Styl skandynawski – główne założenia i ważna rola luster

Styl skandynawski – główne założenia i ważna rola luster

3 kwietnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wystrój wnętrza jest bardzo ważnym elementem aranżacji nowego lub wyremontowanego domu bądź mieszkania. To właśnie ten proces nadaje naszemu lokum charakteru, który będzie decydował o naszym samopoczuciu. Dlatego wystrój naszych czterech ścian musi być harmonijny i spójny, żebyśmy wchodząc do domu mogli odciąć się od chaosu zewnętrznego świata.

Styl skandynawski – wyrafinowana prostota

Idealną propozycją aranżacji wnętrza, która spełnia wymogi zawarte we wstępie artykułu, jest tzw. styl skandynawski. Opiera się on na dwóch założeniach: prostocie i wykorzystaniu naturalnych materiałów (przede wszystkim drewno). Widząc pomieszczenia wykonane w tym stylu, oglądamy przestrzeń uporządkowaną, pozbawioną rozpraszających i krzykliwych szczegółów. Można się w niej dopatrywać nawet oznak minimalizmu. Paleta barw również jest ograniczona i zazwyczaj obejmuje biel, szarość, a czasem także czerń i brąz. Taka forma wystroju bez wątpienia przypadnie do gustu osobom dobrze zorganizowanym i lubiącym porządek Świetnym elementem stanowiącym uzupełnienie tego typu wnętrz są lustra w stylu skandynawskim (https://www.gieradesign.pl/pl/c/Lustra-skandynawskie/13).

Lustro – nieodłączny element wystroju mieszkania

Czym zatem charakteryzuje się wymieniony element dekoracyjny? Otóż lustra w stylu skandynawskim w pełni odpowiadają opisanej wyżej konwencji wystroju wnętrz. Przede wszystkim są one pozbawione wszelkich krzykliwych dodatków. Ich ramy (jeśli je posiadają) są cienkie i służą tylko podkreśleniu formy powierzchni, którą okalają. Kształty luster skandynawskich również są pozbawione „fajerwerków” – zazwyczaj są to koła, owale i prostokąty lub kwadraty (czasem z zaokrąglonymi rogami). Zdarzają się jednak propozycje o fantazyjnych formach, jednak ze względu na wąskie ramy i stonowany styl wnętrza skandynawskiego nie rzucają się w oczy.

Gdzie zastosować styl skandynawski?

Minimalizm wnętrz wykonanych w stylu skandynawskim może jednak sprawić, że ciekawy projekt lustra przykuje uwagę zarówno domowników, jak i ludzi odwiedzających dane wnętrze po raz pierwszy. Opisywany element jest bowiem dopełnieniem wszechobecnej harmonii, będącej głównym założeniem stylu skandynawskiego. Ponadto odpowiednie rozmieszczenie luster o dużej powierzchni może optycznie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia. Dlatego właśnie ten ascetyczny styl, wzbogacony o wysublimowane detale, jest zalecany szczególnie w przypadku wystroju małych mieszkań. Świetnie zatem się nada w kawalerkach i blokach mieszkalnych. Nie ma jednak przeszkód, aby wykorzystać go w zwykłych domach. Opisywany styl jest niezwykle uniwersalny – tajemnica sukcesu tkwi w prawidłowym rozmieszczeniu wszystkich elementów wystroju.