Kiedy najlepiej kupować mieszkanie?
4 kwietnia, 2020Zakup własnego mieszkania jest jedną z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych decyzji w naszym życiu. Z tego powodu powinniśmy podejść do niej na poważnie i odpowiednio przygotowani, tak aby wybrać najlepsze możliwe lokum.
1. Zadbaj o odpowiednio duży wkład własny
2. Zbadaj sytuację na rynku
3. Zastanów się, jakiego mieszkania potrzebujesz
4. Wybierz dobry kredyt, jeżeli go potrzebujesz
Zadbaj o odpowiednio duży wkład własny
Każdy, kto planuje zakup swojego mieszkania czy domu jest świadom tego, że aby bank w ogóle rozważył naszą prośbę o kredyt hipoteczny, musimy posiadać odpowiedni wkład własny. Obecnie jest to minimum 20% wartości nieruchomości, chociaż w szczególnych wypadkach bank może zgodzić się na mniej. Taka sytuacja jednak wiąże się najczęściej z dodatkowym lub droższym ubezpieczeniem, więc ostatecznie wcale nie musi być dla nas korzystna.
20 procent z kwoty kilkuset tysięcy może wydawać się dużym nakładem, jeżeli jednak planujemy zakup na poważnie i chcemy jak najszybciej nasze własne M spłacić, powinniśmy przygotować dużo wyższą kwotę. Tak naprawdę im więcej środków będziemy w stanie wyłożyć na zakup z własnej kieszeni, tym bardziej korzystna będzie to dla nas transakcja. Nie przeznaczymy bowiem dodatkowych pieniędzy na spłatę odsetek, a także wielu lat życia na uporanie się z kredytem.
Zbadaj sytuację na rynku
Nie każda pora jest dobra na zakup mieszkania, jeżeli chodzi o sytuację rynkową. Co jakiś czas na wielu różnych rynkach, nie dotyczących jedynie nieruchomości, pojawiają się tak zwane bańki cenowe, czyli gwałtowny wzrost popytu, za którym idzie również wzrost cen. Czasem takie sytuacje są uzasadnione, na przykład w momencie, gdy chcemy kupić mieszkanie w bardzo konkretnej i popularnej lokalizacji, w której po prostu nie ma już więcej działek pod budowę nowych bloków. Zdarza się jednak, że szał jest nakręcany sztucznie, a zdecydowanie się na zakup mieszkania w takim momencie może być związane z dużo wyższym kosztem kredytu, a także potencjalnym przewartościowaniem nieruchomości. Jeżeli więc nie jesteśmy pewni, czy to jest dobry moment, warto zapytać o poradę profesjonalnego agenta zajmującego się tym rynkiem.
Zastanów się, jakiego mieszkania potrzebujesz
Kolejnym ważnym aspektem procesu zakupu mieszkania jest jasne określenie naszych preferencji oraz skonfrontowanie ich z naszym budżetem. Czasem warto jest coś odpuścić, zamiast dopłacać do tego wiele tysięcy złotych. Przykładowo, jeżeli możemy wybrać mieszkanie równie atrakcyjne i tańsze, ale będące o kilometr czy dwa dalej od naszej pracy, niż zakładaliśmy, być może warto zastanowić się nad taką drobną zmianą planów. Przede wszystkim powinniśmy jednak mierzyć siły na zamiary i nie brać maksymalnego możliwego kredytu – dzięki temu będziemy mieli nadal możliwość na zaoszczędzenie pieniędzy, a także swoisty wentyl bezpieczeństwa w przypadku jakichś życiowych problemów.
Wybierz dobry kredyt, jeżeli go potrzebujesz
Jeżeli potrzebujemy kredytu hipotecznego, warto zadbać, aby nie był to pierwszy lepszy kredyt. Pamiętajmy, że tą umową zwiążemy się z bankiem na wiele lat i będzie ona miała istotny wpływ na nasze życie. Dlatego powinniśmy szukać kredytu w walucie, w której zarabiamy i który da się nadpłacać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozwoli nam na wcześniejszą spłatę, jeżeli pojawi się taka możliwość. Bezwzględnie również musimy przeczytać całą umowę, a w razie potrzeby skonsultować ją z prawnikiem. Wiele materiałów w tym zakresie, wspomagających podjęcie mądrej decyzji, znajdziesz na https://obido.pl.