Do czego służą kleje polimerowe?
7 stycznia, 2022Do czego służą kleje polimerowe? Czym wyróżniają się preparaty tego rodzaju? Do klejenia jakich materiałów można wykorzystać klej polimerowy? Jak używać klejów polimerowych? Jeśli zastanawiasz się, czy klej polimerowy jest dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem, zapraszamy do dalszej lektury!
- Co to jest klej polimerowy?
- Zastosowanie kleju polimerowego
- Jakie właściwości mają kleje polimerowe?
Czym jest klej polimerowy? Czy sprawdzi się do klejenia płytek ceramicznych, czy wykładzin dywanowych? Jak długo bezbarwny klej polimerowy się utwardza? Czy warunki atmosferyczne wpływają negatywnie na jego parametry i przez to można wykorzystywać go tylko wewnątrz budynków? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz poniżej.
Co to jest klej polimerowy?
Standardowe kleje polimerowe to rozwiązania, które należą do grupy preparatów produkowanych z chemicznych substancji, które wyróżniają się ogromną masą cząsteczkową. Mowa tu oczywiście o polimerach. Kleje polimerowe cieszą się sporą popularnością ze względu na swoje możliwości oraz szerokie zastosowanie. W pewnych sytuacjach preparatami tego rodzaju można z powodzeniem zastąpić kołek montażowy czy gwoździe.
Gdzie znaleźć kleje polimerowe? Bez względu na to, jaki rodzaj chemii technicznej potrzebujesz – czy to klej polimerowy właśnie, czy środek antyadhezyjny, czy inne rozwiązanie – tego rodzaju produkty polecamy kupować w odpowiednich sklepach technicznych stacjonarnych oraz online.
Zastosowanie kleju polimerowego
Na rynku znajdziesz wiele rodzajów klejów polimerowych, Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim klej uniwersalny polimerowy, który poleca się do różnego rodzaju prac. Świetnie sprawdzi się przy klejeniu styropianu, szkła, płytek ceramicznych czy ogólnie ceramiki. Ponadto nadaje się do klejenia papieru, tkanin, materiałów drewnopodobnych, drewna, sztucznej skóry, wykładzin dywanowych oraz korka.
Jak stosować kleje polimerowe? Przede wszystkim preparat należy używać w odpowiedniej temperaturze klejenia, którą zaleca dany producent. Ponadto klejona powierzchnia musi być czysta sucha i odtłuszczona. Preparat powinno się nanosić za pośrednictwem specjalnego pistoletu. Pamiętaj również o optymalnej grubości kleju, który będziesz aplikować. Wartość ta zależy od typu powierzchni, które będziesz sklejał.
Jakie właściwości mają kleje polimerowe?
Na tle innych preparatów do klejenia wspomniane kleje polimerowe charakteryzują się przede wszystkim ogromną wytrzymałością i odpornością – szczególnie na zewnętrzne czynniki. Dzięki temu doskonale sprawdzą się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynku. Standardowe kleje polimerowe mają gęstą konsystencję. Czas wstępnego wiązania wynosi zwykle od kilkunastu do – nawet – 60 minut. Większość klejów polimerowych potrzebuje aż 24 godzin do całkowitego wiązania. Parametry związane z czasem utwardzania mogą różnić się, w zależności od grubości preparatu, powłoki, wilgotności oraz temperatury otoczenia. Jak widać do klejenia elementów warto czasami wypróbować nowe rozwiązania. Tego typu produkt dostępny jest w sklepie internetowym.