Wynajem rusztowania – czy to się opłaca?
26 czerwca, 2019Zarządzanie biznesem opartym na wynajmie rusztowań może być dobrym interesem Niezależnie od tego, czy będziemy prowadzić firmę na terenie naszego kraju, czy poza jego granicami, wynajem rusztowań staje się coraz bardziej dochodowy. Jednak, aby firma przynosiła odpowiednie zyski, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Potrzeba najmu zachodzi zarówno u osób prywatnych, jak i właścicieli dużych przedsiębiorstw. Firmy budowlane muszą spełniać coraz więcej wymagań i dysponować specjalistycznym sprzętem. Zastanawiasz się czy wypożyczenie rusztowania się opłaca? A może lepszym rozwiązaniem będzie kupno sprzętu na własną rękę? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji.
Podstawowe informacje o rusztowaniu
Rusztowaniem nazywamy tymczasową konstrukcję, która umożliwia pracę na określonej wysokości – zwykle od dwóch do kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Nie ulega wątpliwości, iż rusztowania odgrywają kluczową rolę w budownictwie oraz branżach z nim powiązanych. Zapewniają pracownikom bezpieczeństwo podczas wykonywania prac wysokościowych, takich jak: budowanie, konserwacja, naprawa lub rozbiórka budynków. Rusztowanie zbudowane jest z pomostów, które umieszczone są na pionowych i poziomych słupach. Najczęściej wykonane są z metalu, rzadziej z drewna. Ich konstrukcja musi być zgodna z wszelkimi przepisami i normami bezpieczeństwa.
Rodzaje rusztowań
Do najpopularniejszych typów rusztowań należą: kolumnowe (warszawskie), modułowe, rurowo-złączkowe i przejezdne. Konstrukcja kolumnowa opiera się na pionowych rurach, do których zamocowane są niewielkie elementy. Te z kolei połączone są bezpośrednio ze złączami czopowymi. Nadają się do montażu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ich kluczową zaletą jest prosta konstrukcja i łatwy montaż. Zwykle przy ich użyciu wykonuje się takie czynności, jak: tynkowanie, malowanie ścian, czyszczenie elewacji czy ocieplanie budynków. W konstrukcji modułowej elementy połączone są w stałych punktach, oddalonych od siebie w odległości ok. 50 cm. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w przypadku nieco skomplikowanych budynków, tj. kościoły, sceny czy trybuny. Rusztowania rurowo-złączkowe zbudowane są ze stalowych rur i nadają się praktycznie do każdego rodzaju prac. Jednak ich montaż jest czasochłonny i wymaga wcześniejszego rozplanowania. Konstrukcje przejezdne stosowane są, kiedy zachodzi konieczność zmiany położenia całości. Najczęściej wykonywane są z lekkiego materiału, jakim jest, np. aluminium. Dodatkowo, wyposażone zostały w ramy z kółkami oraz pomost z poręczami.
Zalety wynajmu
Wypożyczenie sprzętów budowlanych maszyn, rusztowań czy szalunków niesie za sobą mnóstwo zalet. Przede wszystkim wypożyczalnie takie jak Ekspres – Rusztowania z Warszawy działają bardzo szybko i sprawnie. Z uwagi na dynamiczną realizację zlecenia, niemal natychmiast możemy przystąpić do zaplanowanej pracy. Za oszczędnością czasu idzie również oszczędność pieniędzy. W celu wypożyczenia rusztowania nie musimy dysponować ogromnym wkładem finansowym, jak w przypadku kupna własnego sprzętu. Kolejną zaletą jest mniejsze ryzyko awarii, gdyż rzetelne wypożyczalnie stale dbają o swój sprzęt, regularnie wymieniając w nim części. Co więcej, przedsiębiorstwo, które wykonuje prace sezonowe, np. związane z docieplaniem budynków, nie musi martwić się o przechowywanie wynajętego sprzętu zimą. Na wynajem rusztowania decydują się także firmy, które wykonują różnorakie prace budowlane lub te, które stały się zwycięzcami przetargu publicznego.
Kupić czy wynająć?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rusztowań – w zależności od potrzeb i wymagań klienta. Wypożyczając rusztowanie nie musimy martwić się o sprawy związane z przechowywaniem, odpowiednią konserwacją oraz wszelkimi naprawami sprzętów. Najmujący może liczyć na fachowe wsparcie ze strony solidnej firmy. Każde rusztowanie jest idealnie dopasowane do prac, jakie aktualnie są wykonywane. Przymierzając się do założenia własnej działalności musimy liczyć się z trudnościami, które mogą nas spotkać w momencie wkraczania na rynek. Wówczas i w tym momencie startujące firmy mogą liczyć na pomoc znacznie większych wypożyczalni. Takie wsparcie nieraz okazuje się bezcenne. Dodatkowo, nie mamy żadnych problemów, kiedy zachodzi potrzeba wypożyczenia nieco bardziej skomplikowanych sprzętów, jak np. rusztowania modułowe. Jedynie dobrze prosperująca firma, która zyska pewność, że konstrukcje będą wypożyczane przez cały rok, powinna zatrudnić wykwalifikowany personel, a następnie kupić własne rusztowanie.
Dla kogo wynajem?
Wbrew powszechnej opinii wypożyczenie rusztowania niesie za sobą szereg korzyści i jest inwestycją, która się opłaca. Przede wszystkim kosztuje znacznie mniej, niż zakup sprzętu na własność. Wraz z kupnem dochodzą także koszty transportu i magazynowania, które nie należą do najmniejszych. Dlatego, coraz więcej dużych przedsiębiorstw wychodzi z ofertą wynajmu konstrukcji budowlanych z dowozem pod wskazany adres. Przedsiębiorcy, którym ostateczny koszt nie wydaje się straszny, mogą zdecydować się na kupno rusztowań na własną rękę. Z kolei osoby, u których zapotrzebowanie na sprzęt będzie jedynie sezonowe, powinny zastanowić się nad tą inwestycją. Na wypożyczenie mogą nie tylko zdecydować się firmy budowlane, ale również osoby prywatne. Okazuje się, że prace związane z wykańczaniem domu, tj. elewacja czy malowanie ścian często nie mogą obejść się bez solidnego sprzętu, który umożliwi bezpieczną pracę na wysokości. Wynajem sprzętów budowlanych powstał z myślą o osobach, które prace budowlane prowadzą co kilka miesięcy, a nawet lat. Wówczas zakup rusztowań nie jest im na rękę.
Wypożyczanie sprzętu osobom prywatnym
Korzystność wypożyczania sprzętu osobom prywatnym zależy głównie od czasu i techniki prowadzenia prac budowlanych. Z pewnością jest to znacznie bardziej korzystne rozwiązanie dla osób, które planują wykonanie jednorazowej budowy czy innych prac budowlanych, aniżeli zakup własnego sprzętu. W wielu przypadkach wypożyczenie to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Po zakończeniu prac oddajemy sprzęt i nie musimy martwić się o jego odpowiednią konserwację. Ponadto jest to szczególnie korzystne dla osób nie posiadających zbyt dużego placu czy podwórka, na którym możnaby przechowywać zakupioną konstrukcję. Warto zaznaczyć, że konstrukcje o wartości powyżej 50 tys. są wypożyczanie wyłącznie firmom.
Koszt wynajmu rusztowań
Na cenę najmu tego rodzaju sprzętów budowlanych wpływa przede wszystkim lokalizacja. Koszt będzie różnił się w poszczególnych regionach naszego kraju. Różnice te dotyczą również większych miast. Podczas dokonywania wyboru odpowiedniej firmy wynajmującej, wskazane jest uwzględnienie ich specyfiki technicznej. Każde solidne przedsiębiorstwo ma w ofercie kilka rodzajów konstrukcji, w zależności od wykonywanej pracy. Największą popularnością cieszą się rusztowania warszawskie. Dzieje się tak w głównej mierze za sprawą łatwości montażu i wszechstronności. Oprócz tego, że są łatwe w montażu i nadają się zarówno do pracy w wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, wyróżnia je atrakcyjna cena wynajmu. Rusztowania przejezdne również są często wybierane przez klientów, lecz koszt najmu jest znacznie większy. Na cenę wpływ ma również wysokość konstrukcji. Niskie rusztowania, o wysokości 4,2 m generują niższą zapłatę wynajmu. Czym wyższe rusztowanie, tym wyższa cena jego najmu. Ponadto cennik uzależniony jest od terminów. Już na wstępie warto dobrze przemyśleć czas trwania usługi. Najwyższe koszty dotyczą wypożyczenia jednodniowego. Przy dłuższych okresach cena staje się bardziej atrakcyjna.
Podsumowanie
W Polsce istnieje mnóstwo dużych wypożyczalni sprzętu budowlanego, w tym rusztowań. W związku z tym możemy wypożyczyć niemal każdy element potrzebny do wykonania robót budowlanych. Korzystanie z usług profesjonalnych firm wypożyczających może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Dzięki takim przedsiębiorstwom nie musimy dokonywać zakupu kosztownego sprzętu na własną rękę.