Filc techniczny – za co ceni się go w przemyśle?

Filc techniczny – za co ceni się go w przemyśle?

3 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Istnieje grupa produktów, których rolę ciężko wyobrazić sobie przy bardzo wymagających zadaniach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że chociażby taśma klejąca nie służy tylko i wyłącznie do klejenia paczek przed wysyłką, ale z jej szerokim zastosowaniem można spotkać się nawet w ściśle wyspecjalizowanych branżach przemysłowych. Bardzo podobnie jest z filcem. Materiał ten każdemu może kojarzyć się z czymś innym – kobietom z odzieżą i akcesoriami, a mężczyznom z podkładkami pod meble i filcowymi uszczelkami . Właśnie ta różnorodność sprawia, że tworzywo to wykorzystywane jest na wielu obszarach współczesnego przemysłu.

Charakterystyka ogólna filcu

Filc to materiał odkryty już wieku temu. Z początku wykonywano go poprzez spilśnianie i ubijanie włókien pochodzenia naturalnego. Obecnie jednak używa się w większości przypadków włókien syntetycznych, co daje więcej możliwości pod kątem użyteczności. Filc wykonany z zastosowaniem dużej ilości włókien syntetycznych jest dużo bardziej wytrzymały, trwalszy i mocniejszy. To oznacza, że znacznie ciężej go przerwać i całkowicie zdeformować, jak miało to miejsce w podobnych wyrobach z dawnych czasów. Dobre parametry materiału otwierają mu wiele ścieżek. Szczególnie zauważalne jest to w branży meblarskiej, gdzie filc techniczny stał się podstawowym elementem do zabezpieczania nóżek i dolnej części mebli przed zniszczeniem i rysowaniem i wgniataniem podłogi.. Tworzywo to jest niezwykle trwałe i odporne na wiele szkodliwych czynników. Dlatego też jego rola na samych meblach się nie kończy.

Gdzie spotkamy filc techniczny?

Zdecydowanie, najpopularniejszy ze wszystkich typów jest wcześniej omawiany filc pod meble. Bardzo często wyposaża się go w warstwę klejącą, która dodatkowo pozwoli przykleić samą podkładkę do nóżki od konkretnego mebla. Dzięki swoim właściwościom uwzględniającym wchłanianie cieczy i innych czynników filc może być stosowany również jako uszczelka. Ma służyć głównie ochronie przed pyłami, a niekoniecznie izolować instalacje przepływu cieczy.

Niektóre odmiany filcu świetnie spisują się również pod kątem wygłuszania. Są zatem przeznaczane do amortyzacji w branży motoryzacyjnej bądź niekiedy nawet umieszczane pod posadzką w domu. Ma to zabezpieczyć przed skrzypieniem takiej podłogi w późniejszych latach. Bardzo często mówi się o filcu także w kontekście polerowania. To jeden z podstawowych materiałów używanych do polerki szkła czy materiałów kamiennych.

Podsumowanie

Trzeba więc przyznać, że pomimo skojarzeń z raczej błahymi zastosowaniami dla tego materiału, jest on niezwykle przydatny we współczesnym przemyśle. Czy bez filcu można by natomiast znaleźć materiały spełniające podobne kryteria? Oczywiście, że tak. Niemniej jednak byłoby to dużo bardziej kosztowne, gdyż sam filc nie należy do grona najdroższych w produkcji. Niezależnie od zastosowania, warto jednak wybierać produkty wysokiej jakości, które posłużą przez długie lata bez oznak starzenia i zgorszenia swojego stanu. W tym celu warto odwiedzić sklepy dedykowane tego typu wyrobom, a niekoniecznie kupować produkty z filcu w supermarketach.