Łazienki dla osób niepełnosprawnych, czyli jak przystosować przestrzeń do użytkowników o ograniczonej ruchomości.

Łazienki dla osób niepełnosprawnych, czyli jak przystosować przestrzeń do użytkowników o ograniczonej ruchomości.

3 lutego, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

W pewnym momencie życia każdy zaczyna odczuwać problemy z poruszaniem się. Wraz z wiekiem ulegają one pogłębianiu, aż w końcu kłopotliwe staje się nawet korzystanie z łazienki. Całe szczęście możliwe jest przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych, aby najprostsze czynności nie sprawiały im problemów.

Na czym polega przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Każdorazowo przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych przebiega nieco inaczej. W końcu łazienki są bardzo różne, podobnie jak potrzeby osób z ograniczoną ruchomością. Niemniej jednak łazienki dla osób niepełnosprawnych posiadają zwykle pewne wspólne cechy.

Przede wszystkim, jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne łazienka spełniająca ich potrzeby powinna być przestronna. Oczywiście jeśli jej metraż jest po prostu niewielki, nie można magicznie go powiększyć. Jednak o ile to możliwe, warto przynajmniej rozważyć powiększenie łazienki kosztem innego pomieszczenia w domu. Jeśli natomiast absolutnie nie da się tego zrobić, warto usunąć z łazienki wszystko, co jest w niej zbędne.

Oczywiście sama przestrzeń to jeszcze nie wszystko. Właściwie jest to dopiero początek. Kluczowe w łazienkach dla osób niepełnosprawnych są również elementy umożliwiające użytkownikom podparcie. Uchwyty oraz barierki powinny być w zasadzie wszechobecne. Niezbędne są na ścianach, aby osoba niepełnosprawna mogła bez trudu poruszać się po łazience. Ponadto trzeba je zamontować przy toalecie i umywalce oraz przy wannie, a także w kabinie.

Rzecz jasna również wanna i kabina są elementami, które trzeba dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sposobów na to jest wiele. Najczęściej wygląda to w następujący sposób:

  • Kabina – pozbawiona brodzika lub z bardzo niskim brodzikiem. Oczywiście im szersza tym lepiej. Bateria powinna być prosta w obsłudze i nie wymagać od użytkownika żadnego ruchu. Oczywiście w kabinie powinny znaleźć się barierki. Zwykle niezbędne jest także krzesło.
  • Wanna – często stosuje się wanny z drzwiczkami ułatwiającymi wchodzenie i wychodzenie. Koniecznością jest także obecność siedziska.

Bardzo ważne jest także zorganizowanie wygodnego wejścia do łazienki. Remont łazienki dla osób niepełnosprawnych powinien przewidywać usunięcie progu. Jest to sprawa absolutnie podstawowa. Ważne jest również, aby wejście było szerokie. Należy także zadbać, aby możliwe było całkowite otwarcie drzwi. Jeśli są ku temu jakieś przeszkody, można rozważyć zastąpienie drzwi uchylnych, przesuwnymi. Niewątpliwie wszystkie łazienki dla osób niepełnosprawnych powinny być wyposażone w rozwiązania wymienione w tej części tekstu.

Funkcjonalne łazienki dla osób niepełnosprawnych

Przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych nie powinno polegać tylko na montażu wyposażenia pomocnego w poruszaniu się, wchodzeniu do wanny czy siadaniu na sedesie. To częsty błąd osób, które próbują samodzielnie wykonać remont łazienki dla osób niepełnosprawnych. Należy zadbać również o funkcjonalność łazienki dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o to, aby nie brakowało w niej niczego, co jest niezbędne w każdej łazience. Poza tym, wszelkie elementy wyposażenia tego pomieszczenia powinny być dobrze rozplanowane. Wszystko po to, aby użytkowanie łazienki było wygodne, zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i wszystkich pozostałych.

Ze względu na wymienione powyżej kwestie, przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych warto zlecić profesjonalistom, takim jak Details. fachowcy doświadczeni w tej kwestii szybko przygotują profesjonalny projekt nowej łazienki, dostosowany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Następnie zajmą się realizacją, sprawnie przeprowadzając remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej.

Jak przebiega remont łazienki dla osób niepełnosprawnych?

Jeśli w mieszkaniu żyją osoby niepełnosprawne łazienka powinna spełniać odpowiednie wymogi. Niestety wiele osób zdaje sobie z tego sprawę bardzo późno, kiedy już pojawią się poważne problemy z ruchomością. Wtedy trzeba jak najszybciej zdecydować się na remont łazienki dla osób niepełnosprawnych. Jednak wbrew pozorom nie musi on trwać długimi tygodniami i pochłaniać niezliczonych ilości pieniędzy. W profesjonalnym wykonaniu remont nie jest wcale trudny. Przebiega w następujący sposób:

  1. Zapoznanie z łazienką i potrzebami użytkowników – aby móc stworzyć projekt nowej łazienki, wykonawca musi się zapoznać ze stanem obecnym. Musi także poznać potrzeby i oczekiwania użytkowników.
  2. Zaprojektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych – teraz przychodzi czas na wykonanie szczegółowego projektu i przedstawienie go zleceniodawcy.
  3. Przystosowanie łazienki do osób niepełnosprawnych – po akceptacji projektu można przejść do prac remontowych.
  4. Oddanie łazienki do użytku – po zakończeniu remontu efekty są akceptowane przez zleceniodawcę i łazienka zostaje oddana do użytku.

Niewątpliwie remont łazienki dla osób niepełnosprawnych nie jest czymś, czego trzeba się obawiać. Wręcz przeciwnie, należy zdecydować się na niego jak najszybciej. Pozwoli to uniknąć zbędnego pośpiechu i związanego z nim stresu. Przystosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych wymaga profesjonalnego podejścia, dlatego lepiej zostawić je w rękach fachowców.