Gaz – paliwo, które nie wywołuje smogu

Gaz – paliwo, które nie wywołuje smogu

3 lutego, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Poważnym problemem w wielu polskich miastach i na przedmieściach jest smog. Zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju są katastrofalnie wysokie, a poziom stężenia pyłu zawieszonego zwiększa się w Polsce w okresie grzewczym. Smog zabija nawet 40 tys. Polaków rocznie. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że norma stężenia zanieczyszczeń powietrza wynosi 50 µg/m3, a w Polsce informowani jesteśmy o wyższym zanieczyszczeniu przy poziomie 200 µg/m3. Wymiana pieców i zmiana sposobu ogrzewania domów w naszym kraju to konieczność. Warto przy tym rozważyć możliwość korzystania z ogrzewania gazem płynnym.

Czym jest gaz płynny?

Gaz LPG jest gazem płynnym i wysoce elastycznym paliwem, o szerokim zastosowaniu. Może być wykorzystywany m.in. do podgrzewania wody, a także ogrzewania i obróbki cieplnej, w związku z tym nie trzeba się martwić o konieczność użycia wielu źródeł energii. Gaz płynny powstaje w procesie rafinacji ropy naftowej lub przy wydobywaniu gazu ziemnego. To mieszanina propanu i butanu w odpowiednich proporcjach.

Ekologiczność LPG

Dlaczego gaz LPG nazywany jest ekologicznym paliwem? Ponieważ ogrzewanie domu gazem płynnym nie powoduje emisji do atmosfery takich ilości szkodliwych substancji jak w przypadku opalania domu węglem. Firma specjalizująca się w dostawach gazu płynnego i zbiorników LPG – AmeriGas, podkreśla, że przy spalaniu gazu płynnego emisja dwutlenku węgla jest o 20 proc. mniejsza niż przy spalaniu oleju opałowego oraz o 50 proc. mniejsza niż przy spalaniu węgla. Dodatkowo w procesie spalania LPG nie powstają szkodliwe pyły. Ponadto gaz LPG można uznać za ekologiczny również z tego względu, że nie jest on toksyczny i nie zanieczyszcza gleby czy wód podziemnych w wypadku wycieku.

W jakich przypadkach wybrać ogrzewanie gazem płynnym?

Ogrzewanie domu gazem LPG, czyli gazem płynnym, to bardzo dobry wybór, gdy nie ma możliwości podłączenia domu do sieci gazowej albo jest to nieopłacalne, zaś właściciele chcą korzystać z niemal bezobsługowej instalacji grzewczej na gaz.