Skuteczne uszczelnianie okien– kompleksowy poradnik

Skuteczne uszczelnianie okien– kompleksowy poradnik

30 stycznia, 2024 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Stare, nieszczelne okna w istniejących budynkach mogą być prawdziwym wyzwaniem dla właścicieli. Często to one są głównym winowajcą dużych strat ciepła, co nie tylko generuje wyższe koszty ogrzewania, ale także wpływa na komfort mieszkania. Nic nie jest bardziej nieprzyjemne niż odczuwalny chłód dochodzący od źle uszczelnionych okien. W naszym artykule postanowiliśmy przybliżyć tematykę uszczelniania okien. Dowiesz się, jak skutecznie przeprowadzić ten proces, jakie materiały wybrać oraz jak poprzez te działania nie tylko zwiększyć komfort cieplny w domu, ale i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zapraszam do lektury, która rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże zadbać o lepszą izolacyjność Twojego domu.

Uszczelnianie okien – kluczowe aspekty

Kiedy stajemy przed zadaniem uszczelnienia okien, istnieje kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli sama regulacja okuć okiennych nie przynosi oczekiwanych efektów, a nieszczelności są na tyle znaczące, że wymagają użycia specjalnych materiałów, to konieczne staje się przystąpienie do konkretnych prac remontowych. Pierwszym i fundamentalnym krokiem jest dokładna lokalizacja miejsc nieszczelności, przez które do wnętrza przedostaje się zimne powietrze.

W przypadku, gdy nieszczelność znajduje się między szybą a ramą okienną, odpowiednim wyborem może być silikon. Zaleca się stosowanie silikonu bezbarwnego, który po utwardzeniu staje się niemal niewidoczny i nie zakłóca estetyki okna. W zależności od specyfiki problemu, możemy wybrać silikon neutralny lub uszczelniacz akrylowy. Uszczelniacz akrylowy ma tę przewagę, że jest odporny na zmiany temperatury i promieniowanie UV, a także daje możliwość późniejszego szlifowania i malowania. Należy jednak pamiętać, że oba te materiały mają ograniczoną odporność na wilgoć, co sprawia, że najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach suchych, z wyłączeniem miejsc o podwyższonej wilgotności, jak łazienki czy kuchnie.

Przy uszczelnianiu okien ważne jest również dokładne przestrzeganie instrukcji producenta materiałów uszczelniających oraz zapewnienie odpowiednich warunków pracy – czystości, temperatury i wilgotności. Dzięki temu prace będą skuteczne i przyniosą długotrwałe efekty.

Nieszczelne okna – kiedy stosować pianę montażową?

Choć silikon jest skuteczny w wielu przypadkach, nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem. Gdy mamy do czynienia z przestrzenią między ścianą a ościeżnicą okienną, konieczne staje się zastosowanie poliuretanowej pianki montażowej. Do jej aplikacji używa się specjalnego pistoletu. Na rynku dostępne są różne rodzaje pian, ale do małych ubytków idealnie nadaje się piana montażowa jednoskładnikowa. Ważne, by pamiętać o jej ekspansywności – piana zwiększa objętość podczas utwardzania, więc należy aplikować ją z umiarem. Po wyschnięciu można nadać pianie odpowiedni kształt, usuwając nadmiar nożem. Do czyszczenia zabrudzeń na ramie okiennej, powstałych w trakcie aplikacji pianki, warto użyć specjalnego preparatu czyszczącego lub acetonu.

Uszczelnianie okien a wentylacja – znajdź złoty środek

Kwestia wentylacji w budynkach jest niezwykle istotna, szczególnie w kontekście prawidłowego przepływu powietrza. Należy pamiętać, że choć uszczelnianie okien jest ważne dla efektywności energetycznej, nie powinno prowadzić do nadmiernego ograniczenia wentylacji. Idealne uszczelnienie to takie, które nie dopuszcza do niekontrolowanej wymiany powietrza na styku szyby i ramy czy ościeżnicy i muru. Takie sytuacje mogą bowiem przyczynić się do przemarzania przegrody okiennej, a nawet rozwoju pleśni i grzybów.

Ważne jest, aby wentylacja odbywała się za pomocą dedykowanych nawiewników okiennych i otworów mikrowentylacyjnych, które są fabrycznie zamontowane w uszczelkach. Samodzielne wykonywanie dodatkowych otworów w oknach jest niewskazane. Podobnie, stolarka drzwiowa powinna być szczelnie zamontowana, choć w drzwiach zazwyczaj nie wykonuje się dodatkowych rozszczelnień czy nawiewników. Dzięki przestrzeganiu tych zasad, możesz skutecznie zapobiec nieprzyjemnemu chłodowi przenikającemu przez okna, zachowując jednocześnie odpowiednią cyrkulację powietrza w swoim domu.

Po więcej porad zapraszamy tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/remont/uszczelnianie-okien-co-zrobic-kiedy-wieje-z-okien/.

Materiał sponsorowany.