Czym są minidźwigi budowlane?

Czym są minidźwigi budowlane?

26 maja, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Minidźwigi budowlane, nazywane także miniżurawiami, cieszą się dużą popularnością, ponieważ mogą być wykorzystane zarówno w typowych pracach budowlanych zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Minidźwigi są bardzo funkcjonalne ze względu na swoją niewielką budowę.

Czym jest minidźwig i jakie ma zastosowanie?

Miniżurawie budowlane to urządzenia miniaturowe, których kompaktowe gabaryty znacznie ułatwiają pracę. Minidźwigi służą przede wszystkim do montażu różnych elementów takich jak szyby lub okna, a także do podnoszenia i przenoszenia ciężkich produktów. Dodatkowym wyposażeniem tych urządzeń są przyssawki do szyb, które przydają się w przypadku manipulowania przeszkleniami o wadze wynoszącej od 300 kilogramów do 3 ton. Wśród najważniejszych cech minidźwigów można wyróżnić ich niewielkie rozmiary, łatwość obsługi, bezpieczeństwo pracy, a także uniwersalność i możliwość skutecznego i prostego operowania nimi na placu budowy. Minidźwig budowlany jest więc maszyną bardzo przydatną – charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem w trakcie montażu elementów, podnoszenia przeszkleń, a także budowy domów jednorodzinnych, bloków oraz biurowców. Niewielkie gabaryty sprawiają, że można je stosować także wewnątrz hal produkcyjnych i sportowych, fabryk, biurowców, a nawet w muzeach oraz kościołach, co nie byłoby możliwe w przypadku tradycyjnych dźwigów, które są ciężkie i zajmują ogromną powierzchnię. Miniżurawie bardzo dobrze radzą sobie na grząskim i trudnym terenie, a także na stromiznach. Warto pamiętać też o tym, że minidźwigi z elektrycznymi, a nie spalinowymi silnikami, świetnie sprawdzą się w zamkniętych pomieszczeniach. Dodatkową zaletą niektórych modeli jest możliwość zdalnego sterowania, dzięki czemu operator dokładnie widzi podłoże i wszystkie przeszkody, które może napotkać minidźwig. Jego zastosowanie to świetna alternatywa dla dźwigów samochodowych i gąsienicowych, a jego wykorzystanie najbardziej docenią budowlańcy, którzy muszą pracować w ciasnych pomieszczeniach i na terenach trudnodostępnych. 

Jak wybrać minidźwig do pracy?

Decydując się na zakup lub wynajem miniżurawia do pracy, warto wziąć pod uwagę wielkość budowy, planowane prace oraz dokładne miejsce realizacji. Na rynku dostępne są różne rodzaje minidźwigów np. wąskie, które bez problemu przedostają się przez każde drzwi. Właśnie dlatego przed wynajmem żurawia dobrze jest ustalić, jakie będzie docelowe miejsce pracy, a także sprawdzić rodzaj i ciężar ładunku. Dysponując takimi informacjami można porozmawiać ze specjalistą lub samodzielnie wybrać odpowiedni typ minidźwigu. Zwykle to właśnie wynajem najbardziej się opłaca, ponieważ innowacyjne i zaawansowane technologicznie miniżurawie są dosyć drogie.