Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie?

Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie?

3 lutego, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Samodzielna budowa ogrodzenia wokół działki to zadania ambitne, ale nie niemożliwe do realizacji. Stawianie muru na własną rękę jest ekonomicznym rozwiązaniem – nie musisz zatrudniać w tym celu fachowców, którzy dobrze cenią sobie swoją pracę. Decydując się na samodzielną budowę ogrodzenia, stajesz także przed decyzją, czy zrobić do niego podmurówkę. Chociaż nie zawsze jest to obowiązkowa czynność, warto ją rozważyć z wielu względów. Aby wykonać podmurówkę, należy przygotować do niej szalunek. Jak to zrobić? W tym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo wykonać szalunki do wykopów.

Dlaczego warto wykonać szalunki pod ogrodzenie?

Solidne ogrodzenie wokół domu i działki stanowi skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem na teren posesji. Z tego względu już na etapie planowania ogrodzenia warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które zagwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wykonanie wykopu oraz szalunku pod ogrodzeniem zapewnia całej konstrukcji stabilność oraz trwałość. Dzięki temu, ogrodzenie będzie stanowiło skuteczną barierę przed włamywaczami.

Przy budowie ogrodzenia najczęściej stosowane są szalunki ścienne. W określonych przypadkach, zastosowanie znajdują również szalunki systemowe. Są one jednym z najpowszechniej stosowanych deskowań. Dzięki etapowej realizacji budowy, jedna forma pozwala uzyskać konstrukcję o znacznie przewyższających ją wymiarach. To rozwiązanie można wykorzystać również przy stawianiu ogrodzenia.

Jak wykonać szalunki pod ogrodzenie krok po kroku?

Jeśli zdecydowałeś się na wykonanie podmurówki, konieczne jest również przygotowanie fundamentu, który stanowi jego podstawę. Do fundamentu niezbędne są z kolei szalunki. Prace związane z przygotowaniem podmurówki nie są trudne, jednakże wymagają poświęcenia czasu oraz dużej skrupulatności.

  1. Przed rozpoczęciem prac, należy skompletować potrzebne materiały i narzędzia. Do wykonania deskowania potrzebne będą przede wszystkim: paliki oraz sznurek do wyznaczenia miejsca wykopu, a także deski, wkręty, wkrętarka oraz łopata. Do fundamentu natomiast niezbędne będzie zbrojenie, beton oraz betoniarka do jego mieszania.
  2. Po zgromadzeniu wszystkich materiałów, narzędzi oraz sprzętu, kolejnym krokiem jest wyznaczenie miejsca, w którym ma powstać ogrodzenie. W tym celu użyj przygotowanych palików oraz sznurka. Paliki najlepiej wbijać w równych odległościach od siebie. W ten sposób możemy od razu wyznaczyć miejsca, w których będą umieszczone słupki planowanego ogrodzenia.
  3. Następnie należy przygotować teren, aby zapewnić ogrodzeniu odpowiednią stabilność. W tym celu trzeba wykopać dół, którego głębokość powinna znajdować się na równi lub nieco poniżej głębokości przemarzania gruntu.
  4. Po wykonaniu dołów, możesz już przystąpić do kolejnego etapu, czyli deskowanie. Szalunki do wykopów powinny być umieszczone w linii prostej, a jednocześnie prostopadle do podłoża. Do łączenia desek należy użyć wkrętów. Warto również zastosować dodatkowe podpory, wykorzystując w tym celu np. paliki. Dzięki temu konstrukcja zachowa odpowiednią formę podczas wylewania betonu.
  5. W przygotowanym dole warto umieścić zbrojenie, które zwiększy odporność fundamentu na pęknięcia. Następnie można już rozpocząć zalewanie dołu betonem aż do poziomu wyznaczonego przez górną część szalunku.
  6. Po całkowitym wyschnięciu betonu, czyli mniej więcej po dwóch tygodniach, szalunek może zostać bezpiecznie zdjęty. Czynność tą należy wykonać z zachowaniem ostrożności, aby nie uszkodzić przy tym krawędzi ogrodzenia.

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać ogrodzenie oraz szalunek do niego, postaw na sprawdzone materiały, które dadzą Ci pewność solidności i trwałości. Wysokiej jakości deskowania do ogrodzenia i nie tylko oferuje sklep budowlany Szalunkowy. Możesz w nim kupić wszystkie niezbędne elementy do deskowania, lub całe zestawy przygotowane pod indywidualne zamówienie. Sklep dysponuje szeroką ofertą nowoczesnych rozwiązań w zakresie szalunków ściennych, jak również innych popularnych rodzajów deskowania.