Wiertnica elektryczna – co to takiego? Do jakich zadań jest niezbędna? Jakie są jej rodzaje?

Wiertnica elektryczna – co to takiego? Do jakich zadań jest niezbędna? Jakie są jej rodzaje?

25 kwietnia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Prace w terenie wymagają użycia niezawodnego i mocnego sprzętu. Do tej grupy bez wątpienia zaliczamy wiertnice, dzięki którym można szybko i sprawnie wykonać różne otwory w ziemi. Dostępne są różne rodzaje wiertnic, dlatego warto poznać je lepiej, nim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie. Zapraszamy do naszego artykułu, w którym przedstawimy najistotniejsze informacje na temat tego sprzętu!

Wiertnice – co to? Do jakich zadań są przeznaczone?

Wiertnice to niezastąpione urządzenia przydatne zarówno do zadań profesjonalnych, jak i przydomowych. Dzięki temu, że ich oferta jest dość bogata, nie powinno być problemu z wyborem odpowiedniego modelu. Dostępne są wiertnice elektryczne, spalinowe i ręczne, więc w zależności od potrzeb i rodzaju zadań, na pewno uda nam znaleźć coś dla siebie. Mimo że wiertnice elektryczne, spalinowe i ręczne różnią się między sobą pod pewnymi względami, to wszystkie służą do tego samego – wywiercania otworów. To oczywiście sprawia, że ich najważniejszym elementem są świdry – ślimakowe i strzemiączkowe. 

Jak wspomnieliśmy, wiertnice, określane też jako świdry lub dołowniki, to nieocenione urządzenia do wszelakich prac związanych z wykonywaniem otworów. Oczywiście, zależnie od potrzeb, musimy dopasować rodzaj wiertnicy do konkretnego zadania, co sprawia, że sprzęt ten powinien cechować się określonymi parametrami. Najpopularniejszym rodzajem jest wiertnica elektryczna do ziemi, tak zwana glebowa, która występuje też jako model spalinowy i ręczny. Pomaga szybko uporać się z otworami i dołkami, potrzebnymi na przykład do sadzenia roślin. Przyśpiesza prace, zwłaszcza gdy w glebie jest wiele kamieni. To tylko jeden rodzaj zadań, do jakich można użyć wiertnicy elektrycznej lub spalinowej, gdyż znajduje one szerokie zastosowanych w większych pracach – ziemnych, jak i budowlanych. Docenimy ją szczególnie podczas wznoszenia ogrodzenia, bo za pomocą wiertnicy ta praca przebiegnie nieporównywalnie szybciej, niż w przypadku wykopywania dołków szpadlem. Nie można też nie wspomnieć o tym, że wiertnice są nieocenione do wiercenia studni głębinowych. W tym wypadku mowa o naprawdę dużych urządzeniach o wielkiej mocy, montowanych przeważnie na ciężarówkach czy naczepach. 

Jakie są rodzaje wiertnic?

Jak wspomnieliśmy – dostepne są ich trzy rodzaje, czyli wiertnice elektryczne, spalinowe i ręczne. 

  • Zacznijmy od tych pierwszych, bo z każdym rokiem zyskują na popularności, głównie dlatego, że ich obsługa jest komfortowa, a moc zadowalająca do większości prac w ogrodzie. Bez problemu więc wywiercimy otwory pod drzewa i słupki i poradzimy sobie z tego rodzaju podobnymi zadaniami. Oczywiście, są modele przeznaczone do takich zadań, ale i zdecydowanie mocniejsze świdry elektryczne, przeznaczone do bardziej wymagających prac, radzące sobie z każdym rodzajem nawierzchni. 
  • Obok wiertnic elektrycznych dość popularne są też wiertnice spalinowe. Dość ciężkie, przez co trudniejsze w obsłudze, ale o dużej mocy, dzięki czemu można ich używać nawet do trudnego podłoża. To wiertnica świetnie sprawdzająca się w przypadku gleb gliniastych i mocno zbitych. Wymaga regularnej konserwacji, gdyż trzeba zatroszczyć się o silnik i inne podzespoły. 
  • Zdecydowanie najprostszymi urządzeniami w tej kategorii są wiertnice ręczne. Składają się tylko z poprzecznego uchwytu i świdra. Podobnie jak konstrukcja, także ich obsługa jest niezwykle łatwa. Po skończonej pracy nie trzeba ich konserwować, wystarczy tylko oczyścić z zabrudzeń. Niemniej, tego rodzaju sprzęt ma wiele ograniczeń, a jego obsługa przy większości zadań jest utrudniona ze względu na ręczną pracę, dlatego też chętniej i częściej są wybierane wiertnice elektryczne i spalinowe. 

Wybieramy wiertnicę – na co zwrócić uwagę?

Jest kilka parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny model wiertnicy. Jednym z nich jest średnica świdra. Do prac ogrodowych nie potrzeba, aby była ona duża, ale już do otworów na słupki czy tym bardziej studni, musi mieć spory rozmiar. Bardzo ważna jest również ergonomia wiertnicy elektrycznej. Zdecydowanie warto postawić na model wygodny w pracy, który dobrze trzyma się w ręku i łatwo się nim operuje. Oceńmy też materiał, z jakiego został wykonany – poważniejsze zadania wymagają zastosowania stalowego świdra. 

To najważniejsze informacje na temat wiertnic, jakie trzeba poznać przed kupnem tego sprzętu. Niezależnie od tego, czy postawimy na wiertnicę elektryczną, spalinową czy ręczną, najważniejsze jest to, aby dobrze spełniała swoją funkcję.