Idealne i modne oświetlenie do kuchni – czego tak naprawdę potrzebujemy?

Idealne i modne oświetlenie do kuchni – czego tak naprawdę potrzebujemy?

18 listopada, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Większość domowego życia toczy się w kuchni. Przygotowuje się w nim posiłki, spędza czas z najbliższymi oraz gośćmi. Kuchnia często bywa nawet określana mianem serca każdego domu. Z tego względu, musi być równocześnie maksymalnie funkcjonalna i piękna. Niemałą w tym rolę odgrywa właściwie dobrane oświetlenie.

O czym trzeba pamiętać i jakie elementy warto wykorzystać? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Jakie światło w kuchni jest niezbędne?

Kuchnia nie stanowi wyjątku. Jak niemal w każdej przestrzeni domowej stosuje się w niej oświetlenie główne, zadaniowe i dekoracyjne. Aby było ono w pełni funkcjonalne, należy zastosować przynajmniej kilka punktów świetlnych, tworzących spójny system, dzięki któremu zapewnimy sobie maksymalną wygodę oraz spójność wizualną pomieszczenia z pozostałymi przestrzeniami.

Jako oświetlenie główne w kuchni zazwyczaj wprowadza się lampy wiszące lub sufitowe, których szeroki wybór oferuje sklep Azzardo, stawiający na praktyczne i eleganckie rozwiązania, wpisujące się w najmodniejsze obecnie style wnętrzarskie.

Duże i rozbudowane lampy wiszące najczęściej montuje się nad niezależnymi, wolnostojącymi wyspami kuchennymi. Dają wystarczająco dużo światła, a także stanowią fenomenalną ozdobę całej przestrzeni.

Oświetlenie zadaniowe najczęściej przyjmuje formę oczek wpustowych lub lamp montowanych do ściany, oświetlających przestrzeń roboczą, a szczególnie blaty, na których przygotowuje się posiłki.

Do najczęstszych form oświetlenia dekoracyjnego zalicza się natomiast praktyczne listwy LED, z których pomocą bez trudu podkreślamy najistotniejsze elementy architektoniczne oraz poszczególne części wyposażenia.

Bezpieczeństwo ponad wszystko – jakich zasad trzeba przestrzegać?

Kuchnia należy do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, w których należy stosować specjalne oprawy oraz akcesoria elektryczne o większej szczelności, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu.

Choć w kuchni nie występują strefy bezpieczeństwa, podobne do tych w łazienkach, warto wprowadzić do niej gniazda elektryczne bryzgoszczelne (hermetyczne), które stanowią optymalne zabezpieczenie przed przypadkowym zachlapaniem wodą. To gwarancja ochrony przed porażeniem prądem oraz przed ewentualnym uszkodzeniem sprzętów lub całej instalacji.

Najpopularniejsze style kuchenne – jak modnie zaaranżować oświetlenie w kuchni?

Luxurious kitchen with stainless steel appliances in a apartment

Kuchnie wpisują się w powszechnie stosowane style aranżacyjne. Obecnie do najpopularniejszych zaliczają się aż trzy diametralnie różne tendencje. Można postawić na:

  • minimalizm,

  • art déco,

  • boho i globalnego nomadę.

Każdy ze stylów stawia na zupełnie inny wyraz przestrzeni. Minimalizm ogranicza ilość przedmiotów, idąc w stronę ascetyzmu. Art déco również stosuje geometryzację przedmiotów, ale przy tym mocno dekoruje i stawia na eleganckie materiały wykończeniowe. Globalny nomada jest prosty, ale wprowadza do wnętrza sporo pamiątek i przedmiotów nacechowanych sentymentalnie.

Oświetlenie w każdym ze stylów odgrywa przede wszystkim rolę funkcjonalną, ale też sprawdza się jako mocny akcent dekoracyjny, a często nawet podstawowa dominanta, określająca charakter pomieszczenia.

Oświetlenie kuchni – sposób na aranżację przestrzeni

Obecnie oświetlenie stanowi główną dekorację każdej przestrzeni, również kuchni. Warto zatem znaleźć właściwy system, który sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się wygodne i praktyczne, a my czujemy się w naszych kuchniach naprawdę przyjemnie. Skoro mamy do czynienia z sercem domu, niech wywołuje ono wyłącznie pozytywne emocje.