Dlaczego oleje do impregnacji drewna są tak ważne dla ochrony Twoich mebli?

7 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Twoje meble ogrodowe utraciły atrakcyjny wygląd, a drewno zaczęło zmieniać swoją strukturę? Nic w tym dziwnego: są w szczególny sposób narażone na szkodliwe czynniki. Ale zadbanie o nie wcale nie jest trudne. Odpowiedni olej do drewna pozwoli Ci osiągnąć znakomity efekt. Poznaj jego zalety!

Ochrona mebli ogrodowych

Drewno to szczególny materiał. Znakomicie sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Trudno wyobrazić sobie bez niego elementy architektury ogrodowej, w tym efektowne tarasy, pergole czy wiaty, ale również wykorzystywane intensywnie meble ogrodowe. Wciąż jest także częstym wyborem w przypadku ogrodzeń i bram.

W każdym przypadku znakomicie się prezentuje, ale jest także wyjątkowo narażone na szkodliwe czynniki. Aby zewnętrzne elementy drewniane zachowały nienaganny wygląd i cieszyły Cię przez długi czas, musisz o nie w odpowiedni sposób zadbać. Jedną z najchętniej wybieranych opcji jest olej do konserwacji drewna.

Charakterystyka mebli ogrodowych. Jakie wyzwania stawia przed nimi ekspozycja na świeże powietrze?

Meble ogrodowe są narażone na wiele niekorzystnych czynników. Jednym z najważniejszych jest wysoka wilgotność powietrza oraz bezpośrednie oddziaływanie wody, w tym wody deszczowej. To dlatego tak ważną rolę odgrywają oleje do impregnacji drewna.

Bez zastosowania tego rodzaju ochrony powierzchnie drewniane są w stanie wchłaniać duże ilości wody, która w dłuższej perspektywie wpływa na strukturę materiału, deformuje go i prowadzi do niszczenia. To rzecz jasna znakomite środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Ale to nie wszystko.

Bardzo szkodliwe są również wahania temperatur i promieniowanie UV, które przyspiesza starzenie drewna i powoduje przebarwienia. Szczególnym wyzwaniem są również mrozy i ekstremalne zjawiska pogodowe, które są coraz częściej obserwowane w naszym klimacie. Dobry olej do drewna na zewnątrz jest więc na wagę złota.

Działanie olejów do impregnacji. Jak chronią Twoje meble?

Istnieją różne metody zabezpieczenia i odnowienia elementów drewnianych. Coraz chętniej wybieraną opcją jest olej do drewna, o którym dowiesz się więcej na tej stronie: https://lakma.pl/olej_do_drewna,pid-2404.

Stosując go, będziesz w stanie podkreślić naturalne piękno materiału i odpowiednio zabezpieczyć go przed szkodliwymi czynnikami. Oleje do konserwacji drewna – w przeciwieństwie do wielu innych preparatów – wnikają bardzo głęboko w jego strukturę, nasycają ją, tym samym ograniczając możliwość wchłaniania i znakomicie zabezpieczają przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo odżywiają drewno, a regularna pielęgnacja znacząco wydłuża jego żywotność.

Jak prawidłowo impregnować drewniane meble ogrodowe?

Jeśli chcesz przywrócić swoim meblom ogrodowym, tarasowi czy ogrodzeniu dawny blask, olej do drewna będzie znakomitym rozwiązaniem jeszcze z jednego powodu: bez problemu będziesz w stanie przeprowadzić samodzielnie prace, poświęcając na to wolne popołudnie. Nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy czy sprzętu. Jak to zrobić? Przede wszystkim dokładnie przygotuj powierzchnię.

Oczyść ją, zeszlifuj, odtłuść, odpyl i osusz. Następnie nakładaj olej przy pomocy szmatki lub pędzla aż do momentu, w którym drewno nie będzie już wchłaniać preparatu. Jego nadmiar zbierz np. za pomocą szmatki flanelowej i odczekaj 24 godziny. Po tym czasie możesz wypolerować powierzchnię. Do dyspozycji pozostaje zarówno olej do drewna bezbarwny, jak i odmiany kolorystyczne, które pozwolą Ci odświeżyć lub lekko zmodyfikować wygląd elementów drewnianych wykonanych z różnych gatunków drewna.