Hosta funkia – azjatyckie liście polskich w ogrodach

Hosta funkia – azjatyckie liście polskich w ogrodach

1 maja, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jej kwiaty są niepozorne i niespecjalnie atrakcyjne, za to liście zachwycają urodą. W dodatku najpiękniej rozwijają się w cieniu, którego większość roślin nie lubi. Nic dziwnego, że funkia (Hosta) od lat cieszy się nieustającą popularnością wśród miłośników pięknych ogrodów.

Dekoracyjne liście w setkach odmian

Jest to bylina z rodziny szparagowatych, której naturalnym środowiskiem są kraje Dalekiego Wschodu – Japonia, Korea, Chiny, Indie. Rośnie tam około 40 gatunków hosty i ogromna liczba odmian. Są to rośliny bardzo odporne i długowieczne. Wytrzymują w jednym miejscu przez dziesiątki lat, krzewiąc się bujnie i szybko. Wszystkie tworzą charakterystyczne kępy dużych liści, wyrastających wprost z ziemi i zebranych w rozetę. Najczęściej są wielkości ok. 40-50 cm, ale mamy także ponad metrowe giganty i odmiany karłowate, sięgające ledwie 20 cm.

Właśnie liście są głównym atutem funkii. Niezwykle dekoracyjne, występują w setkach odmian, różniąc się wielkością, kolorem, kształtem, fakturą. Bywają okrągłe i wydłużone, delikatne i sztywne, matowe i lśniące. Są żywozielone, lecz także szmaragdowe, szaroniebieskie, żółte, nawet białe. Niektóre są dwukolorowe, pokryte plamami w kontrastowych barwach, ozdobione białą lub ciemną obwódką. I co ważne, są piękne przez cały sezon wegetacyjny.

Kwiaty pachnące i coraz ładniejsze

Subtelne kwiaty hosty nie są już tak efektowne, choć przyjemnie pachną. To drobne, białe, liliowe albo fioletowe dzwoneczki rozwijające się nad rozetą liści, najczęściej w środku lata. Hodowcy jednak ciągle się starają, by również kwitnienie tej popularnej rośliny było coraz bardziej efektowne.

I mamy już nowe odmiany, w których udało się urodę liści połączyć z urokiem kwiatów. Taką jest np. Blue Mouse Ears o szmaragdowych liściach ozdobionych pięknymi bukietami dużych, lawendowych dzwonków.

Ideał do cienistych miejsc ogrodu

Dalekowschodnie hosty podbiły Europę w czasach królowej Wiktorii. Zapanowała wtedy moda na ogrody, które projektowano jako rozległe połacie trawników, ozdobione grupami drzew. Szybko się jednak okazało, że takim zieleńcom brak elegancji. Trawa pod drzewami rosła słabo i murawę zaczynały szpecić brzydkie plamy gołej ziemi. Z pomocą przyszły hosty.

One uwielbiają cieniste, wilgotne miejsca – właśnie tam rosną najpiękniej. Okazało się też, że roślina jest niekłopotliwa w uprawie. Szybko się rozrasta, nie wymaga przesadzania, pięknie się krzewi w jednym miejscu przez dziesiątki lat. I tak hosty trafiły do naszych ogrodów, w których królują do dziś.

Stanowisko dla hosty: zacisze, wilgoć, półcień

Funkia ma skromne wymagania, ale o kilku rzeczach warto pamiętać. Przede wszystkim starannie wybierzmy jej stanowisko, bo zostanie w tym miejscu na wiele lat. Jak już wspomnieliśmy, powinno to być miejsce ocienione, ale także wilgotne, Przez duże liście rośliny paruje woda, więc potrzebuje jej sporo, by pięknie rosnąć.

Dlatego idealnym stanowiskiem dla funkii będzie ocieniony brzeg oczek wodnych, jezior, strumyków. Ale na suchym stanowisku również sobie poradzi, jeśli będziemy pamiętać o regularnym podlewaniu. Zadbajmy tylko, by nie moczyć jej przy tym liści, bo mogą wykwitnąć na nich brzydkie, brązowe plamy.

Uprawa hosty: uwaga na ślimaki

Kłącza hosty sadzimy od kwietnia, najlepiej w żyznej i kwaśnej glebie, ale w każdej sobie poradzi, zwłaszcza jeśli podsypiemy ją warstewką kory czy igliwia. Nadmiernego dokarmiania roślina nie lubi, przesadne nawożenie może jej nawet zaszkodzić.

Rzadko choruje i jest odporna na szkodniki, warto ją jednak ustrzec przed atakiem ślimaków, którym hosta wyjątkowo smakuje. Najlepiej zrobimy to, sadząc w jej towarzystwie rośliny, które odstraszają ślimaki – czosnek niedźwiedzi czy cząber. Zimę funkia zniesie doskonale na zagonie, nie wymaga żadnej ochrony przed mrozem.

Najpiękniejsze gatunki i odmiany

Jaką hostę zasadzić w ogrodzie? Wybór jest naprawdę ogromny. Gatunki i odmiany różnią się pokrojem liści. wielkością, barwą. Hosty japońskie mają strzałkowate, soczysto zielone liście, z kolei funkie Siebolda zachwycają niebieskozielonymi, z charakterystycznym woskowym nalotem. Dekoracyjne są odmiany białobrzegie, których sercowate liście otaczają białe obwódki.

Warto również zwrócić uwagę na hosty faliste o lekko skręconych, lancetowatych liściach. Wyjątkowej urody są funkie białe. Ich strzeliste ulistnienie wiosną pozbawione jest chlorofilu i niemal śnieżne, latem kolor się zmienia najpierw na kremowy, potem jasnozielony. Ci, którzy chcą wybrać odmiany najbardziej niezawodne, powinni zdecydować się na funkie rozdęte. Mają one piękne, ciemnozielone liście z falistym brzegiem i są bardzo odporne na ślimaki. A oto kilka odmian, najchętniej wybieranych przez amatorów tych roślin:

  • Blue Angel – wyróżnia się dużymi liśćmi w niebieskozielonym odcieniu z wyraźnym unerwieniem; rozrasta się w rozłożyste kępy metrowej wysokości i niemal dwumetrowej średnicy;
  • Halcyon – ma ulistnienie w oryginalnym srebrzystoniebieskim kolorze z woskowym nalotem; im roślina starsza, tym niebieski odcień jest głębszy; kępa osiąga ok. 40-centymetrową wysokość i 90-cm szerokość;
  • White Feather – oryginalna biała hosta o wąskich liściach ozdobionych kremowymi żyłkami; wiosną przebarwia się na zielono; wymaga nieco więcej uwagi niż inne funkie – nie znosi promieni słonecznych i nadmiaru wody w glebie;
  • Empress Wu – hosta w wersji maxi; olbrzym o szaro-zielonych, gigantycznych liściach (70 na 65 cm); wyrasta na 130 cm wysokości i prawie trzymetrową szerokość; warto ją posadzić w niepełnym cieniu, gdzie z rana docierają promienie słońca – liście wtedy ładnie się przebarwią;
  • Sum and Substance – to jeden z nielicznych gatunków funkii, który pięknie będzie rósł także w słońcu; ma ogromne, sercowate liście, początkowo złociste, potem przebarwiające się na zielono; wyrasta na 80-centymetrową wysokość i półtorametrową szerokość.

Więcej odmian oraz sadzonki hosty funkii znaleźć można tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/hosta-funkia/, czyli w sklepie firmy BENEX, która zajmuje się sprzedażą cebulek kwiatowych, bylin oraz sadzonek kwiatów i roślin ozdobnych.

Niższe funkie pięknie wyglądają posadzone w większych grupach, olbrzymie warto eksponować solo. Wszystkie wspaniale ożywią cieniste zakątki ogrodu ciekawą barwą i bujnym pokrojem. Jak widać, nie zawsze efektowne kwiaty decydują o atrakcyjności ogrodowej rośliny. Czasem wystarczą piękne liście.