Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem bramy garażowej

Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem bramy garażowej

2 lutego, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Brama to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdego garażu. Zabezpiecza wjazd do niego, a także nadaje mu odpowiedni wygląd. Okazuje się jednak, że jej wybór nie jest taki prosty. Trzeba dobrze przemyśleć to, jaka brama garażowa będzie najlepsza. Warto dowiedzieć się, na które parametry należy zwracać szczególną uwagę.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru bramy garażowej?

Wybierając konkretny model bramy garażowej koniecznie należy zwrócić uwagę na wysokość nadproża. Jest to miejsce od krańca górnego otworu wjazdowego aż do sufitu garażu. Najlepiej, aby wysokość ta wynosiła co najmniej 21 cm, ponieważ zapewnia to swobodne otwieranie i zamykanie bramy. Kolejną kwestią, którą również należy wziąć pod uwagę jest szerokość węgarek. Są to przestrzenie od krawędzi otworu wjazdowego aż do ścian garażu. W tym przypadku ich szerokość powinna wynosić nie mniej niż 10 cm. Całkowita szerokość bramy musi być dopasowana do pojazdu, jaki posiadamy. Jeśli będzie zbyt wąska może to sprawiać trudność w swobodnym wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu z garażu. Bardzo duże znaczenie ma również ogólny wygląd bramy. Powinna być ona dopasowana kolorem oraz stylem do całego budynku i tworzyć z nim spójną całość. Warto również pamiętać, że istotną rolę odgrywa automatyka do bramy (zob. https://sklep.alfabram.pl/produkty/automatyka-do-bram,2,19488).

Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych

Jednym z najpopularniejszych rodzajów bram są modele segmentowe. Składają się one z paneli, które połączone są zawiasami. Zapewniają doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną. Umożliwiają również świetne wykorzystanie dostępnej przestrzeni zarówno przed garażem, jak i wewnątrz niego. Trzeba jedynie pamiętać o konieczności pozostawienia odpowiedniej ilości miejsca na ścianie lub pod sufitem na prowadnice. Każdy, kto zastanawia się ile kosztuje brama garażowa segmentowa musi liczyć się z wydatkiem wynoszącym około 2000 zł. Innym równie chętnie wybieranym modelem są bramy skrzydłowe. Charakteryzują się one prostą i nieskomplikowaną konstrukcją oraz łatwym montażem. Składają się z ościeżnicy i zamocowanych na zawiasach skrzydeł. Należy wziąć jednak pod uwagę to, że ich użytkowanie może być nieco niewygodne.

Alternatywą dla nich są wersje uchylne. Dolna część skrzydła otwiera się na zewnątrz, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca przed garażem. Rozwiązaniem dla nowoczesnych garaży są natomiast bramy rolowane, których mechanizm zwijania i rozwijania przypomina ten, który stosuje się w roletach okiennych. Nie zajmują one miejsca ani w garażu, ani przed nim, dlatego można je zastosować nawet w przypadku posesji z niewielkim wjazdem.