Czym się kierować, wybierając kocioł grzewczy?

Czym się kierować, wybierając kocioł grzewczy?

9 lutego, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kocioł grzewczy to domu to podstawa sprawnie działającej instalacji centralnego ogrzewania, dlatego jego wybór powinien być poprzedzony dokładną analizą zapotrzebowania na moc i paliwo. Powinno się także zwrócić uwagę na komfort użytkowania, aby obsługa kotła nie nastręczała problemów. Na rynku jest wiele różnych modeli nowoczesnych kotłów grzewczych, a duża różnorodność modeli i ich funkcjonalności zdecydowanie nie ułatwia wyboru.

Wybieramy kocioł grzewczy do domu. O czym trzeba pamiętać?

Najważniejszą kwestią podczas zakupu kotła do domu jest dobór odpowiedniej mocy grzewczej. Przeszacowana lub niedoszacowana moc oznaczać będzie problemy, które uwidocznią się w czasie standardowej eksploatacji. Nieefektywne ogrzewanie związane ze zbyt małą mocą kotła negatywnie wpływa na komfort mieszkańców, a za duża w stosunku do potrzeb moc grzewcza oznacza wyższy koszt początkowy oraz szysze zużycie się materiału. Kocioł o przeszacowanej mocy rzadko będzie osiągał moc nominalną, a to oznacza, że o energooszczędnym spalaniu nie ma mowy. Co więcej, piec, który pracuje jedynie na minimum swoich możliwości, może szybciej się zużywać.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając nowoczesny kocioł CO, jest dyrektywa Ecodesign, która określa wymogi wobec urządzeń grzewczych. Kotły klasy 5 to energooszczędne i efektywne piece o wysokiej sprawności i niskiej emisyjności. Piece zgodne z dyrektywą w swojej ofercie posiada firma Kołton z Jabłonki, która dostarcza urządzenia pracujące na każdy rodzaj paliwa.

Ecodesign reguluje kwestie związane z sezonową efektywnością energetyczną. Kocioł zużywa mniej energii w okresie przejściowym, czyli wiosennym i jesiennym, a więcej w czasie zimy. Inne jest także zużycie, jeśli piec jest używany wyłącznie do ogrzewania ciepłej wody. Obecnie producenci są zobowiązani do określenia uśrednionej wartości sezonowej efektywności energetycznej, co jest miarodajnym wskaźnikiem określającym właściwości pieca. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł?

Kolejną równie istotną kwestią jest wybór paliwa, z jakiego będzie się korzystać. Do wyboru jest gaz ziemny, pellet i ekogroszek. Należy pamiętać, że paliwo stałopalne musi spełniać określone normy. Z kolei dostępność gazu ziemnego zależna jest od stopnia rozbudowy infrastruktury na danym obszarze. Kupując kocioł, trzeba wziąć pod uwagę także jego wymiary, sposób podawania paliwa, warunki gwarancji, łatwość czynności obsługowych, rodzaj sterowania i dostępność serwisu oraz części zamiennych.