Dom energooszczędny – czy to się opłaca?

Dom energooszczędny – czy to się opłaca?

16 listopada, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Jedną z najbardziej naturalnych potrzeb każdego człowieka jest posiadanie swojego miejsca na ziemi. Własny kawałek zieleni, piękny i praktyczny dom, niskie koszty eksploatacji – kto nie marzy o takim scenariuszu? Niestety, ceny na rynku nieruchomości czasem przerażają, a standardy nie zawsze zachwycają. Czy istnieje jakiś złoty środek? Mogą się nim okazać domy energooszczędne – do niedawna rewolucyjne odkrycie, aktualnie rozwiązanie podążające za prawnymi wymogami.

Czym jest dom energooszczędny?

Budynek energooszczędny to odpowiedź na stale rosnące ceny eksploatacji obiektów mieszkalnych. Głównym założeniem jest zaprojektowanie, a następnie wybudowanie domu mającego jak najmniejsze straty cieplne. Zapotrzebowanie na energię jest znacznie mniejsze – w skali roku nie przekracza 70 kWh/m2. Choć cena takiego domu może być wyższa niż standardowego, koszty eksploatacji są znacznie niższe. Co ciekawe, domy standardowe wymagają niekiedy nawet 2,5 razy więcej energii niż ich energooszczędne odpowiedniki! Skąd taka różnica?

Skąd biorą się straty energii?

W erze „mody” na ekologię niektórzy myślą, że nowoczesne domy energooszczędne to jedynie widzimisię. Prawda jest jednak inna – stare budownictwo niszczy nie tylko przyrodę, ale też zawodzi mieszkających w tych budynkach ludzi. Przez ściany zewnętrzne standardowego domu może uciec nawet 30% ciepła. Równie dużych strat można spodziewać się przez złą wentylację czy nieszczelności w dachu. Powodem trochę mniejszych ubytków mogą być niefunkcjonalne okna i drzwi. Oznacza to, że zamiast zamknąć w domu obieg ciepła, trzeba będzie na nowo je wyprodukować. Jakie wymagania powinien spełniać dom energooszczędny?

Charakterystyka

Energooszczędne inwestycje cechują się prostotą projektu. Zwykle rezygnuje się z powierzchni odstających od zwartej bryły domu – takich jak balkony, lukarny, wykusze, czy garaże ściśle przylegające do obiektu mieszkalnego. Stosunek A/V, czyli relacja powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury domu, powinien być jak najmniejszy.
Aby osiągnąć jak najmniejszy współczynnik A/V, projektuje się małe domy energooszczędne. Zwykle budowane są na planie prostokąta i nie są parterowe (pozwala to zmniejszyć stosunek powierzchni dachu do metrażu całego domu). Dach zwykle jest jednospadowy.
Kolejną kluczową kwestią jest rozplanowanie pomieszczeń. Aby ograniczyć zużycie energii, projektuje się budynki czerpiące jak najwięcej ciepła z otoczenia. W związku z tym, że największe nasłonecznienie obserwuje się od strony południowej, zaleca się umieszczenie w tej części domu jak największej ilości pomieszczeń używanych przez większą część dnia. Zaliczają się do nich sypialnie, pokoje dzienne czy kuchnia. Z kolei segmenty rzadziej odwiedzane, w których mieści się garaż, garderoba czy spiżarnia, lokuje się po stronie północnej.
Istotnym elementem projektu skoncentrowanego na oszczędności energii jest umiejscowienie okien i ich rozmiary. W związku z dobrym nasłonecznieniem po stronie południowej, w wielu wizualizacjach zauważyć można trend na szerokie okna właśnie w południowej części domu. Z kolei po stronie północnej niekiedy nie ma ich wcale.
Niezbędne jest także zainstalowanie źródła ogrzewania. W nowoczesnym budownictwie montaż paneli słonecznych i fotowoltaicznych jest już na porządku dziennym. Wykorzystuje się też energię czerpaną z gruntu, powietrza i wody za pośrednictwem pomp ciepła. W energooszczędnym budownictwie nie brak jednak tradycyjnych instalacji grzewczych o mniejszej mocy. Ogromne znaczenie ma też prawidłowa wentylacja. Z uwagi na to, podstawą wyposażenia domu energooszczędnego powinien być rekuperator – urządzenie odzyskujące wywiewane powietrze.
Zobacz ofertę: domy energooszczędne na warszawskim Wawrze https://www.hdkinvest.pl/osiedle-rozmarynu/

domenergooszczedny

Materiały używane do budowy

Z czego budować dom energooszczędny? Oto kilka podstawowych materiałów:

  • Beton komórkowy – materiał o bardzo dobrej izolacji cieplnej, dzięki czemu ściana może być zaledwie jednowarstwowa;
  • Pustaki ceramiczne- wypełnione materiałem termoizolacyjnym, równie dobre jak beton;
  • Styropian – doskonałe uzupełnienie dla betonu, najlepiej gdy blok styropianu ma co najmniej 14 cm grubości;
  • Wełna mineralna – inny rodzaj materiału ocieplającego, podobnie jak styropian, warstwa wełny powinna mieć ok. 14-15 cm, choć coraz częściej stosuje się jeszcze grubszą izolację;
  • Żelbet – podobnie jak beton, świetnie nadaje się jako budulec fundamentu, odporny na wilgoć, niskie temperatury czy substancje chemiczne;
  • Stal i drewno – tworzy się z nich konstrukcje podtrzymujące cały budynek.

Dom pasywny a energooszczędny – jaka jest różnica?

Różnica między domem pasywnym a energooszczędnym kryje się w liczbach. Roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku pasywnego nie przekracza 15 kWh/m2. Z kolei działanie urządzeń, ogrzewanie wody itd. pochłania rocznie jakieś 120 kWh/m2 energii pierwotnej. Jak już wspomniano, domy energooszczędne zużywają do ogrzewania ok. 70 kWh/m2 rocznie. Projekty i założenia obu typów budynków znacznie się pokrywają, ponieważ domy pasywne zawsze są budynkami energooszczędnymi. Nie stosuje się w nich jednak aktywnej instalacji grzewczej, lecz wykorzystuje naturalne źródła ciepła i wentylację mechaniczną.

budynkitypa-segmenty

Domy na warszawskim Wawrze – ekologia w wielkim stylu

Długa lista parametrów domów energooszczędnych, niezbędnych pozwoleń i wymogów niekiedy zdaje się przytłaczać. Aby niepotrzebnie nie zniechęcić się i nie zmarnować czasu i sił na zaznajamianie z wytycznymi i poszukiwanie miejsca do budowy czy niezbędnych materiałów, lepiej skorzystać z bogatej oferty deweloperskiej.
Warszawa to miasto bardzo otwarte na nowości. Nie dziwi więc fakt, że mazowieckie firmy deweloperskie oferują naprawdę ciekawe rozwiązania. Jednym z nich jest Osiedle Rozmarynu, będące inicjatywą i dziełem marki HDK INVEST, znanej już z innych inwestycji realizowanych na warszawskim Wawrze. Budynki zlokalizowane w spokojnej i bardzo zielonej okolicy cieszą się zainteresowaniem klientów zmęczonych życiem i pracą w dużym mieście. Budowa ekologicznego osiedla potrwa jeszcze do połowy 2021 roku, warto jednak już teraz zapoznać się z ofertą i dać zielone światło oszczędności energii i funduszy.

 
zdjęcia pochodzą z pixabay.com