Fornirowanie mebli – jak za jego pomocą odnowić zniszczone elementy wyposażenia?

Fornirowanie mebli – jak za jego pomocą odnowić zniszczone elementy wyposażenia?

16 marca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Odpryski i zadrapania na meblach kuchennych? Wybrzuszenia na stole lub blatach półek? Potrafią złościć, ale nie muszą oznaczać remontu lub wymiany na nowe. Fornirowanie mebli znalazło swoje zastosowanie w renowacji zużytych elementów wyposażenia, które można sprytnie wykorzystać. W jaki sposób? Co warto wiedzieć o samym surowcu i jego funkcjach?

Co to jest fornir?

Drewno jest ponadczasowe, piękne i ma swój, indywidualny charakter. Trudno się dziwić, że jest pożądanym i najczęściej wybieranym materiałem stolarskim. Drewniane elementy wyposażenia potrafią się wkomponować w każdy styl aranżacyjny. Potrafią się też wyróżnić. Zakochani w drewnie użytkownicy nie wyobrażają sobie innego surowca meblarskiego w swoich wnętrzach, chociaż ten nie należy do „posłusznych”. Drewno żyje swoim życiem. To znaczy? Lubi się odkształcać, nie znosi wilgoci, rozszerza się lub kurczy. Efekt? Zmiana pierwotnych wymiarów, a czasem utrata całego wyglądu.

Można jednak na dłużej cieszyć się estetyką i funkcjonalnością drewnianych „klasyków”. W jaki sposób? Fornirowanie mebli okazuje się pomocne w renowacji zniszczonych elementów wyposażenia. Czym właściwie jest fornir?

Fornir to nic innego jak drewno, tylko w innej postaci. Jakiej? Płyty fornirowe uzyskiwane są za pomocą skrawania, w którego efekcie gotowym produktem są cienkie arkusze (dosłownie, ponieważ grubość płyt fornirowych wynosi od 0,1 do 3 mm). Wydaje się, że obecny proces automatyzacji sprzyja szybkiej produkcji, gotowych arkuszy, ale warto spojrzeć na to jako sztukę. Dlaczego?

Płyty fornirowe służą przede wszystkim jako okleina mebli, dlatego ich zadaniem jest jak najdokładniejsze odwzorowanie naturalnego surowca i jego struktury. Arkusze płyt muszą być zatem cięte, z zachowaniem odpowiedniej kolejności, tak aby tekstura słojów była zgodna po złożeniu w całość.

W stolarstwie fornir dzieli się na 2 grupy, ze względu na sposób powstawania:

  • fornir naturalny – skrawanie wierzchniej warstwy drewna, gdzie jedynym wkładem człowieka jest łączenie poszczególnych płatów,
  • fornir modyfikowany – również pochodzi z naturalnego drewna, ale jest poddawany obróbce, najczęściej barwieniu, celem odwzorowania nietypowych kolorów, charakterystycznych dla egzotycznych drzew.

Fornirowanie mebli – po co?

Miłośnicy drewnianych elementów wyposażenia, w fornirowaniu mogą dopatrzeć się wielu funkcji, na przykład:

  • Przedłużanie żywotności ulubionego mebla – fornir jest okleiną długowieczną i odporną na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania lub temperaturę i wilgoć. Zniszczone meble, wykonane z naturalnego surowca można odrestaurować fornirem, wydłużając ich funkcjonalność. Fornir nie odkształca się, nie wygina i nie pęka w przeciwieństwie do drewna.
  • Stosowanie jako okleinę na meblach, które stoją w trudnych warunkach -drewniane meble w łazience lub kuchni? Kiedyś wydawały się zakazane. Fornir, dzięki wysokiej odporności na zalania i wilgoć może być stosowany jako fronty lub blaty szafek i półek.
  • Ekskluzywne wykończenie mebli w wyszukanym stylu – fornirowanie mebli pomaga w dodawaniu im niespotykanych kolorów lub faktur. Miłośnicy klasycznej aranżacji wnętrz w stylach z poprzednich epok, dzięki fornirowi mogą spełniać marzenia o luksusowych dekoracjach pomieszczeń typu sekretarzyki, barki lub konsole. Fornirem można meble postarzać (dodając im stylu vintage) lub wyróżniać egzotycznymi kolorami.
  • Estetyczne wykończenie użytecznych mebli – drewno pasuje do każdego stylu, dodaje pomieszczeniu ciepła i jest ładne, dlatego wiele osób właśnie nim chce wykańczać kuchenne blaty, stoły i szafki. Dzięki fornirowej okleinie możliwe jest otrzymanie naturalnego efektu, który będzie się dobrze prezentował, a jednocześnie funkcjonował przez wiele lat.
  • Tańsze wyposażenie – fornir jest z pewnością tańszą alternatywą drewna. Efekt dębowego stołu? Fornir jako okleina potrafi do złudzenia stworzyć wiarygodne odwzorowanie naturalnego materiału, tańszym kosztem.

Fornirowanie mebli – sposób na zniszczone elementy?

Czas i eksploatacja mebli wpływają na ich kondycję. Dom i całe jego zagospodarowanie żyją życiem domowników i nieuniknione są ubytki, spowodowane codziennym funkcjonowaniem i korzystaniem ze sprzętów. Odpryski, zadrapania, wybrzuszenia lub złamania? Potrafią złościć, szczególnie, jeśli dotyczą ulubionych przedmiotów.

Fornirowanie mebli okazuje się pomocą w odnawianiu zniszczonych elementów wyposażenia i nadawaniu im „drugiego życia”. W jaki sposób? Istnieje kilka metod, które można dopasować do rodzaju zniszczeń i ubytków:

Łatanie, czyli nadstawianie ubytku, arkuszem forniru

Okazuje się, że fornirem można estetycznie wypełnić miejsce zniszczenia, bez konieczności ściągania całej powierzchni uszkodzonego przedmiotu. Proces naprawy należy zacząć od geometrycznego wycięcia ubytku i oczyszczenia miejsca z pozostałości kleju. Następnie, wyrwę należy załatać nowych kawałkiem forniru i odczekać do wyschnięcia kleju. Wówczas można wykonać szlifowanie i bejcowanie, które mają na celu doprowadzenie do gładkiej powierzchni i równomiernego kolorytu przedmiotu.

Wymiana całej, zniszczonej powierzchni

Polega na zdjęciu zniszczonej płaszczyzny (na przykład blatu stołu), szlifowaniu jej i szpachlowaniu. Dzięki temu można otrzymać „czystą” bazę do położenia nowego forniru. Oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię należy zaimpregnować klejem i ułożyć arkusze forniru. Całość należy skończyć czynnościami kosmetycznymi, czyli obróbce wykończeniowej, szlifowaniu i lakierowaniu.

Retuszowanie drobnych zadrapań i odprysków

Można przeprowadzić za pomocą wosków kryjących. Rysy wydają się niewidoczne, ale „rażą” w oczy domowników? Dzięki tej nowoczesnej metodzie można odzyskać poczucie spokoju i cieszyć odświeżonym przedmiotem.

Dzięki możliwościom, jakie daje fornirowanie mebli, można zyskać dawną „świetność” elementów wyposażenia, które tak się lubiło. Co więcej! Proces renowacji można przeprowadzić samemu, zagłębiając się w szczegółowe instrukcje. Czasu, który działa na niekorzyść funkcjonalności niektórych przedmiotów (szczególnie tych, często eksploatowanych), nie da się odwrócić, ale na szczęście istnieją metody, które potrafią przywrócić ich dawną użyteczność i estetykę.

Więcej informacji o fornirowaniu mebli znajdziesz na stronie: https://ewood.pl/blog/meble-fornirowane-czym-sie-charakteryzuja-i-jak-je-pielegnowac-n5