Co to jest grunt szczepny?

Co to jest grunt szczepny?

25 kwietnia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Malowanie ścian warto poprzedzić gruntowaniem. Innymi słowy, jest to przygotowanie podłoża pod warstwę farby. Celem wspomnianej czynności jest między innymi: poprawienie przyczepności farby, wzmocnienie malowanego podłoża, a także wyrównanie jego chłonności. W wielu przypadkach zalecane jest stosowanie gruntu szczepnego. Sprawdź jego zastosowanie!

Grunt szczepny – co to jest?

Opisywany preparat poprawia spójność, a także przyczepność podłoża. Sprawia to, że łatwiejsze jest nakładanie wypraw tynkarskich. Zawiera w sobie kwarc i tworzy czepną powierzchnię. Doskonale sprawdza się jako podkład pod:

  • beton architektoniczny,
  • tynki i wyprawy,
  • trawertyn,
  • tynki mineralne,
  • tynki akrylowe,
  • systemy dociepleń,
  • tynki mozaikowe,
  • tynki antyczne.

Można zatem stosować go zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Wspomnianą substancję często wykorzystuje się w sytuacji, gdy ściana bądź też podłoga pomimo czyszczenia wciąż ma luźne drobiny na powierzchni. Zmniejszają one bowiem przyczepność nakładanej powłoki. Obecność drobin sprawia również, że powierzchnia ma tendencję do kruszenia się. Gruntowanie wykorzystuje się także w sytuacji, gdy istnieje potrzeba izolacji plam na podłożu.

Grunt do betonu – jaki wybrać?

Dostępny na stronie internetowej https://e-concreto.com/produkt/grunt-sczepny grunt do betonu to przykład produktu, który doskonale sprawdza się także przy profesjonalnym zastosowaniu. Świadczy to o jego wysokiej jakości. Wybierając grunt do betonu, zwróć uwagę między innymi na właściwości podłoża, a także warunki otoczenia, a zatem czynniki, które będą oddziaływać na posadzkę. Często zdarza się tak, że inne produkty przeznaczone są do podłoży użytkowanych na zewnątrz budynku, a inne są przeznaczone do podłoży wewnątrz. Istnieją również na przykład w E-concreto produkty o uniwersalnym zastosowaniu. Tego typu grunt szczepny doskonale sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Uniwersalność produktu doceniają zarówno profesjonalni wykonawcy, jak i osoby prywatne, które planują zagruntować powierzchnię przed malowaniem.

Grunt na beton – jak przygotować podłoże?

Gruntowanie betonu możesz przeprowadzić minimum po czterech tygodniach sezonowania podłoża. Trzeba zatem poczekać, aż tynk się dobrze zwiąże i zajdą w nim odpowiednie reakcje chemiczne. W momencie, gdy zdecydujesz się na wykorzystanie produktu pamiętaj o tym, aby usunąć szlam cementowy, kurz i piasek, a także odtłuścić powierzchnię. Ważne również, abyś oczyścił posadzkę z nalotów organicznych. Możesz to zrobić na przykład za pomocą szpachelki, a także specjalnego środka grzybobójczego. Gdy całkowicie umyjesz podłoże, będzie ono gotowe do zastosowania gruntu na beton. 

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy ściana nadaje się do przyjęcia gruntu szczepnego, wystarczy, że wykonasz prosty test. Potrzyj suchą dłonią bądź też palcem ścianę. Jeżeli nie jest ona wystarczająco związana, pozostanie Ci na dłoni biały osad. W takiej sytuacji sięgnij po grunt szczepny. Do gruntowania kupuj wyłącznie preparaty od sprawdzonych producentów!