Uprawa, zastosowanie, pielęgnacja – co warto wiedzieć o facelii błękitnej?

Uprawa, zastosowanie, pielęgnacja – co warto wiedzieć o facelii błękitnej?

24 czerwca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Doświadczony ogrodnik z pewnością miał już w swoim życiu kontakt z różnymi roślinami i zdaje sobie sprawę, jak różnorodne mogą być to organizmy. Decydując się na uprawę poszczególnych gatunków w celach użytkowych, warto jest najpierw dokładnie przyjrzeć się ich specyfikacji, poznając ich właściwości i potencjalne zastosowanie. To istotne, aby przed podjęciem się hodowli na większą skalę, przetestować najpierw swoje metody na kilku sztukach, poszukując dla nich optymalnych warunków i sposobów na pielęgnację. Za przykład posłuży nam tu facelia błękitna, czyli roślina z rodziny ogórecznikowatych, ciesząca się dużą popularnością w Polsce z uwagi na jej interesujące właściwości.

Jak wygląda facelia błękitna i gdzie się ją stosuje?

Pod względem samego wyglądu, kwiat ten niezbyt się wyróżnia. Tak naprawdę mało kto hoduje go w celach ozdobnych. Jest to roślina jednoroczna, dość wysoka – w optymalnych warunkach sięga aż 70-80 cm. Jej cechą charakterystyczną są chropowate włoski, które pokrywają całą jej powierzchnie. Posiada stosunkowo niewielkie, karbowane liście, a jej niebieskawe kwiaty formują coś na kształt dzwonka – wprawiony ogrodnik nie powinien mieć problemów z rozpoznaniem jej, szczególnie w okresie zakwitania.

Facelia błękitna zyskała popularność z uwagi na swoje całkiem szerokie zastosowanie, a także łatwość w hodowli. Docenili ją specjaliści z różnych branży – jest ona wykorzystywana, między innymi, jako:

  • Pasza dla zwierząt – Roślina ta ma bardzo niskie wymagania glebowe, przynosi natomiast duże plony i cechuje się bardzo krótkim okresem wegetacji oraz zaskakująco szybkim wzrostem. Często karmi się nią zwierzęta w sezonie jesienno-zimowym.
  • Nawóz – Większość odmian facelii stanowi doskonały międzyplon, gdyż nawet jej intensywna uprawa nie wyjaławia gleby. Co więcej, świetnie sprawdza się jako nawóz zielony, uzdatniając ziemię przez zasianiem zboża lub warzyw.
  • Roślina miododajna – Właściwości facelii błękitnej zostały dostrzeżone także przez pszczelarzy, który często obsadzają nią teren wokół swoich pasiek. Miód powstały na bazie jej kwiatów jest smaczny i wartościowy, dlatego istnieje na niego duży popyt.

Jak poddawać facelię błękitną prawidłowej pielęgnacji?

Jak już wspomniano, facelia błękitna nie należy do wymagających roślin, dlatego nawet początkujący ogrodnik nie powinien mieć problemu z utrzymaniem jej w dobrym stanie. Jeśli jest się zainteresowanym jej walorami estetycznymi, można zdecydować się na zasadzenie jej we własnym ogródku – należy jednak uważać, aby nie wyrosła zbyt duża, gdyż może stłumić inne kwiaty. Przy hodowli powinno się uważać na azot – musi być on zawsze utrzymany na optymalnym poziomie, gdyż roślina jest na niego wrażliwa i wymaga go do prawidłowego, zdrowego wzrostu. Zbyt duża dawka tego pierwiastka może z kolei spowodować jej gnicie.87