Drzwi ażurowe: kiedy się przydają?

Drzwi ażurowe: kiedy się przydają?

7 kwietnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Drzwi ażurowe są niebanalnym dodatkiem w każdym domu. Ponadczasowe i funkcjonalne, sprawdzają się na wielu płaszczyznach, jako element garderoby, stylizacja ścian lub forma drzwi przesuwnych. Zastosowań jest tu wiele, a drzwi tego typu znane są od wielu setek lat, w kulturach całego świata, od Europy i Ameryki po kraje dalekiej Azji. Największą popularność zyskały one w krajach arabskich, gdzie wszędobylski zakaz pokazywania w sztuce postaci ludzkiej doprowadził do rozkwitu ornamentu i nowych form wyrazu, takich jak elementy wycinane, przepuszczające światło. Eksperymentowano nie tylko z formą, ale też z materiałem – a najlepsze do stosowania form ażurowych okazało się drewno.

Szczególnie cenionym aspektem drzwi ażurowych jest ich estetyka oraz lekkość. Pozwalają one na swobodny przepływ i cyrkulację powietrza, dlatego też zyskały największą popularność jako element konstrukcji domowej garderoby.

Ażurowe, znaczy piękne

Elementy ażurowe zawsze sprawiają, że meble do salonu zyskują niepowtarzalny charakter. Są one szczególnie cenione w aranżacjach kolonialnych, prowansalskich, włoskich oraz marynistycznych i rustykalnych. Drzwi z prześwitami kojarzą się z estetyką nadmorskich, klimatycznych restauracji, wnoszą do wnętrz charakterystyczny, swojski charakter.

Ażurowe drzwi sprawdzą się jako przegroda, wprowadzająca podział salonu na różne strefy: rekreacyjną, roboczą lub jadalnię. Na rynku są obecne modele drzwi pojedynczych, jednoskrzydłowych, wolnostojących, harmonijkowe oraz przesuwne. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze wnętrze nabierze nietuzinkowego charakteru i lekkości.

Meble do salonu z ażurowymi drzwiczkami

Nowoczesne meble do salonu mogą mieć ażurowe fronty, dzięki czemu stworzymy w naszym domu ponadczasową aranżację. Drewniane drzwiczki z prześwitem nie tylko sprawią, że meble o dużych gabarytach staną się optycznie mniejsze i lżejsze, a dodatkowo znajdujące się wewnątrz odzież, tekstylia i obuwie będą mogły ,,oddychać”, co uchroni je przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem.

Nie bez powodu ażurowe drzwiczki są tak często wykorzystywane jako podstawowy budulec domowej garderoby – dzięki nim zyskujemy w domu praktyczną przestrzeń, a nasze ubrania są przechowywane w optymalny sposób. Fronty tego typu sprawdzą się też jako element szafy, półek, schowków oraz w kuchni – jako miejsce na przetwory lub zioła. W zależności od potrzeb, drzwi można montować na zawiasach, przesuwać lub składać.

Drzwi ażurowe i ich konstrukcja

Nie ma jednej definicji, która opisałaby jednoznacznie wygląd drzwi ażurowych. Bazą jest tu zawsze drewniana rama, wewnątrz której znajdują się węższe listewki, poziome, pionowe lub ułożone w finezyjne kształty. Kolorystykę możemy dopasować do indywidualnych potrzeb – a dodatkowym atutem drzwi ażurowych drewnianych jest fakt, że można je poddawać renowacji lub pomalować na inny kolor, jeśli dotychczasowa aranżacja przestanie się nam podobać. 

Typowe drzwi ażurowe powinny być lekkiej konstrukcji, byśmy mogli sprawnie je montować lub demontować, w razie konieczności. Świetnym materiałem okazuje się surowe drewno sosnowe, świerkowe, rzadziej dębowe. Na rynku są dostępne modele drzwiczek do własnoręcznego wykończenia, według indywidualnych potrzeb. Produkty tego typu można pokryć warstwą lakieru, impregnatu lub pomalować w odcieniu dopasowanym do naszej aranżacji. Są one stosunkowo niedrogie, a ich rozmiar można wybrać według potrzeb.

Skandynawskie czy rustykalne, czyli jaki styl drzwiczek ażurowych

Drzwiczki ażurowe są nie tylko ponadczasowe, a też łatwo je wkomponować do różnego rodzaju wnętrz, od kolonialnych i prowansalskich po skandynawskie. Sprawdzają się jako nietuzinkowy dodatek, za pomocą którego w prosty sposób stworzymy w domu wyjątkowy klimat.

Duży wybór nowoczesnych mebli do salonu z ażurowymi drzwiczkami znajdziesz w sklepie internetowym www.meble.pl. Są tu dziesiątki produktów, stworzonych z myślą o Twoich pomysłach i potrzebach, jak szafy, szafki, komody oraz ażurowe witryny.