Oświetlenie w salonie – jak dobrze je zaplanować?

Oświetlenie w salonie – jak dobrze je zaplanować?

29 kwietnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

W salonie światło powinno być delikatne i subtelne. Najlepiej, jeśli zaplanujemy w tej przestrzeni kącik do czytania z nieco mocniejszym światłem, cała reszta powinna być oświetlona tak, aby nasze oczy mogły odpoczywać. Oświetlenie pomieszczeń, gdzie konieczne jest mocne, najczęściej zimne światło to coś zupełnie innego niż dobór lamp do pomieszczenia, gdzie mamy odpoczywać. Nawet jeśli nasza aranżacja salonu nie jest jeszcze skończona, warto pomyśleć zawczasu o oświetleniu, bo niektóre rozwiązania należy wdrożyć już na etapie wykończenia salonu.

Światło ogólne

Współcześnie deweloperzy nie oddają już mieszkań, w których w każdym pokoju jest jedno, centralne miejsce do zamontowania oświetlenia. Jedna, centralnie umieszczona lampa w salonie na nic się zda, jeśli mamy salon z kuchnią, gdzie obie części pomieszczenia wymagają nieco innego rodzaju oświetlenia.

Ile źródeł światła powinno wystarczyć?

Liczba lamp czy kinkietów, jakie znajdą się w dobrze oświetlonym salonie, nie zależy wyłącznie od metrażu. Liczy się również ekspozycja pomieszczenia, piętro, na którym mieszkamy czy rodzaj przesłonięcia okna. Jeśli mamy salon z kuchnią oczywiście przestrzeń dzielimy w taki sposób, by salon był miejscem odpoczynku, zaś w kuchni nie było problemów z niedoświetleniem. Ważne jest też w takim przypadku to, czy mocne oświetlenie z kuchni nie będzie przeszkadzać osobom siedzącym na kanapie w salonie. Warto tę sytuację przemyśleć i tak umieścić oświetlenie podszafkowe w kuchni, by nie przeszkadzało osobom przebywającym w salonie.

Dzielenie pomieszczenia za pomocą światła

Dobrze dobrane oświetlenie pozwala na zgrabne podzielenie przestrzeni w taki sposób, że nie potrzeba dodatkowych mebli, by zaakcentować gdzie kończy się jadalnia, a zaczyna salon. Najłatwiejszy sposób dzielenie pomieszczenia światłem uzyskamy, wykorzystując profil LED. Taki profil z odpowiednim natężeniem światła może poza dzieleniem przestrzeni również świetnie doświetlić stół w jadalni. Można pokusić się o wykorzystanie podwieszanego sufitu, ale profile ledowe można z powodzeniem montować w listwie – takiej samej jaką mamy przy podłodze. 

Poza oddzieleniem dwóch części wypada ten podział podkreślić natężeniem i barwą światła. W przypadku salonu najlepiej sprawdzają się lampy o ciepłej barwie, którą oczywiście powinniśmy móc regulować. Białe, zimne światło zarezerwowane jest dla kuchni, gdzie odpowiednia jasność jest niezbędna. 

Miejsce do czytania

Salon powinien posiadać miejsce do czytania. Może to być fotel w rogu, może wydzielone miejsce na kanapie z pufą lub szezlongiem. Właśnie w tym miejscu powinna znajdować się stojąca lampa z możliwością regulacji ramienia. Światło w tym miejscu musi być wystarczająco silne, by nie obciążać wzroku podczas czytania, ale nie może równocześnie przeszkadzać innym użytkownikom pomieszczenia. Dlatego świetnie sprawdzają się masywne stojące lampy, które można regulować jedną ręką.