Drewno czy kompozyt – co na taras?
30 stycznia, 2024Pełen uroku taras z naturalnego drewna, czy może praktyczny taras z kompozytu? Nie wiesz, na którą z tych dwóch opcji się zdecydować? Podpowiadamy dziś, jakie są najważniejsze zalety i wady tarasów z desek drewnianych i kompozytowych.
Taras drewniany – najważniejsze zalety
Zacznijmy od atutów drewnianych tarasów. Wiele osób nie wyobraża sobie tarasu z innego materiału niż naturalne drewno. Ich niezaprzeczalną zaletą jest atrakcyjny wygląd. Każda drewniana deska tarasowa ma niepowtarzalny wzór. Podłoże z drewna stanowi uniwersalne tło dla aranżacji tarasu inspirowanych naprawdę różnymi trendami. Taras z drewna jest wizualnie ciepły, przytulny i z łatwością kreuje atmosferę relaksu.
Zalety tarasu z drewna nie kończą się jednak na kwestiach wizualnych. Deski tarasowe z naturalnego materiału są miłe w dotyku i nie nagrzewają się w słońcu. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji taras z drewna to rozwiązanie bardzo trwałe, które posłuży Ci przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest też to, że jest to materiał ekologiczny.
Wady tarasów z drewna
Mimo licznych zalet drewniane tarasy mają też mankamenty, które powinieneś mieć na uwadze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ze względu na panujące na świeżym powietrzy warunki drewno na tarasie wymaga regularnej konserwacji. Konieczne jest zabezpieczenie drewna przed wilgocią, grzybami i działaniem insektów. Taras drewniany należy impregnować co najmniej raz, a nawet dwa razy w roku. Nowa warstwa lakieru lub oleju do drewna zabezpieczy deski i pozwoli Ci cieszyć się trwałym tarasem. Codzienna pielęgnacja powinna się odbywać z wykorzystanie środków dedykowanych do drewna.
W pewnych sytuacjach wadą tarasu z drewna jest także koszt materiału. Deski z drewna egzotycznego to naprawdę duży wydatek, sięgający nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Na szczęście na rynku jest dostępnych kilka atrakcyjnych cenowo alternatyw jak, chociażby deski tarasowe z rodzimych gatunków drewna: https://komfort.pl/k/sztuczne-trawy-i-tarasy/r/deski-tarasowe. Pamiętaj, że na koszt tarasu drewnianego wpływa też sposób jego wykonania. Same deski to nie wszystko, potrzebujesz jeszcze legary pod taras oraz odpowiednią podbudowę.
Deski kompozytowe na tarasie – dlaczego warto?
Coraz popularniejszą alternatywą dla drewna tarasowego są materiały kompozytowe. Co to takiego? Deski tarasowe kompozytowe powstają z połączenia sproszkowanego materiału drzewnego oraz mieszanki syntetycznych polimerów. Zamiennie stosowana jest czasami nazwa deski kompozytowe WPC (Wood Plastic Composite) lub po prostu deski WPC.
Jakie są najważniejsze zalety desek kompozytowych na taras?
- Dzięki syntetycznym polimerom deski kompozytowe są niewrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne: opady, niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV.
- Deski kompozytowe są także odporne na działanie insektów, pleśń i grzyby.
- Deski kompozytowe nie mają charakterystycznych dla drewna naturalnych defektów i wad (sęki, pęknięcia, przebarwienia). Dzięki temu montaż tarasu z deski kompozytowej przebiega często szybciej i sprawniej niż w przypadku desek drewnianych.
- Deski WPC to materiał trudnopalny, a co za tym idzie bezpieczniejszy (pod warunkiem posiadania odpowiednich atestów).
- Wysoka odporność na uszkodzenia.
- Bezproblemowa pielęgnacja, niewymagająca stosowania kosztownych specjalistycznych środków.
- Taras z desek kompozytowych nie wymaga regularnej konserwacji. Pielęgnacja tarasu ogranicza się do jego okresowego czyszczenia.
- Na rynku dostępne są różne kolory desek kompozytowych. Dzięki temu zaaranżujesz przestrzeń wypoczynkową inspirowaną różnymi architektonicznymi stylami.
Mankamenty tarasów kompozytowych
Co z wadami kompozytowych desek WPC? Dla wielu osób duże znaczenie ma to, że nie jest to naturalny materiał. Mimo sporej domieszki pyłu drzewnego nie można nazwać desek kompozytowych w pełni ekologicznym produktem. Nawierzchnia tarasu z kompozytu nagrzewa się od słońca w znacznie większym stopniu niż drewno. Weź to pod uwagę, jeśli kompozyt chcesz wykorzystać na niezadaszonym tarasie o dużym nasłonecznieniu (np. po południowej stronie budynku). Chodzenie boso po mocno nagrzanym tarasie może być po prostu niekomfortowe.
Zdjęcia: Komfort.pl
Materiał promocyjny.