Działanie pompy ciepła – na czym polega praca urządzenia?

Działanie pompy ciepła – na czym polega praca urządzenia?

25 kwietnia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Pompa ciepła to nowoczesne i coraz częściej pojawiające się w polskich domach urządzenie. W zależności od wybranej metody może uzyskiwać energię z gruntu, powietrza albo wody. Dzięki niej możliwe jest tanie i ekologiczne ogrzanie domu.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła swoim wyglądem przypomina stojący kocioł grzewczy na gaz czy też niewielką lodówkę. Co ciekawe, sposób jej działania jest prawie taki sam jak lodówki. Pompa ciepła w przeciwieństwie do niej, usuwa jednak ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje energię do obiektu w formie ciepła. Urządzenie to wykorzystuje do ogrzewania ciepło, a za pomocą przemian termodynamicznych przekazuje je ze źródła o niższej temperaturze do tego o wyższej. Tak zwanym źródłem dolnym może być grunt, powietrze albo woda. Jeśli chodzi o źródło górne to jest nim zazwyczaj woda znajdująca się w instalacji, którą pompa ogrzewa. Według drugiej zasady termodynamiki ciepło może samorzutnie przepływać jedynie od wyższego do niższego poziomu temperatury. W tym wypadku jest jednak odwrotnie, gdyż to, co było wcześniej zimne, staje się chłodniejsze, a to, co ciepłe, zyskuje jeszcze wyższą temperaturę. Żeby jednak ciepło mogło płynąć w odwrotnym kierunku, pompa ciepła musi być zasilania energią elektryczną. Co ważne, nie pobiera ona jej zbyt dużo. Nowoczesne systemy wymagają tylko dostarczenia 25-30% energii z zewnątrz, która zostaje zużyta do napędu sprężarki. Jak więc można się dowiedzieć, 75% energii cieplnej dostarczanej do budynku pochodzi z zewnątrz. Więcej o dokładnym mechanizmie działania pompy ciepła można przeczytać na https://heatergo.pl/blog/jak-dziala-pompa-ciepla/.

Jak zbudowana jest pompa ciepła i czy warto w nią inwestować?

Jak zbudowana jest pompa ciepła i czy warto w nią inwestować?

Pompa ciepła jest dosyć sporym wydatkiem. Ogrzewanie domu za pomocą odnawialnego źródła energii niesie jednak ze sobą wiele korzyści. Inwestując w pompę ciepła, jesteśmy w stanie niskim kosztem ogrzać dom. Sprzęt ten jest właściwie bezobsługowy i intuicyjny. Nie potrzebujemy do niego dużej kotłowni czy specjalnego komina.  Warto też dodać, że pompy ciepła są nisko awaryjne. Ogrzewanie nimi jest czyste i nie wymaga wygospodarowania miejsca na przechowywanie paliwa. Aby ocenić, ile wyniesie całe przedsięwzięcie i czy okaże się opłacalne, warto skorzystać z kalkulatora https://heatergo.pl/kalkulator/. A z czego dokładnie składa się taki sprzęt?

  • parownik– czyli dolne źródło energii, znajduje się w nim czynnik roboczy, który odparowuje w niskiej temperaturze, co skutkuje wzrostem ciśnienia,
  • sprężarka– przez wzrost ciśnienia doprowadza do sprężenia gazu oraz zwiększenia jego temperatury,
  • skraplacz– jest to element górnego źródła energii, czyli wymiennik. Jego zadaniem jest oddawanie ciepła do płynu albo powietrza, który przepływa przez instalację,
  • rozprężacz– to zawór, do którego przedostaje się czynnik roboczy ze skraplacza, po czym jest on kolejny raz oddawany do użytku w ramach cyklu grzewczego urządzenia.

Właściwie wszystkie pompy grzewcze zbudowane są z tych samych elementów. Ich sposób działania jest dosyć prosty, należy mieć na uwadze, że sprzęt ten wymaga zasilania energią elektryczną. W przypadku awarii sieci dobrze jeśli będziemy posiadać alternatywne źródło energii. Minusem takiej inwestycji jest oczywiście jej koszt, aczkolwiek po pewnym czasie i optymalnej eksploatacji zwróci się on dość szybko, po czym będziemy mogli cieszyć się tanią energią przez wiele długich lat.

Odpowiednio dobrana do potrzeb domu pompa ciepła może stać się główną i jedyną instalacją grzewczą. Dzięki niej nie tylko skutecznie ogrzejemy czy ochłodzimy wszystkie pomieszczenia, ale także podgrzejemy wodę użytkową. Pomimo tego, że jest to dosyć spora inwestycja, to jednak jest ona opłacalna, zwłaszcza porównując z systemami grzewczymi bazującymi na zastosowaniu paliw, gazu czy energii elektrycznej. Co ważne, istnieją pewne sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania tym urządzeniem. Specjaliści rekomendują przede wszystkim ustawienie optymalnej temperatury systemu i ciepłej wody użytkowej.