferuje polska firma Globstal. Kopaczka do ziemniaków dostępna jest w sklepie producenta: https://www.globstal.pl/akcesoria-do-glebogryzarek/wykopywaczka-do-warzyw-i-ziemniakow 

Jesienią możemy też zbierać zioła, owoce dzikiej róży czy dojrzałe orzechy laskowe, a w październiku także orzechy włoskie. W suche i słoneczne dni warto zebrać nasiona roślin jednorocznych, co pozwoli nam wysiać je w przyszłym roku. Wykopmy również rośliny cebulowe, które nie są mrozoodporne.

jesienne zbiory warzyw

Jesienne prace w ogrodzie – przygotowanie gleby na zimę

Oczyszczona z chwastów oraz pozostałości po roślinach gleba będzie podatna na wietrzenie i wymywanie, dlatego istotnym zabiegiem przed pierwszymi zimowymi dniami będzie przekopanie ziemi. Dzięki temu zewnętrzna powłoka gleby, na której mogą występować szkodliwe grzyby, zostanie zakopana, a znajdujące się pod jej powierzchnią pasożyty staną się pożywieniem ptaków lub wymarzną. Co więcej, w czasie zimy bryły ziemi ulegną rozbiciu wskutek zamrażania i odmrażania gleby.

Przekopywanie ziemi ważne jest również wtedy, gdy chcemy zasilić ją nawozami jesiennymi lub dobrze przekompostowanym obornikiem. Dzięki temu zyska ona znacznie lepszą strukturę, co przyczyni się do zapewnienia lepszych warunków rozwoju dla warzyw oraz roślin.

Niezawodnym sprzętem do takich prac może okazać się więc osprzęt do glebogryzarek, taki jak pług do orki. Całą ofertę, w tym także wiele narzędzi przydatnych nie tylko zimą, ale i wiosną znajdziesz w sklepie Globstal.

Przed nadejściem zimy warto wykonać także zabieg ściółkowania, czyli okrycia gleby skoszoną trawą, słomą czy zdrowymi liśćmi (dobrym pomysłem jest także kompost). Taki zabieg zapobiegnie zbyt głębokiemu przemarzaniu ziemi, ale ochroni ją także przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie. Ściółka dodatkowo blokuje wzrost chwastów, które dzięki temu nie będą miały przyjaznych warunków do rozwoju. To ważne szczególnie wówczas, gdy zima ma być bezśnieżna lub bardzo mroźna.

Taka ściółka może być też alternatywnym rozwiązaniem dla przekopywania rabaty czy grządki. Organiczne materiały pochodzące z naszego ogródka będą rozkładały się na glebie i uwalniały do niej potrzebne substancje odżywcze. Pozytywnie wpłyną także na jej żyzność oraz na nasze późniejsze plony.

Zabezpieczanie drzew i krzewów

Drzewa i krzewy, zwłaszcza młode i wrażliwe na mrozy warto zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą materiałem przepuszczającym powietrze, np. jutą lub agrowłókniną.

Pamiętaj jednak, że młode drzewa i krzewy owocowe nie mogą być zabezpieczone zbyt wcześnie. Po owocowaniu potrzebują czasu na odpoczynek, a gdy temperatura spada, dostosowują się do zimna. Bardzo ważne jest więc, aby nasze drzewka nie doznały szoku, a hartowanie odbywało się długo i spokojnie.

Musimy więc wybrać odpowiedni moment na zabezpieczenie roślin. Najlepiej zrobić to dopiero, gdy prognozowane jest ochłodzenie (najczęściej jest to druga połowa listopada). Nie zapomnijmy też o zabezpieczeniu pni. Nie okrywajmy ich jednak zbyt ciasno.

Ostatnie koszenie trawnika

Ostatnie koszenie trawy najczęściej przypada na październik, zdarza się jednak – szczególnie gdy jesień jest ciepła i długa – że przycinamy ją jeszcze na początku listopada.

Pamiętajmy też, by przed zimą trawnik kosić nieco wyżej niż w lecie czy na wiosnę. Nie pozostawiajmy jednak zbyt wysokiej murawy, ponieważ przyczynić może się to do chorób grzybowych. Z kolei za nisko ścięta trawa skutkować będzie przemarzaniem korzeni.

napowietrzenie trawnika

Późnym latem lub wczesną jesienią warto przeprowadzić napowietrzenie trawnika. Taki zabieg ułatwi roślinom pobór substancji odżywczych. Zanim wystąpią pierwsze niskie temperatury, możemy również rozrzucić na nasz zielony dywan kompost lub inny jesienny nawóz. Aby napowietrzanie przebiegło szybko i sprawnie, warto zainwestować w aerator do glebogryzarki oraz odpowiednie koła. Duży wybór kół stalowych i gumowych znajdziesz na: https://www.globstal.pl/kola-do-glebogryzarki.

Porządkowanie trawnika i działki jesienią

Jesienią na bieżąco należy usuwać z trawnika gałęzie, obumarłe rośliny, kamienie i opadnięte liście, nawet te zdrowe. Zdrowe listki możemy wykorzystywać do zasilenia kompostu lub zabezpieczyć nimi rośliny przed mrozem, natomiast porażone należy zutylizować, by mieć pewność, że choroby nie będą się rozprzestrzeniać po naszym ogrodzie.

Jesienne porządki wiążą się także z przycinaniem drzew czy opryskami. To również dobry czas na sadzenie drzew i krzewów mrozoodpornych z gołym korzeniem oraz roślin wieloletnich. Na rabatach sadzimy wówczas byliny oraz rośliny dwuletnie.

Sprzęt ogrodniczy – zabezpieczenie przed zimą

Przed nastaniem zimy musimy także zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze, dzięki którym nasze prace w ogrodzie i sadzie były szybkie i przyjemne. Z łopat, grabi czy motyk i widełek usuwamy błoto i pozostałości roślin. Następnie czyścimy narzędzia, stosownie do ich rodzaju.  Jeżeli zauważyliśmy na nich rdzę, usuńmy ją papierem ściernym albo drucianą szczotką i zabezpieczmy sprzęt olejem lub oliwą. Taka konserwacja narzędzi sprawi, że posłużą nam one na wiele lat.

Jesień w ogrodzie – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Jeżeli jesień jest sucha i bezdeszczowa rośliny należy podlewać. Warto mieć na uwadze jednak to, że gatunki zimozielone podlewa się sporadycznie o tej porze roku.
  • Rośliny młode i mrozoodporne osłaniajmy już po pierwszych przymrozkach.
  • Rośliny wieloletnie, które uprawiamy w pojemnikach, należy przenieść do pomieszczenia jeszcze przed nadejściem zimy. 
  • Jesienią musimy również zmagać się z suchymi liśćmi opadającymi na trawnik. Po usunięciu ich z ogrodu warto je zagospodarować, przekształcając w ziemię liściową. Zanim to jednak zrobimy, obejrzyjmy liście, poszukajmy śladów chorób i zutylizujmy naznaczone nią  egzemplarze.
  • Ścięte gałęzie i pędy warto rozdrobnić przy użyciu specjalnego sprzętu. Tak rozdrobnione gałęzie można umieścić na kompoście.
  • Od początku jesieni do połowy listopada umieśćmy w gruncie byliny. To również czas na sadzenie roślin cebulowych i bulwiastych. Od początku października sadzi się krokusy, narcyzy czy szachownice, a do końca listopada należy sadzić m.in. hiacynty i zawilce. Pod koniec września z kolei warto siać maki, ostróżkę letnią czy chabra bławatka.

Jeżeli zadbamy o rośliny w okresie jesiennym, wynagrodzą nam one cały trud w następnym sezonie. Warto więc dokładnie zaplanować prace w ogrodach, pozbywać się opadających liści, utylizować zmienione chorobowo pozostałości, sadzić i siać kwiaty w odpowiednim czasie, stosować nawozy jesienne i usuwać chwasty.