Glebogryzarka spalinowa czy elektryczna – jaką wybrać względem poszczególnych zastosowań?
25 kwietnia, 2022Wraz z upływem lat, technologia wchodzi na coraz wyższy poziom w praktycznie każdej dziedzinie. Dotyczy to również kwestii uprawy roślin i to nie tylko na skalę masową, lecz także na użytek własny. Jeszcze kilka lat temu, w celu stworzenia małego warzywniaka w swoim ogrodzie, wystarczyła łopata i grabie. Aktualnie, narzędzia te są wypierane przez sprzęty zwane glebogryzarkami.
Choć nazwa ta jest już od dawna znana większości z nas, to należy powiedzieć, że przyrządów tych używało się jedynie na większych uprawach, gdyż ich cena nie była mała. Obecnie ilość ich typów dostępnych na rynku jest tak spora, że każdy bez żadnego problemu jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
Zadania glebogryzarek
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób korzystanie z tych urządzeń wpływa na jakość późniejszych plonów. Podstawowymi zadaniami glebogryzarek jest przekopanie, spulchnienie oraz wyrównanie gleby. Nie ma co ukrywać, że realne jest osiągnięcie podobnego celu przy użyciu szufli, motyki i grabi, jednak zajmuje to dużo więcej czasu i pochłania sporo energii. Dodatkowo, urządzenie napędzane silnikiem i posiadające ostrza wykona tę pracę zdecydowanie precyzyjniej.
Co ciekawsze, ostrza glebogryzarek są przygotowane w taki sposób, by po ewentualnym natrafieniu na chwast, od razu go wyciągnąć i uniemożliwić jego dalsze rozrastanie się. Taki zabieg z pewnością poprawi jakość późniejszego zasiewu. Dobrze spulchniona ziemia jest kluczem dla przyjęcia się nasion i pozwala czerpać im wszystkie, potrzebne składniki odżywcze. Ręczna próba spulchniania nie zawsze kończy się dobrze, przez co mogą ucierpieć tylko i wyłącznie nasze plony.
Silnik spalinowy czy elektryczny?
Na rynku dostępne są dwa typy glebogryzarek, różniące się jednostką napędową. Zacznijmy może od tej napędzanej silnikiem elektrycznym. Jest to rozwiązanie najtańsze oraz niewymagające żadnych umiejętności osoby operującej. Stosuje się je przeważnie do prac na małych ogródkach, a jest to spowodowane ograniczeniami w postaci kabla zasilającego. Dobrze więc sprawdzą się przy domowym warzywniaku, jednak przerobienie nimi dużego pola uprawnego jest praktycznie niemożliwe. Maszyny te posiadają szerokość frezu w granicach 30-50cm, a głębokość ich wbijania w ziemię to około 15cm.
Rozwiązaniem dla nieco bardziej zaawansowanych oraz tych, którzy mają do obrobienia zdecydowanie więcej terenu są glebogryzarki spalinowe. Są to sprzęty sporo cięższe od wcześniej omawianych, a także posiadające większe moce. Przed zakupem warto zastanowić się, jakiej wielkości pole uprawne mamy oraz czy zbyt duże gabaryty nie uniemożliwią nam pracy na takim sprzęcie. Zdecydowanym plusem jest w tym wypadku brak kabla zasilającego, ponieważ korzystamy jedynie z mieszanki paliwowej.
Glebogryzarki z napędem – czy ich zakup się opłaca?
Warto wspomnieć jeszcze o jednej nowince, która stosowana jest coraz częściej szczególnie w cięższych typach glebogryzarek. Mowa o dodatkowym napędzie, generowanym za pomocą przełożeń na silniku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla masywniejszego sprzętu.
Zdecydowanie usprawnia pracę i oszczędza sporo sił osobie ją wykonującej. Dodatkowy napęd stosowany jest przeważnie w glebogryzarkach spalinowych, ponieważ typy elektryczne są z reguły bardzo lekkie.