Ogrodzenie domu – sposoby na ogrodzenie posesji

Ogrodzenie domu – sposoby na ogrodzenie posesji

16 listopada, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Ogrodzenie jest jednym z finalnych elementów, wieńczących proces ukończenia działki i domu. Podstawowym zadaniem, jakie ma spełniać ogrodzenie domu jest zapewnienie poczucia komfortu i prywatności jego mieszkańcom. Oprócz tego, że ma ono pełnić funkcję ochronną, powinno przy tym spełniać pożądane walory estetyczne. Bywają jednak sytuacje, że tak naprawdę trudno jest pogodzić obydwie cechy w jednym ogrodzeniu. Czasem może to wynikać, z faktu, że plan architektoniczny nie przewidział ogrodzenia lub to, które już mamy, chcielibyśmy poddać wymianie na inny model, idąc jednocześnie za trendami i komfortem. Ciężko sobie wyobrazić dom bez odpowiedniego ogrodzenia, zapewniającego ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami, jak również przed hałasem i kurzem. Planując konkretny rodzaj ogrodzenia, musisz przede wszystkim zadbać o to, by oprócz podstawowych funkcji, współgrało z otoczeniem.

Co mówi prawo na temat ogrodzenia?

Przepisy regulowane przez prawo budowlane wyraźnie mówią, że wysokość ogrodzenia, bez konieczności pozwolenia   na budowę i formalnego zgłaszania, nie może być większa, niż 1,8 m, ani jego struktura nie może stanowić części oporowego muru.  Jeśli jednak planujemy wybudowanie ogrodzenia zdecydowanie wyższego, niż ta graniczna wysokość, lub będzie ono murem oporowym, musimy dopełnić potrzebnych formalności. Podyktowane jest to sytuacją, gdzie dochodzi o zróżnicowania poziomów pomiędzy działkami, co wpływa na obsunięcie gruntu na działce znajdującej się wyżej. Co najmniej 21 dni od momentu rozpoczęcia prac na działce, jesteśmy zobowiązania do stosownego zgłoszenia tego faktu, załączając plany, szkice, a także dokument o prawie własności nieruchomości.
Jeśli chodzi o stronę techniczną, to regulacje prawna wyraźnie informują, że styl ogrodzenia, jaki planujemy, musi być całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Zabrania się montowania niebezpiecznych, ostrych zakończeń na wysokości mniejszej niż 1,8 m, przepis ten dotyczy także drutów kolczastych. Regulacja ta obejmuje inwestorów i właścicieli prywatnych posesji, nie dotyczy takich budynków, jak np. areszty śledcze czy też zakłady karne.
Wybierając konkretny typ ogrodzenia musisz jednak pamiętać o tym, że jeśli przepisy miejscowe nakazują wybrany typ ogrodzeń, pasujących to reszty lub zharmonizowany z otoczeniem.

W jakim stylu?

Ogrodzenia wymienia się raz na kilkanaście lat, stąd warto wcześniej gruntownie przemyśleć, w jakim stylu ma być nasze ogrodzenie czy nowoczesne  czy może postawimy na klasykę. Jedno jest pewne – wybierając materiały i styl istotne  jest uprzednie sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które czasem podaje z jakich materiałów powinno być ogrodzenie, jakiej szerokości, wysokości i precyzuje te parametry. Wiąże się to nieuchronnie ze specyfikacją terenu na jakim mieszkasz i stylu zabudowań w jakim są wykonane budynki  i ogrodzenia, z czego wynika troska o warunki estetyczne całego osiedla, bo przecież nie trudno sobie wyobrazić, że inny styl będzie współgrał z domami w designie dworkowym, a inny z surowymi, nowoczesnymi, industrialnym nieraz designem elewacji. 

Weź pod uwagę działkę i okolicę

Inaczej sytuacja ma się, jeśli chodzi o zgodność ogrodzenia  z działką . Style sąsiednich ogrodzeń w paśmie zabudowy mogą być takie same, ale zupełnie odbiegające przestrzennym porządkiem od charakteru otoczenia, zupełnie pozbawiając nawiązań do niego.  Jeśli nie podoba nam się w zupełności ogrodzenia sąsiadów, lub uważamy, że nie pasują one do typu okolicy, możemy zmodyfikować swój plan i postawić troszkę wyższe lub zmienić niektóre elementy na bardziej delikatne (w zależności od  specyfikacji dzielnicy). Czasem proste modyfikacje potrafią odmienić cały charakter ogrodzenia. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie decydujemy się na identyczne  ogrodzenie domu, jak sąsiedzi, warto jest nawiązać do niego chociażby stylem czy kolorem lub zastosować takie same materiały, dzięki temu nie zaburzymy porządku estetycznego.

Ogrodzenie domu – jaki materiał wybrać?

Decydując się na określone materiały do wykonania ogrodzenia, wybór jest naprawdę duży, wszystko jednak zależy od Twoich osobistych preferencji, walorów komfortu i bezpieczeństwa.

Ceglana solidność

Ogrodzenia wykonane z cegły są świetną ideą dla działek zajmujących dużą powierzchnię, ponieważ nie przytłaczają swoją masywnością. W erze wykorzystywania starych materiałów budowlanych do aranżacji działki lub obejścia domu, jeśli więc mamy taką możliwość, to warto wykorzystać stare cegły do tego przedsięwzięcia. W tym przypadku jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej impregnacji cegły (np. środkami o właściwościach hydrofobowych)  w celu zminimalizowania ryzyka nasiąkania cegieł wilgocią i zabrudzeniami na jakie są narażone. Najpopularniejszym i najchętniej wykorzystywanym rodzajem cegły jest cegła klinkierowa, gdyż jej budowa pozwala uniknąć nadmiernego nasiąkania. Jedyny minus jej wykorzystywania to cena, dlatego też wielu inwestorów decyduje się na użycie jej w celu wykonania solidnej podmurówki i słupków, a  wnętrze bardzo często stanowią drewniane bądź metalowe przęsła. Ogrodzenia z wykorzystaniem cegły klinkierowej są bardzo solidne, stabilne i estetyczne.
ogrodzenie z cegły

Trwały beton

Betonowe ogrodzenia  nie są drogie, za to ich prostota i uniwersalność wpasowują się w wiele projektów, są dość trwałe. Najtańszymi modelami są zwykłe betonowe ogrodzenia, ale zapewne nie przypadną do gustu większości osób, gdyż nie zaskakują ciekawymi połączeniami. W ostatnich latach jednak przeżyły swoisty renesans, gdyż zaczęły pojawiać się ciekawe rozwiązania, zawierające betonowy dół, a na górnej części drewniane deski imitujące płot lub wypełnienie kamienne. Płot betonowy również jest dobrym rozwiązaniem , ponieważ wiele z nich zawiera design ażurowy z prześwitującymi elementami, a dół jest solidny i masywny, dzięki panelowym rozwiązaniom montaż ogrodzenia będzie szybszy i sprawniejszy.

Metalowa elegancja

Ogrodzenie domu metalowymi elementami jest nadal bardzo popularnym i cenionym przez inwestorów rozwiązaniem. Jeżeli Twój budżet jest bardzo ograniczony, zawsze możesz zdecydować się na siatkę metalową, a blisko niej obsadzić ogród efektownymi drzewami, krzewami, roślinami. Niestety taka siatka nie będzie zbyt efektownie wyglądać, ani nie będzie trwała, poprzez narażenie na korozję.
Jeśli chodzi o metal, to niewątpliwie prym wiodą ogrodzenia panelowe z gotowych elementów metalowych, za pomocą których nasza przygoda z montażem będzie o wiele łatwiejsza i szybsza. Biorąc pod uwagę różny wachlarz wzorów, niewątpliwie jest to opcja bardzo korzystna, wygląda efektownie i jest niezwykle trwała. 
Jednym z najdroższych rozwiązań są ogrodzenia kute, wykonywane u kowali w ich pracowniach. Będę wyglądać bardzo oryginalnie, szykownie i z pewnością będą bardzo trwałym i stabilnym rozwiązaniem.
ogrodzenie metalowe

Drewniany klasyk

Jeśli decydujemy się na ogrodzenie drewniane, co nadal jest bardzo popularne i nawiązuje do natury, musimy zapoznać się z rodzajami drzewa, z jakiego zostanie wykonany nasz płot.  Drewniane ogrodzenia doskonale pasują do delikatnych kolorystycznie elewacji, podkreślają w sposób naturalny ogród, krzew i rośliny znajdujące się wokół domu.
Gdy bierzemy pod uwagę właściwości różnych gatunków drzew, w liściastych biorą górę mocne drzewa, takie jak akacja czy dąb. Zdecydowanie powinniśmy unikać lipy, brzozy,  topoli i wierzby, gdyż te gatunki mają wyjątkowo delikatną strukturę i podatne są na uszkodzenia mechaniczne. Z drzew iglastych zdecydowanie w kwestii jaką jest ogrodzenie, rekomenduje się modrzew, ale mimo, że jest to rozwiązanie bardzo dobre i solidne, to tak naprawdę koszty takiego przedsięwzięcia  mogą być spore, gdyż modrzew nie należy do tanich. Często aby znaleźć zamiennik, inwestorzy kuszą się na świerkowe lub sosnowe ogrodzenie, ale nie posiada już ono takiej wytrzymałości.
drewniany płot
Należy pamiętać, że ogrodzenie z drewna musi być odpowiednio zaimpregnowane np. lakierobejcą, lakierem, a także można użyć oleju przeznaczonego do drewna, co podniesie jego estetyczne wymiary.  Oczywiście jeśli chodzi o płot, ogrodzenie takie można wykonać w połączeniu z innymi materiałami wystarczy np.  zainwestować w betonową lub kamienną podmurówkę i słupy, a uzupełnić całość drewnianymi przęsłami. Takie rozwiązanie będzie z pewnością korzystniejsze, gdyż elementy  z drewna nie będą narażone na kontakt z wilgocią gleby.
 

Surowość i elegancja kamienia

Kamienne ogrodzenia cieszą się coraz większą popularnością, gdyż są niesamowicie trwałe, stabilne. Jeśli jednak nasza posesja nie jest zbyt duża, kamienne ogrodzenie może ją przytłoczyć, stąd warto przemyśleć takie rozwiązanie. Naturalny kamień jest bardzo kosztownym surowcem, dlatego właśnie wielu inwestorów umieszcza go jedynie w cokołach lub słupach. Połączenia kamienie z elementami drewna lub metalu znajdzie świetne zastosowanie w przypadku tych mniejszych posesji, a drewna lub metal podkreślą walory roślinne działki, pasując jednocześnie do elewacji. W przypadku rodzaju kamienie, piaskowce i wapienie mogą okazać się łatwiejsze w kształtowaniu, ale narażone są na uleganie glonom i zarastanie. Bazalt lub granit są trwalsze, ale ciężkie w obrobieniu.
A co ze zwykłymi kamieniami polnymi? Oczywiście, że możemy ich użyć, ponieważ nadadzą posesji charakteru naturalistycznego, wręcz szalenie modnego dzisiaj – rustykalnego. Do łączenia takiego rodzaju kamieni powinniśmy użyć zaprawy dedykowanej  łączeniu kamieni lub specjalnego kleju.
Wśród najmodniejszych ogrodzeń z kamienia na wyróżnienia zasługują gabiony, są to ogrodzenia domu wykonane z siatki w kształcie prostopadłościanu, wewnątrz którego umieszcza się kamień, tłuczeń lub elementy szklane. Wygląda to bardzo efektownie i oryginalnie, a całość można upiększyć delikatną w designie bramą i furtką. 

Bramy ogrodzeniowe czyli wybierz bramę w podobnym stylu

Jak pogodzić design bramy i ogrodzenia? Będąc na etapie planowania ogrodzenia powinieneś wziąć po uwagę instalację bramy i furtki. Są to elementy codziennego użytku komunikacyjnego, więc muszą spełniać nie tylko rolę ozdobną, ale też użyteczną. Regulacje prawne nakładają obowiązek, aby szerokość wjazdowej bramy nie była mniejsza niż 2,4 m., a furtki to 0,9 m. Szerokość bramy nie może utrudniać codziennej komunikacji, musi być na tyle komfortowa, aby zmieściła większy, dostawczy samochód np. z wyposażeniem dla domu lub z materiałami budowlanymi.  Tak samo jak furtka, brama musi zostać umocowana tak, aby mogła otwierać się do wewnątrz, a obydwie powinny zostać umiejscowione jak najbliżej siebie, gdyż po pierwsze – jest to praktyczne,  po drugie wymaga tego wzgląd estetyczny, a po trzecie – możemy z frontu domu kontrolować na bieżąco wszystkich ,,gości”, którzy chcą się przedostać na teren naszej posesji. Furtki i bramy ogrodzenia, zazwyczaj są sprzedawane razem, warto też zwrócić uwagę na to aby była chociaż trochę dopasowana do elewacji. Brama najczęściej jest umieszczana na przeciwko garażu, wynika to ze względów praktycznych.

Przesuwna czy tradycyjna rozwierana

Myśląc o ogrodzeniu warto od razu wybrać praktyczną bramę dla swoich potrzeb i funkcjonalności. Brama rozwierana jest klasycznym typem, wymaga jednak wewnątrz działki miejsca na jej swobodne otwieranie, chociaż na jej plus przeważa to, że jest instalacja może być bardziej oszczędna. Jeśli chodzi o działki, posiadające mniejsze powierzchnie, doskonale sprawdzi się brama przesuwna, ponieważ nie wymaga wielu miejsca na operowanie nią, a bramy o jednym skrzydle (nie może przekraczać 3 m.) są praktycznym rozwiązaniem. Wynika to z technicznego montażu bramy przesuwnej, gdyż znajduje się on na specjalnym wysięgniku, nie dotykając ziemi, dlatego kiedy przyjdą niekorzystne warunki atmosferyczne a wraz z nimi śnieg, błoto, spadające liście i zanieczyszczenia, nie będziemy mieć problemu z jej otwieraniem, a niepożądane elementy nie utrudnią jej pracy.
Przy instalacji, warto wziąć pod uwagę bramę  wyposażoną w automatyczne sterowanie np. za pomocą pilota czy smartfonu, w ten sposób nawet w najbrzydszą pogodę nie będziemy zmuszeni wysiadać z samochodu w celu jej przesunięcia. Jeśli chodzi o materiały, to najpopularniejsze bramy w ogrodzeniu domu wykonane są z aluminium lub stali. Stalowe ogrodzenia są dostępne w bardziej atrakcyjnej cenie, ale te aluminiowe gwarantują odporność na korozję, więc sprawdzi się na wiele długich lat. Swoją elegancją kuszą też drewniane bramy, nawiązujące do natury,  ale decydują się na taką opcję, musimy pamiętać o regularnej i niezwykle systematycznej impregnacji drewna, aby cieszyć się nią jak najdłużej.
 
Każdy rodzaj ogrodzenia ma swoja plusy, wystarczy zapoznać się z ofertami firm, zajmujących się produkcją i transportem elementów ogrodzeniowych.  W dzisiejszych czasach jest bardzo dużo różnych, ciekawych rozwiązań, które można zastosować na swojej posesji. Ogrodzenie domu jest sprawą istotnie bardzo ważną, dobrze dobrane, jest w stanie upiększyć Twój dom i ogród, zapewniając Ci jednocześnie poczucie bezpieczeństwa i komfortu.