Fotowoltaika: co trzeba wiedzieć przed montażem?
29 kwietnia, 2020Każde urządzenie elektryczne zarówno w domu, firmie, jak i na podwórku, aby funkcjonowało, wymaga energii elektrycznej. Spora część z nas pobiera go z sieci energetycznej. Jest to popularne rozwiązanie, jednak prąd stale drożeje, a elektrownie nie żyją w zgodzie z naturą. Coraz to popularniejszym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna, która pozwala nam na samodzielne wytwarzanie prądu. Co warto wiedzieć na jej temat?
Instalacja fotowoltaiczna – co wchodzi w jej skład?
Instalacja fotowoltaiczna to kompleksowy zestaw urządzeń, które przez cały czas ze sobą współgrają. Najistotniejsze są oczywiście same panele fotowoltaiczne. Możemy je zamontować równie na dachu, jak i gruncie. Należy również pamiętać o inwerterze. Jest on odpowiedzialny za zamianę prądu stałego, jaki uzyskujemy z energii słonecznej, na taki, jaki znajduje się w naszych gniazdkach, czyli zmienny. Równie istotne są odpowiednie zabezpieczenia przeciwnapięciowe. Zapewniają nam bezpieczeństwo oraz chronią przed potencjalnymi przepięciami, oraz wyładowaniami elektrycznymi. Cała instalacja budowana jest na podstawie systemu montażowego. To właśnie on służy jako mocowanie.
Jak działa fotowoltaika?
Zasada działania jest naprawdę nieskomplikowana. Promienie słońca padają na nasze panele, które są zainstalowane w dogodnym miejscu oraz zamieniają je w pożądaną energię. Jednak, aby wszystko dobrze funkcjonowało, konieczne jest zaimplementowanie tak zwanego nośnika oddziaływań elektrycznych. Jest nim foton. To właśnie za jego sprawą elektrony zostają wprawione w ruch, co skutkuje wytwarzaniem energii elektrycznej. Prąd stały, bo taki jest produkowany z energii słonecznej, przesyłany jest do inwertera. To jego zadaniem jest zamienienie go na prąd użytkowy, czyli zmienny. Kiedy mamy do czynienia z nadwyżkami produkcji prądu, jest on wysyłany do sieci energetycznej. W późniejszym czasie możemy go częściowo odebrać. Jeśli szukasz dobrej oferty na fotowoltaikę, koniecznie zapoznaj się ze stroną Columbus Energy.
Czy instalacja fotowoltaiczna zmusza nas do zmiany aktualnej instalacji elektrycznej?
Jak się okazuje nie. Instalacja fotowoltaiczna to system, który bez większego problemu możemy podłączyć do naszej obecnej instalacji elektrycznej w danym budynku. Warunkiem jest oczywiście jej dobry stan. Mimo tego osoby, które aktualnie budują dom i planują zainstalować na nim swoją własną elektrownię słoneczną, powinny zwrócić uwagę na kilka aspektów. Zaliczamy do nich:
- Zabezpieczenia AC/DC;
- Wybranie odpowiedniego miejsca na instalację inwertera;
- Licznik.
Falownik powinien znajdować się w miarę blisko głównej rozdzielnicy danego budynku. Jeśli chcemy, aby całość została dopięta na ostatni guzik, warto skontaktować się z firmą, która oferuje swoim klientom instalację paneli fotowoltaicznych. Doradzi nam ona, gdzie powinien znajdować się falownik, pomoże z zaplanowaniem okablowania oraz oszacuje średnie zużycie energii, poprzez wzięcie pod uwagę wielkości domu, ilości jego domowników, a także systemu ogrzewania.
Koszta instalacji fotowoltaicznej
W zasadzie bardzo trudno jest określić konkretną kwotę. Jest ona całkowicie zależne od pewnych czynników. Jednym z nich jest oczywiście moc samej instalacji. Powinna być odpowiednio dopasowana do naszego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Również miejsce montażu oraz typ komponentów bezpośrednio wpływa na koszta związane z fotowoltaiką. Nie bez znacznie jest także renoma firmy, z której usług skorzystamy. W finalizacji całej inwestycji może nam pomóc świetny program „Mój prąd”. Co warto wiedzieć na jego temat?
Co to jest „Mój prąd”?
Jest to program, który swoim beneficjentom oferuje swoistego rodzaju dotacje do paneli fotowoltaicznych. Został opracowany przez ministerstwa środowiska i energii, które finansowo pomogło już około 14 000 osób. Program odnosi się do instalacji fotowoltaicznej, a nie do często mylonych z nią tak zwanych kolektorów słonecznych.
Jak duża może być dotacja?
Największa możliwa kwota bezzwrotnej pomocy wynosi 5000 złotych. Wszyscy beneficjenci, którzy z niej skorzystali, uzyskali średnio prawie maksymalną ilość, na systemy, które statystycznie charakteryzują się mocą 5,5 kW. Przy założeniu, że taki system kosztuje około 25 000 złotych, jest to aż 20 procent całej kwoty.