Czy w domu można mieć podłogę żywiczną?

Czy w domu można mieć podłogę żywiczną?

25 czerwca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jeśli budujesz dom lub zastanawiasz się nad zmianą podłogi, możesz śmiało pomyśleć o odpornej i mocnej podłodze żywicznej. Podłogi żywiczne kojarzą się głównie z przestrzeniami przemysłowymi, halami produkcyjnymi czy garażami. Natomiast stwarzają one wiele możliwości i mogą być użyte w gospodarstwie domowym.

Podłogi żywiczne – zalety

Dużą zaletą podłóg żywicznych jest bezspoinowa technika wykonania, dzięki której możemy uzyskać gładką powierzchnię bez widocznych łączeń. Wpływa to wizualnie na przestrzeń – pomieszczenie wygląda na większe. Takie podłogi są nieprzepuszczalne dla wilgoci, płynnych zabrudzeń, plam i nie ulegają przebarwieniom. Łatwo więc utrzymać je w czystości i odkurzyć – jest to dobra opcja dla alergika. Podłogi żywiczne są odporne na promieniowanie UV.

Wylewkę betonową lub inne podłoże możemy zarówno pokryć transparentną żywicą, jak i kolorową. Obecnie na rynku istnieje wiele wariantów – podłogi żywiczne mogą być wykończone w połysku, macie lub półmacie. Jest możliwe również zastosowanie kolorowych brokatów i pyłków, co również uatrakcyjnia powierzchnię.
Innym plusem jest możliwość zastosowania wodnego ogrzewania podłogowego pod taką powłoką.

Jakiej posadzki żywicznej użyć w mieszkaniu?

W mieszkaniach głównie wykorzystuje się posadzki epoksydowe, które są nieco tańsze i twardsze, co za tym idzie – bardziej podatne na zarysowania. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego mogą zmieniać kolor. Aby uzyskać połysk, na podłogę z żywicy epoksydowej trzeba nałożyć warstwę lakieru. Droższym wariantem będzie podłoga poliuretanowa. W tym wypadku, możemy uzyskać efekt zarówno matu, jak i połysku. Takie powierzchnie są odporne na promienie UV i mniej podatne na zarysowania. Wylewki żywiczne można wykonywać także bezpośrednio na starym wykończeniu, np. wiekowej drewnianej podłodze czy efektownych kamiennych płytkach.

Rodzaje posadzek żywicznych

Możemy wyróżnić kilka rodzajów posadzek żywicznych:

  • żywiczna posadzka cienkowarstwowa – nie jest polecana do kuchni czy przedpokoju, ale może być zrobiona w domu jednorodzinnym. Takie podłogi żywiczne mają około 0,5 mm grubości. Najpierw robimy betonową wylewkę, następnie malujemy ją dwuskładnikowymi farbami epoksydowymi, czasem z żywicą gruntującą. Taką powłokę możemy wykonać samodzielnie. Jest to podłoga nieodporna na intensywną eksploatację. 
  • Posadzki wylewane grubowarstwowe: są polecane do domów jednorodzinnych – do kuchni, salonu, łazienki. Tutaj stosujemy kilka warstw lakieru podkładowego i nawierzchniowego. Tworzą one gładką taflę kolorowego szkła, jednak jeśli będą mocno eksploatowane, mogą zmatowieć i lekko się porysować. Nie wpływa to na jakość i zużycie posadzki, ale podłoga zacznie wyglądać mniej atrakcyjnie. Takie podłogi mają 2-4 mm grubości.
  • Posadzki grubowarstwowe kwarcowe: polecane są do pomieszczeń, które są narażone na duży ruch pieszych (hol, korytarz). Powstają po zatopieniu w bezbarwnej lub barwnej żywicy kolorowego lub naturalnego piasku. Do wyboru mamy szeroki wachlarz kruszywa – może być ono jednobarwne lub stanowić mieszaninę kolorowych piasków. Wypełnienie z piasku zwiększa odporność powłoki na zarysowania.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej podłogi żywicznej do swojego mieszkania czy domu, koniecznie sprawdź ofertę noxan.pl, gdzie znajdziesz wiele różnych opcji w atrakcyjnych cenach.