Czy drzwi przesuwne można zamknąć na klucz?

Czy drzwi przesuwne można zamknąć na klucz?

1 kwietnia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Przesuwane drzwi to niezastąpione rozwiązanie, gdy z powodu ograniczonej przestrzeni, nie możemy zamontować w pomieszczeniu tradycyjnie otwieranych odrzwi. Doskonale sprawdzą się zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i w lokalach użytkowych. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, w jaki sposób można zabezpieczyć zamkiem drzwi przesuwane.

Jak działają drzwi przesuwane? 

Mechanizm działania tego rodzaju drzwi jest niezwykle prosty. Główną rolę pełniąprowadnice w drzwiach przesuwnych, które mają na celu umożliwienie ich swobodne przemieszczanie się wzdłuż ściany. Listwa powinna być przynajmniej dwa razy dłuższa od skrzydła, by zapewnić swobodne przesuwanie oraz umożliwić pełne otwarcie przejścia. Jest to ulubione rozwiązanie projektantów wnętrz, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń i wzbogacić aranżację. 

Drzwi przesuwane to wielofunkcyjne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w sypialni, łazience, biurze lub przy zabudowie szafy wnękowej. Wśród wielu zalet tego rodzaju drzwi możemy wymienić brak trzaskania oraz obojętność na przeciągi. Doskonale rozwiążą problem w przypadku niestandardowych potrzeb. Możemy zamówić drzwi o nietypowych kształtach, wymiarach oraz sposobach montażu. Co więcej, drzwi przesuwane możemy zamykać na klucz, co jest szczególnie ważne w lokalach służbowych i użyteczności publicznej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zamków dedykowanych do tego rodzaju drzwi. 

Zamek meblowy wciskany 

Zamki drzwi przesuwanych muszą różnią się w swojej budowie, od tych stosowanych w tradycyjnie otwieranych odrzwiach. Zabezpieczenie nie może zaburzać działania mechanizmu otwierania i zamykania drzwi. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zamek wciskany, który ma uniemożliwić mijanie się drzwi i w konsekwencji ich otwieranie. Odblokowanie następuje przy pomocy klucza. Przy zamknięciu natomiast, należy pamiętać o wciśnięciu odpowiedniego cylindra, który zwalnia zaczepy ryglujące. 

Zamki żaluzjowe 

Zamki żaluzjowe umożliwiają zamykanie zamka w pionie i w poziomie. Sprawdzą się zarówno w drzwiach harmonijkowych, które przypominają żaluzję, jak i w tradycyjnych odrzwiach przesuwanych. Podczas zamykania, zaczepy w kształcie cyfry 1 odskakują na boki i blokują się. Aby otworzyć drzwi konieczne jest przekręcenie klucza o 30 lub 180 stopni. Następuje wtedy powrót zaczepów na swoje miejsce. Zamykanie drzwi także nie wymaga szczególnego wysiłku. Wystarczy domknąć drzwi, a mechanizm sprężynowy zajmie się resztą. Rygle samoczynnie się zablokują. 

Zamykanie drzwi szklanych 

Szklane drzwi przesuwane wymagają zastosowania szczególnego rodzaju zamka. Przeważnie stosuje się ruchome zamki z listwą, wyposażoną w blokadę. Zamknięcie blokady ogranicza ruchomość drugich drzwi przesuwanych. Do otwierania i zamykania przeważnie wystarczy przekręcenie klucza o 180 stopni, jednak niekiedy, w zależności od zamka, konieczne może być wciśnięcie cylindra z kluczem i jego obrót o 90 stopni. 

Zamykanie nietypowych drzwi przesuwanych 

Powyższe rozwiązania sprawdzą się w przypadku najczęściej stosowanych drzwi ze szkła, litego drewna oraz płyty MDF. W obiektach przemysłowych najczęściej stosuje się zamki z ryglem, które wymagają dodatkowego wciśnięcia cylindra i przekręcenie klucza. W przypadku zamknięcia podwójnych drzwi przesuwanych, konieczne jest użycie dodatkowego stopera do zamka. Na rynku dostępne są także specjalnego rodzaju zamki elektroniczne oraz zamki wpuszczane. Jak widzimy bogactwo rozwiązań na rynku, pozwoli dopasować nam idealny zamek, do naszych wymarzonych drzwi przesuwanych.