Czym się różni automatyka budynkowa od automatyki domowej?

Czym się różni automatyka budynkowa od automatyki domowej?

6 lipca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Chcemy żyć wygodniej, bezpieczniej i bardziej ekologicznie. Wiedzą o tym inwestorzy oraz producenci nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej i domowej, którzy dostarczają nam coraz ciekawsze produkty. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu i zwróćmy uwagę na różnice między automatyką budynkową i domową. 

Czym jest automatyka budynkowa?

Pod nazwą automatyka budynkowa kryje się sieć urządzeń odpowiadających za sterowanie instalacjami zlokalizowanymi w budynku i jego otoczeniu. Dotyczy to m.in. ogrzewania, oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji, kontroli dostępu czy wykrywania obecności. Celem automatyki budynkowej jest automatyzacja wymienionych procesów, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie funkcjonalności i wygody budynku. 

W skład automatyki budynkowej wchodzą urządzenia wspierające prawidłowe funkcjonowanie wszystkich procesów zachodzących w budynku. Mogą to być takie elementy jak sterownik programowalny, panele HMI, przekaźniki czy rejestratory. 

Odpowiednio skonfigurowany system automatyki przemysłowej zapewnia dostęp do zasilania zastępczego i automatycznie przechodzi w tryb awaryjny w przypadku awarii prądu. Jeśli natomiast nastąpi zagrożenie, które mogłoby mieć wpływ na bezpieczeństwo elektryczne budynku, system odcina poszczególne elementy od zasilania, chroniąc mieszkańców i ich sprzęty. Automatyka budynkowa pozwala więc uniknąć przestojów związanych z awarią zasilania, a tym samym jest nieocenionym narzędziem wspierającym pracę biur czy zakładów produkcyjnych.

Komfort, bezpieczeństwo i energooszczędność 

Zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania to marzenie każdego mieszkańca i cel niemal każdego inwestora. Jest to możliwe dzięki systemom podnoszącym funkcjonalność budynku.

Automatyka budynkowa pozwala między innymi na:

  • ustawianie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach,

  • zarządzanie systemem wentylacyjnym,

  • ustawianie cyklu podnoszenia i opuszczania rolet,

  • ustawianie cyklu włączania światła,

  • ochronę przed wtargnięciem osób trzecich (np. systemy antywłamaniowe).

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny budynek bez urządzeń automatyki budynkowej. Ich obecność to nie tylko moda, lecz przede wszystkim inwestycja w komfort i bezpieczeństwo mieszkańców oraz pracowników. Nie można również zapominać, że zastosowanie systemów energooszczędnych ma na celu zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie, obniżenie rachunków za prąd. Automatyka budynkowa podnosi też wartość i prestiż obiektu. 

Automatyka domowa – co to jest?

W przeciwieństwie do automatyki budynkowej, która skupia się na procesach umożliwiających wygodne korzystanie z budynku, automatyka domowa ma na celu zwiększenie komfortu codziennego życia przy wykorzystaniu inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań. 

System automatyki domowej składa się z centralnego urządzenia zarządzającego i innych sprzętów, których ilość i rodzaj można dopasować do własnych potrzeb. Do jednostki centralnej trafiają wszystkie dane, które następnie rozsyłane są do poszczególnych urządzeń. 

Jakie systemy występują w inteligentnych budynkach?

Inteligentne budynki wymagają inteligentnych rozwiązań. Wiedzą o tym producenci urządzeń smart home, które komunikują się ze sobą, zmniejszając stopień obsługi manualnej. Podobnie jak w przypadku automatyki budynkowej również automatyka domowa wspiera komfort i bezpieczeństwo mieszkańców oraz umożliwia korzystanie z energooszczędnych rozwiązań. W ten sposób można nie tylko zainwestować we własną wygodę, lecz również zwiększyć wartość nieruchomości. 

Systemy automatyki domowej mogą obejmować następujące instalacje:

  • oświetlenie – np. sterowanie oświetleniem, tworzenie scen świetlnych, integracja oświetlenia z alarmem, dostosowywanie natężenia światła do pogody i pory dnia,

  • HVAC – inteligentne sterowanie wentylacją, klimatyzacją i ogrzewaniem z uwzględnieniem temperatury i wilgotności powietrza,

  • alarmy – np. system sygnalizacji włamania i napadu (SSWN), system sygnalizacji pożarowej (SSP), system detekcji gazów czy monitoring,

  • system pogodowy – zawiera czujniki reagujące na pogodę, które mogą na przykład zdecydować o zamknięciu okien w przypadku opadów deszczu.

To tylko kilka przykładowych instalacji, które można zastosować w inteligentnym domu. Dużą popularnością cieszą się również rozwiązania umożliwiające sterowanie bramą wjazdową i garażową, sterowanie roletami i żaluzjami, a także systemy nawadniania ogrodu.