Garaż ocynkowany czy akrylowy — jaki wybrać?

Garaż ocynkowany czy akrylowy — jaki wybrać?

26 czerwca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Chcąc kupić garaż blaszany, trzeba podjąć kilka decyzji. Choć oczywiście za główne kryterium powszechnie uważa się jego wymiary, równie ważny jest także materiał garażu. Do wyboru jest blacha ocynkowana lub akrylowa. Czym się od siebie różnią? Która jest bardziej opłacalna? Na te pytania odpowiemy w niniejszym tekście.

Czym różni się blacha akrylowa od ocynkowanej?

Blacha ocynkowana jest to standardowa blacha trapezowa zabezpieczona przed korozją dzięki procesowi cynkowania ogniowego.

Natomiast blacha akrylowa to po prostu ocynkowana blacha pokryta dodatkowo warstwą farby akrylowej. Powłoka ta jest nakładana fabrycznie i stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed korozją i warunkami atmosferycznymi. Garaże akrylowe będą więc bardziej trwałe.

garaż blaszany Garaże Interstal

Zalety obu rodzajów blachy 

Przede wszystkim, garaże ocynkowane, niż w przypadku akrylowej. Nie trzeba też będzie zawracać sobie głowy szukaniem nitów w pasującym kolorze — wystarczą standardowe nity o srebrnej barwie. Nie trzeba więc dopłacać za ich kolorową wersję. Wybór blachy ocynkowanej daje także możliwość pomalowania garażu na dowolny kolor. Nie ogranicza nas wtedy oferta dostępnych w sklepach blach w kolorze z palety RAL.

Tymczasem, choć droższa, blacha akrylowa będzie trwalszym materiałem. Nie bez znaczenia będzie także jej estetyczny wygląd. Dostępne są bowiem nawet wersje pokryte nadrukiem imitującym drewno. Jest to oczywiście warstwa 2D i nie zmienia faktury blachy. Jeśli zaś o barwę akrylu chodzi, zazwyczaj mamy do wyboru kilkanaście kolorów z palety RAL. Dla niektórych może się to wydawać niezbyt imponujący wynik, ale trzeba pamiętać, że decydując się na blachę akrylową, można dowolnie łączyć ze sobą kilka kolorów na jednym garażu. Najczęściej spotykaną opcją są innej barwy bramy garażowe, choć można mieć nawet każdą ścianę w innym kolorze. Poza tym za dopłatą można dobrać też pasujące kolorystycznie nity.

 

garaż akrylowy Garaże Intersta

Czy opłaca się samodzielnie malować garaż z blachy ocynkowanej?

Często decydujemy się na blachę ocynkowaną z myślą, że później sami pomalujemy już gotowy garaż. Oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań, ale trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami dodatkowymi.

Przede wszystkim potrzebna będzie dobra farba poliwinylowa do ocynku. Na standardowe garaże blaszane powinna wystarczyć jedna 5l puszka. Według producenta taka ilość pokrywa bowiem około 50 m2. Koszt takiej pojedynczej puszki to ok. 200 zł. Do tego trzeba też doliczyć rozcieńczalnik oraz pędzel lub rolkę do malowania.

Poza tym, przed malowaniem blachę trzeba będzie jeszcze odtłuścić. Może to być dość czasochłonne zajęcie. Po wszystkim zostaje już tylko starannie pomalować cały garaż.

Jak to się ma do ceny garażu z blachy akrylowej? W ostatecznym rozrachunku można zaoszczędzić kwotę nieprzekraczającą 100 zł (zwykle ok. 50), samodzielnie malując blachę ocynkowaną. Trzeba też mieć na uwadze czasochłonność takiego procesu. Czy warto? To już kwestia indywidualna każdego z nas.

Podsumowanie

Choć w pierwszej chwili niełatwo jest wybrać garaż blaszany, po bliższym zapoznaniu się z dostępnymi opcjami jest to bardzo proste. Patrząc na zalety i ich stosunek do ceny, zdecydowanie lepiej wypada blacha akrylowa. Wygrywa trwałością, estetyką i jakością pokrycia farbą. Jej zakup to tylko nieco wyższy koszt niż w przypadku blachy ocynkowanej, którą później pomaluje się samodzielnie. Ostatecznie więc można zaoszczędzić sporo czasu przy marginalnie wyższej cenie. Chyba że nie zamierzamy malować naszego garażu. Trzeba się jednak wtedy liczyć z jego mniejszą wytrzymałością na warunki atmosferyczne.