Systemy pomp basenowych

Systemy pomp basenowych

19 kwietnia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Dla większości z nas basen to mniej więcej wielka dziura w ziemi. Nie widzimy większości drogich maszyn w systemie basenowym, ponieważ zwykle są one schowane w pobliżu. Są rzeczy, które naprawdę sprawiają, że basen działa.

  • Sercem systemu basenowego jest pompa wodna.

  • W typowym układzie pompowym silnik elektryczny obraca wirnikiem wewnątrz obudowy pompy.

  • Wirnik kieruje wodę z różnych odpływów przez filtr i z powrotem do wlotów wody.

  • Tuż przed wpłynięciem do pompy woda przepływa przez metalowy kosz z filtrem, który wyłapuje liście i inne duże zanieczyszczenia, które mogą zapchać pompę.

  • Kosz z sitkiem znajduje się bezpośrednio przed pompą.

  • Następnie woda wpływa do filtra (lub, w tej konfiguracji, jednego z dwóch filtrów).

Co dzieje się w tym momencie w systemie?

Filtry w tym systemie to wysokiej jakości filtry piaskowe. Filtry piaskowe składają się z dużego zbiornika, wykonanego z włókna szklanego, betonu lub metalu, zawierającego grube złoże piasku specjalnego gatunku, który ma kształt kwadratu. Podczas operacji filtrowania brudna woda z basenu dostaje się przez rurę wlotową filtra, która prowadzi do głowicy rozprowadzającej wodę wewnątrz zbiornika. Podczas gdy grawitacja ciągnie wodę w dół przez piasek, maleńkie cząsteczki piasku wyłapują brud i gruz. Na dnie zbiornika przefiltrowana woda przepływa przez zespół podbierający i wychodzi przez rurę wylotową.

Z biegiem czasu nagromadzony w piasku brud i zanieczyszczenia spowalniają przepływ wody. Manometry na wlocie i wylocie filtra informują opiekuna basenu o poziomie zatoru w środku. Jeśli manometry pokazują znacznie większe ciśnienie na rurze wlotowej niż rurze wylotowej, dozorca wie, że w piasku jest dużo nagromadzonych zanieczyszczeń. Oznacza to, że nadszedł czas na płukanie wsteczne filtra. W celu płukania wstecznego opiekun reguluje liczbę zaworów, aby przekierować przepływ wody. Zamyka rurę powrotną prowadzącą do basenu i otwiera rurę drenażową, która prowadzi do kanalizacji. Reguluje zawór na filtrze, aby połączyć rurę z pompy z rurą wylotową i rurę drenażową z rurą wlotową. Dzięki takiemu układowi woda z pompy przebija się przez piasek, usuwając brud i gruz. W górnej części zbiornika filtra brudna woda wypływa rurą wlotową do kanalizacji.

W niektórych systemach basenowych zamiast filtra piaskowego stosuje się filtr z ziemią okrzemkową lub filtr kasetowy. W filtrze z ziemi okrzemkowej woda z basenu przechodzi przez siatki filtrujące pokryte ziemią okrzemkową, drobnym proszkiem wytworzonym z chemicznie obojętnych, skamieniałych szczątków organizmów morskich zwanych okrzemkami. W filtrze nabojowym brudna woda przechodzi przez filtr wykonany z tkaniny poliestrowej lub papieru falistego. Zamiast płukania wstecznego, po prostu wyjmujesz filtr i spuszczasz go wodą. Po kilku latach (a może nawet ośmiu) nadchodzi czas na wyrzucenie starego filtra i założenie nowego. Więcej informacji na ten temat dowiesz się na https://ibaseny.pl/10-baseny-ogrodowe.