Farby dla alergików – jak wybrać odpowiednie?

Farby dla alergików – jak wybrać odpowiednie?

17 grudnia, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Farby dla alergików to wyzwanie – jednak wraz z rosnącą liczbą osób uczulonych poszerza się również oferta dostępnych farb antyalergicznych. Jak rozpoznać odpowiednie dla alergików farby do wnętrz? Zapytaliśmy o to specjalistów z firmy Caparol – producenta bezpiecznych dla alergików farb opatrzonych znakiem E.L.F.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie składniki farb mogą szkodzić zdrowiu alergików,
  • czym powinny charakteryzować się farby antyalergiczne.

Jeśli masz uczulenie na farbę lub wśród Twoich domowników są alergicy, warto dokładnie sprawdzić skład chemiczny farby, którą planujesz pomalować ściany w mieszkaniu. Farby dla alergików nie powinny zawierać substancji drażniących ani przyciągać kurzu. Ponadto ważna jest łatwość czyszczenia pomalowanej ściany i wydajność – aby malowanie można było zakończyć dość szybko. Jak znaleźć produkt o takich właściwościach? Przekonaj się!

Uczulenie na farbę – jakich składników farb należy unikać?

Aby osoby uczulone na farbę mogły cieszyć się pełnym komfortem w mieszkaniu, należy sprawdzić, czy wybrane farby do wnętrz nie zawierają (lub zawierają jak najmniej):

  • LZO – czyli lotnych związków organicznych, które uwalniają się z farb głównie podczas malowania. Większość LZO ma działanie rakotwórcze i może wywoływać reakcje alergiczne.
  • plastyfikatorów – czyli półlotnych (średniolotnych) związków organicznych, które są toksyczne dla organizmu ludzkiego, uwalniają się przez miesiące, a nawet lata po malowaniu. Jeśli uczulenie na farbę to problem w Twojej rodzinie, plastyfikatory prawdopodobnie wpłyną negatywnie na samopoczucie i kondycję fizyczną wrażliwych domowników.
  • konserwanty – są dodawane do farb, by zwiększyć ich trwałość w opakowaniu. Jednak większość z nich (np. izotiazolony) podrażnia drogi oddechowe oraz powoduje reakcje alergiczne.

Farby antyalergiczne – po czym je poznać?

Aby ograniczyć stosowanie kontrowersyjnych LZO w farbach, wprowadzono regulację, która mówi, że matowe farby do wnętrz powinny zawierać nie więcej niż 30 gram LZO na litr. Farby do wnętrz Caparol mogą się pochwalić ponad 30-krotnie mniejszą zawartością LZO, niż zaleca norma – stężenie LZO nie przekracza 1 grama na litr farby. Oprócz tego w farbach antyalergicznych tego producenta nie zastosowano także plastyfikatorów. Są to farby wodorozcieńczalne o emisji alergenów bliskiej zeru.

Aby można było z łatwością rozpoznać farby antyalergiczne, Caparol oznaczył je symbolem E.L.F. Jeśli zobaczysz ten znak na farbach do wnętrz, możesz mieć pewność, że ich skład chemiczny jest bezpieczny dla alergików, dzieci i osób troszczących się o swoje zdrowie. A ponadto nie posiadają one drażniącego zapachu.

W ofercie farb do wnętrz Caparol znajdziesz farbę Indeko Plus, która nie zawiera plastyfikatorów, rozpuszczalników (LZO), a nawet konserwantów, a dodatkowo ma wysoką zdolność krycia. Już jedna jej warstwa zwykle wystarczy, by precyzyjnie pokryć powierzchnię – malowanie przebiega zatem sprawnie i szybko. Jeśli ściana ulegnie zabrudzeniom, odporność na szorowanie na mokro klasy 1. pozwoli Ci dokładnie ją oczyścić.

Farba antyalergiczna Indeko Plus  nie powoduje także efektu foggingu – nie uwalnia polimerów, które wraz z cyrkulującym kurzem mogłyby osadzać się na chłodniejszych elementach jak szyby czy chłodniejsze części ścian. Kurz jest częstą przyczyną podrażnień górnych dróg oddechowych oraz śluzówek u osób uczulonych.

Jeśli do pomalowania ścian w mieszkaniu wybierzesz farby antyalergiczne, stworzysz przestrzeń, w której codzienne funkcjonowanie wrażliwych na zanieczyszczenia osób będzie znacznie przyjemniejsze. A przy okazji dobrym zdrowiem będzie się cieszyć cała Twoja rodzina.