Czy warto montować nawiewniki okienne?

Czy warto montować nawiewniki okienne?

30 marca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Z pozoru wietrzenie pomieszczeń wydaje się być banalnie prostą czynnością – wystarczy jedynie otworzyć okno. Sprawa zaczyna się nieco komplikować wraz z nadejściem chłodniejszych dni. W okresie zimowym niechętnie decydujemy się na otwieranie okien w domu czy mieszkaniu, często nie zdając sobie sprawy, jak ważna jest prawidłowa wentylacja. Rozwiązaniem zapewniającym prawidłową cyrkulację powietrza są nawiewniki okienne. Te niewielkie urządzenia montowane są w górnej części ramy okna. Wykorzystuje się je głównie po to, by ograniczyć otwieranie okien szczególnie jesienią i zimą, kiedy obowiązuje sezon grzewczy. Jakie są rodzaje nawiewników okiennych? Czy warto je montować? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

 

Czym są i jak działają nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne, inaczej nazywane nawietrzakami, to niepozorne urządzenia zapewniające dopływ powietrza zewnętrznego do wnętrza budynków, bez konieczności otwierania okna. Nawietrzaki okienne zazwyczaj zbudowane są z obudowy, specjalnej przesłony oraz pokrętła. W zależności od wybranego modelu mogą być sterowane automatycznie bądź ręcznie. Nie wymagają zasilania i są bardzo proste w użytkowaniu. Urządzenia nawiewne umieszczane są górnej części ramy okna – w profilu ościeżnicy lub skrzydła okna. Niektóre z nawietrzaków montowane są także w otworze okiennym – pomiędzy nadprożem a górną częścią ramy okna.

Podstawowym zadaniem nawiewników okiennych jest dostarczanie świeżych mas powietrza, co niewątpliwie przekłada się na zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Dzięki nawietrzakom w budynku panuje optymalna temperatura oraz wilgotność. Czynniki te mają ogromny wpływ na komfort życia w budynku. Ponadto, nawiewniki okienne wspomagają działanie domowej wentylacji.

nawiewniki okienne

 

Rodzaje nawiewników okiennych

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów nawiewników do okien, umożliwiających kontrolowany przepływ świeżego powietrza. Każdy z oferowanych modeli działa na nieco innych zasadach. Nawietrzaki różnią się także ilością dostarczanego powietrza z zewnątrz oraz sposobem montażu. Bogaty wybór nawietrzaków pozwala dostosować produkt do swoich indywidualnych oczekiwań.

 

Nawiewniki okienne sterowane ręcznie

Nawiewniki okienne sterowane ręcznie to jedno z najprostszych rozwiązań dostępnych na rynku. Są obsługiwane przez użytkownika, który samodzielnie reguluje stopień otwarcia przesłony, decydując tym samym, ile powietrza przedostaje się do danego pomieszczenia. Dostosowanie pozycji przesłony odbywa się za pomocą specjalnego pokrętła. Niekwestionowaną zaletą nawietrzaków obsługiwanych ręcznie jest stosunkowo niska cena. Takie urządzenia sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania nawiewników ciśnieniowych bądź higrosterowanych.

 

Nawiewniki okienne ciśnieniowe

Nawiewniki ciśnieniowe działają w sposób automatyczny. Dostosowują ilość dostarczanego powietrza w zależności od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Niewielkie urządzenia ciśnieniowe posiadają blokady chroniące przed nadmiernym strumieniem powietrza, który mógłby wystąpić w wyniku silnego podmuchu wiatru. Nawietrzaki okienne ciśnieniowe nie tylko zapewniają prawidłową wentylację, ale również zapobiegają przed wyziębieniem pomieszczeń.

 

Nawiewniki okienne higrosterowane

Nawiewniki okienne higrosterowane również działają w sposób automatyczny. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa wilgotność powietrza. Urządzenie nawiewne posiada specjalny czujnik, który pod wpływem zmian wilgotności względnej poszerza lub zamyka szczelinę, regulując tym samym dopływ powietrza do wnętrza budynku. Nawietrzaki higrosterowane sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – szczególnie w kuchni i łazience.

 

Nawiewniki okienne termostatyczne

W przypadku nawiewników termostatycznych przepływ powietrza regulowany jest przez czujnik temperatury. Im większa temperatura, tym więcej świeżego powietrza dociera do wewnątrz. Nawiewnik okienny termostatyczny do dobre rozwiązanie do większości domów jednorodzinnych oraz mieszkań.

 

Na jakich oknach można instalować nawiewniki okienne?

O nawietrzakach okiennych warto pomyśleć na etapie zakupu nowych okien do domu. Wówczas możemy wybrać skrzydła z fabrycznie zamontowanymi nawiewnikami. Oczywiście, można zamontować nawiewniki okienne na osadzonych już oknach, niemniej trzeba doliczyć koszt zatrudnienia fachowca, gdyż nieumiejętnie założone urządzenia mogą nie spełniać swojej funkcji. Nawiewniki okienne dostępne na rynku nadają się zarówno do okien drewnianych, jak i PCV. Należy zawrócić uwagę na sposób montażu urządzeń nawiewnych, gdyż nie każde nadają się do umieszczania na osadzonych już skrzydłach.

Nawietrzaki okienne należy stosować wtedy, gdy w domu zamontowane są szczelne okna. Producenci oferują skrzydła o klasach szczelności od 1 do 4. Im wyższa wartość, tym lepsze właściwości posiada okno. Ogromną rolę odgrywa prawidłowy montaż stolarki okiennej. Zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalnej ekipie z wieloletnim doświadczeniem. Firma Bakar działa na rynku od wielu lat. Zapewnia szeroki wybór sprawdzonej i solidnej stolarki okiennej z realizacją montażu na terenie Krakowa i całego województwa małopolskiego. Bakar oferuje także montaż drzwi https://bakarokna.pl/montaz-drzwi/ wielu renomowanych producentów.

 

Ile nawiewników okiennych powinno znaleźć się w pomieszczeniach?

Wielu inwestorów zastanawia się, ile nawiewników do okien powinno znaleźć się w pomieszczeniach? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości oraz przeznaczenia pokoi. Przepisy prawne jasno mówią, że ilość docierającego powietrza do wnętrza budynku musi być równa ilości powietrza usuwanego. Jak możemy łatwo wywnioskować, bilans ten musi być wyrównany. Dodatkowo należy wiedzieć, że minimalny strumień powietrza nie powinien być niższy niż 20 m³/h na jedną osobę. Nawiewniki okienne montuje się w pomieszczeniach, w których istnieje wentylacja grawitacyjna bądź mechaniczna wywiewna.

 

Zalety stosowania nawiewników okiennych

Stosowanie nawiewników okiennych niesie za sobą mnóstwo korzyści. Te niewielkie urządzenia zapewniają stały dostęp do świeżego powietrza oraz komfort cieplny w domu. Niewątpliwie jest to ogromne udogodnienie – szczególnie w sezonie grzewczym. Ponadto nawietrzaki okienne wspomagają funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w budynku. Modele obsługiwane ręcznie umożliwiają ustawienie przysłony w dowolnej pozycji, zaś urządzenia automatyczne są niezwykle czułe na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Nawiewniki okienne ograniczają ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów na ścianach. Z uwagi na swoją minimalistyczną budowę nie szpecą wyglądu okna. Co więcej, są bardzo łatwe w montażu. Sporą zaletą jest także to, że nawietrzaki do okien można wyposażyć w filtry zabezpieczające przed przedostawaniem się zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczenia. Aby nawiewniki okienne należycie spełniały swoje funkcje niezbędny jest prawidłowy montaż okien. Do realizacji tego przedsięwzięcia najlepiej zatrudnić wyspecjalizowanych fachowców. Firma Bakar zajmuje się kompleksowym montażem stolarki okiennej. Oferta obejmuje także demontaż starych okien, drzwi, parapetów, a także przygotowywanie powierzchni i otworów.

 

Podsumowanie

O tym, jak ważny jest właściwy przepływ powietrza w domu nie trzeba długo przekonywać. O ile otwarcie okna wiosną czy latem nie stanowi najmniejszego problemu, o tyle zimą staje się to uciążliwe. Długotrwałe wietrzenie pomieszczeń powoduje wyziębienie ścian i może przyczynić się do zwiększenia wydatków ponoszonych za ogrzewanie. Z kolei brak cyrkulacji powietrza sprawia, że w pomieszczeniach gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nawiewniki okienne. To urządzenia pozwalające dostarczyć powietrze wewnątrz budynku mimo zamkniętych okien. Producenci oferują kilka rodzajów nawiewników – ręczne, ciśnieniowe, higrosterowane, termostatyczne. Każdy z nich sprawdzi się w innych przypadkach. Jedno jest pewne – warto zainwestować w nawiewniki okienne.