Wilgoć na oknach – co zrobić, żeby okna nie parowały?
8 lutego, 2022Wykroplenie pary wodnej na szybach okiennych to częsty problem w domach i mieszkaniach. Jeśli dotyczy on również ciebie, przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się o powodach takiego stanu rzeczy i poznaj sposoby na to, co można zrobić, aby zminimalizować ten problem.
Co zrobić, żeby okna nie parowały?
Aby nie narażać się na zaparowane okna w domu, należy zacząć od usprawnienia wentylacji w domu. Podczas wykonywania czynności zwiększających wilgotność, np. podczas gotowania, najlepiej jest otworzyć lub chociaż uchylić okno. Regularne wietrzenie pomieszczeń w okresie jesiennym i zimowym to skuteczny sposób na to, aby zapobiec powstawaniu parujących szyb w domu. Warto także zadbać o odpowiednie rozszczelnienie okien, czyli pozostawienie ich w trybie mikrowentylacji. Taka niewielka szczelina umożliwia minimalną wymianę powietrza, nie ochładza mieszkania i zmniejsza parowanie.
Jeśli masz zasłonięte nawiewniki, koniecznie je odblokuj. W przeciwnym razie wilgoć znajdująca się w powietrzu będzie się stopniowo osadzać na oknach. Możesz też spróbować kupić specjalny osuszacz do powietrza. Urządzenie mechanicznie wyłapuje wilgoć i usuwa ją z pomieszczenia.
Wilgotność powietrza w domu – co na nią wpływa?
Na wzrost wilgotności powietrza w domu i tym samym zaparowane okna w domu wpływa wiele czynników, np. gotowanie. Gorąca para buchająca znad garnków lub wydostająca się z czajnika rozprzestrzenia się po mieszkaniu i w efekcie osadza na szybach w postaci skondensowanej. Wtedy tworzy się wilgoć na oknach, która w dolnej części osadza się na szybie, tuż nad dolną częścią ramy okiennej.
Na wilgotność w pomieszczeniu wpływa także niedostateczne wietrzenie domu. Cyrkulacja powietrza w sytuacji, gdy okna są otwarte, sprawia, że wilgotne i ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz, przez co nadmiar pary wodnej zostaje usunięty z domu.
Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/dlaczego-szyby-paruja/
Nawiewniki do okien i ich rola w ograniczaniu wilgotności
Często obserwowane parujące okna w domu mogą sygnalizować problem występujący w budynku. Zwykle nie jest on jednak związany z samymi oknami. Prawdopodobnie jest to niewystarczająca wentylacja pomieszczenia. Próbą zmniejszenia skali tego zjawiska jest zamontowanie nawiewników. Usprawniają one wymianę powietrza w mieszkaniu i pozwalają również nieco je ochłodzić, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest znaczna.
Jeśli jednak zaobserwujesz w swoim domu zaparowane okna między szybami, przyczyną może być rozszczelnienie się skrzydeł okna. Skutkuje to zmniejszeniem właściwości termoizolacyjnych i wymaga naprawy.
Skraplanie wody na oknach – jak powstaje?
Para wodna występująca w powietrzu kondensuje się na szybach i przybiera formę kropli wody. Główną przyczyną tego zjawiska jest schłodzenie się pary wodnej z pomieszczenia i skroplenia na zimnej powierzchni szklanej szyby. Stąd często obserwować można wilgoć na oknach, która zbiera się zawsze wtedy, gdy na zewnątrz jest niska temperatura, a w domu uruchomione jest ogrzewanie centralne.
Czasami można zaobserwować mokre okna po nocy. Na zjawisko to ma wpływ znaczne ochłodzenie się temperatury powietrza na zewnątrz. Jesienią i zimą wieczorem robi się zimno i wzrasta wilgotność. Wtedy różnica temperatur sprawia, że ciepłe powierzchnie, takie jak okna, pokrywają się skroploną parą wodną.
Dlaczego okna parują od wewnątrz?
Parowanie szyb w domu spowodowane jest nadmiernym uszczelnieniem mieszkania przez zatykanie kratek wentylacyjnych i wywietrzników. Próby chronienia się przed zimnem napływającym z zewnątrz skutkują pojawieniem się pary na szybach.
Parowanie okien od zewnątrz – co do niego prowadzi?
Parujące szyby od zewnętrznej strony to mankament spotykany czasem w przypadku okien o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Jesienią, gdy temperatura na dworze zaczyna spadać, pojawia się skroplenie na dolnych częściach szyb na zewnątrz.
Zaparowane szyby to często obserwowane zjawisko. Występuje szczególnie często wtedy, gdy za oknem jest chłodno. Warto znać powody wykraplania pary wodnej na oknach. Przetestuj opisane wyżej metody ograniczające zaparowanie i pozbądź się tego nieestetycznego problemu.