5 powodów dlaczego Twój trawnik jest nieestetyczny bądź zwyczajnie brzydki. Poznaj nasze rady i ciesz się piękną trawą

5 powodów dlaczego Twój trawnik jest nieestetyczny bądź zwyczajnie brzydki. Poznaj nasze rady i ciesz się piękną trawą

29 kwietnia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Piękny i zadbany trawnik – o tym marzy każdy właściciel przydomowego ogródka. Niestety osiągnięcie takiego efektu wcale nie jest takie proste. Wymaga zastosowania wielu narzędzi, akcesoriów i dodatków, by trawa zachwycała zieloną barwą, a Twój sąsiad zieleniał z zazdrości…Dlatego dziś podpowiemy, jakie są najczęstsze błędy i zaniedbania, które powodują, że trawnik jest nieestetyczny lub zwyczajnie brzydki.

Brak siatki na krety – kopce kreta

Trzeba zacząć od podstaw. Przed założeniem trawnika koniecznie trzeba zadbać o położenie kilka cm pod powierzchnią ziemi siatki na krety, która przykrywa się warstwą, która pozwala na swobodne posadzenie roślin, w tym zasianie trawy. Taka siatka chroni przed przedostaniem się kreta na powierzchnię, a więc po przebudzeniu nie będzie Cię już straszył widok kopców kreta na Twoim trawniku. Musisz pamiętać, by przed położeniem siatki usunąć całą starą darń, a także pozbyć się chwastów. Dzięki temu jest szansa, że ich pojawianie się będzie także ograniczone.

Zbyt rzadkie usuwanie martwej darni – pożółkłe źdźbła zalegające na trawie

Kolejnym problemem jest zalegająca martwa darń, czyli siano. Ono samo nie zniknie i niewątpliwie trzeba je usunąć. Grabienie zajmuje sporo czasu, jednak jest skuteczne. Można jednak zdecydować się na użycie wertykulatora, który pomoże usunąć, to co zalega na trawie i jest niepożądane. Pomocny będzie także wałek do trawy. Dzięki wertykulatorowi pozbędziesz się nie tylko martwej darni, ale również części chwastów z trawnika. Po skończonej pracy być może pozostaną puste miejsca, gdzie trawa rośnie nieregularnie. Wystarczy nawieźć odrobinę żyznej ziemi i wysypać nasiona trawy, a następnie obficie podlewać aż trawa zacznie się wyłaniać, a następnie gęstnieć. W krótkim czasie znów będziesz mieć „zielony dywan”. Musisz pamiętać, że trawnik po zimie bezwzględnie wymaga zabiegu wertykulacji i aeracji, bez tego twoja trawa będzie miała trudności aby odżyć zwłaszcza, gdy trawnik położony jest na glebie cięższej. Trzeba zadbać by była zawsze dobrze napowietrzona.

Brak odpowiedniego odżywienia poprzez nawóz i wodę – młoda trawa szybko tracąca kolor

Trawnik najlepiej zakłada się na glebie piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej. W każdym przypadku potrzebne jest zadbanie o to, by zastana gleba została zmieniona w próchniczą, na której trawa dobrze rośnie. Jednak nawozu do trawnika nie należy używać jedynie przy jego zakładaniu, a przynajmniej dwa razy do roku. Wiosenny nawóz do trawnika posiada w swoim składzie dużą ilość azotu, który sprzyja szybszemu wzrostowi trawy. Kolejne nawożenie w przypadku nawozów do trawnika długodziałających należy zaplanować na jesień. Wtedy to stosuje się nawóz do trawnika jesienny, którego głównymi składnikami są fosfor i potas wzmacniające system korzeniowy traw przed zimą, natomiast nie powodujące jej wzrostu. Jeśli trawa szybko żółknie i traci kolor, znaczy to, że albo nie jest wystarczająco odżywiona albo zbyt rzadko podlewana. Aby sprawdzić czy trawnik nie jest zbyt suchy wystarczy włożyć patyk na głębokość ok. 10 cm. Jeśli w ogóle nie da się go włożyć znaczy, że ziemia jest skrajnie przesuszona. Nawadnianie trzeba przeprowadzać często, a latem w okresie suszy nawet codziennie. Trzeba pamiętać, by nie podlewać trawy w największym słońcu, gdyż to może porazić źdźbła. Należy to robić albo rano, gdy zejdzie już rosa, a najlepiej trawnik podlewa się wieczorem. Dzięki temu młody trawnik nie będzie szybko tracił koloru.

Nieregularne koszenie i zaniedbywanie trawnika, a rezultatem chwasty, które są prawdziwą zmorą

Kolejnym problemem na trawniku są chwasty. Ich usunięcie przed zakładaniem trawnika, jak już wspominaliśmy, jest niezbędne. Jednak nie znaczy to, nawet jeżeli masz siatkę na krety, że już w ogóle się nie pojawią. Możesz zastosować środki chemiczne do chwastów, jednak przy okazji ucierpieć może Twój trawnik. Możesz również usunąć chwasty ręcznie, a następnie sprawdzić PH gleby i użyć nawozu. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie PH sprzyja pojawianiu się chwastów. Częściej pojawiają się one również na nieregularnie koszonym trawniku. Dlatego trzeba pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Trawnik powinien mieć 3-4 cm długości. Kiedy osiągnie 5,5-6 cm to już czas na koszenie. Trawnik najlepiej kosić raz w tygodniu, najlepiej oczywiście obserwować wzrost trawy, gdyż jedne rosną wolniej, a inne szybciej.

Brązowe plamy na trawniku i gnicie trawy – zbyt częste podlewanie lub nie stosowanie aeracji

Problemem na trawniku, dość rzadkim, jednak mimo wszystko wymagającym interwencji są brązowe plamy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak pozbyć się nadmiaru wody z gleby. Być może będzie trzeba usunąć darń i założyć trawnik ponownie. Gnicie trawy związane jest z zalegającą wodą. Na pewnych terenach woda może mniej wsiąkać niż na innych, dlatego trzeba pamiętać o regularnej aeracji, aby nie zalegała na trawniku.

Teraz już wiesz, jak osiągnąć idealny trawnik. Pozostaje już tylko wziąć się do pracy!