Ekogroszek czy pellet?
17 marca, 2020Jesteś w trakcie budowy domu, a może dopiero zamierzasz rozpocząć taką inwestycję? Niezależnie od tego, na jakim etapie aktualnie się znajdujesz, na pewno twoją głowę zaprząta myśl o ogrzewaniu. W naszym klimacie to niezwykle ważna kwestia dlatego nie dziwi nas, iż starasz się wybrać najlepsze rozwiązanie. Dziś chcielibyśmy zaprezentować ci krótko dwa z nich.
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek jest jednym z najchętniej wybieranych obecnie paliw do domów jednorodzinnych. Jeśli jednak jeszcze nie miałeś okazji go poznać, chcielibyśmy przedstawić ci go bliżej.
W najprostszym ujęciu nie jest to nic innego, jak tylko węgiel kamienny lub brunatny, spełniający odpowiednie wymagania. Swoją nazwę zawdzięcza postaci, w jakiej jest przygotowany: małych kamyczków, z reguły nieprzekraczających rozmiaru 25 mm. Człon „eko” w nazwie także nie jest przypadkowy. Ekogroszek odznacza się wysoką kulturą spalania, dzięki której tylko niewielka ilość odpadów jest emitowana do atmosfery. Co więcej, jest to węgiel o wysokiej kaloryczności, dzięki czemu już jego niewielka ilość przekłada się na duże wydzielane ciepło. Z chemicznego punktu widzenia ma on poniżej 1% siarki, a także nie więcej, niż 12% substancji niepalnych i wody. Tak wysokiej jakości paliwo można kupić między innymi w sklepie pangroszek.pl.
Czym jest pellet?
Pellet to słowo zapożyczone z języka angielskiego, które oznacza granulat. Granulki wykonane są z trocin drzewnych, czyli biomasy, dzięki czemu znajdują się w czołówce paliw ekologicznych. To jednocześnie ten sam materiał, który używany jest jako ściółka dla gryzoni.
Granulki, które wykorzystywane są w piecach, odznaczają się wysoką kalorycznością, a zatem już z ich niewielkiej ilości można otrzymać dużo ciepła. Nie emituje sadzy, a ze względu na swoje naturalne, drzewne pochodzenie, popiół po jego spaleniu może być wykorzystany między innymi w ogrodzie jako nawóz. Co więcej, ilość odpadów jest niewielka, co przekłada się na niezbyt częstą konieczność opróżniania zbiornika z nimi.
Podczas użytkowania ekogroszku należy pamiętać o tym, iż jest materiałem chłonnym, a zatem nie można narażać go na styczność z wilgocią. Jeśli ją „złapie”, obniży się jego wydajność.
Jak działają piece na ekogroszek i pellet?
W obu przypadkach nowoczesne piece muszą być odpowiednio dostosowane do wykorzystania w nich ekogroszku albo pelletu. Mają one budowę retortową, które sprawia, że paliwo jest automatycznie podawane ze zbiornika, w którym zostało przez nas umieszczone do kotła grzewczego. Piece wykorzystujące ekogroszek mają przy tym zdolność samodzielnego rozpalania się, co przekłada się na mniejsze wymagania względem ich obsługi. Piece na ekogroszek muszą z kolei zostać manualnie rozpalone. Jednak w obu tych przypadkach dalsza ich praca jest w pełni zautomatyzowana, co przekłada się na wygodę użytkowania.
fot. materiały prasowe