Ile energii elektrycznej wytwarza panel słoneczny?

Ile energii elektrycznej wytwarza panel słoneczny?

29 stycznia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez panel słoneczny zależy od trzech ważnych czynników: wielkości panelu, wydajności ogniw słonecznych wewnątrz i ilości światła słonecznego, które dostaje panel.

Jak duże są panele słoneczne?

Kiedy mówimy „panel słoneczny”, mówimy o typowym krzemowym panelu fotowoltaicznym do użytku domowego. Obecnie większość paneli słonecznych ma około 1640 x 1000 mm. Jeśli przyjrzymy się uważnie panelowi słonecznemu, zauważyć można 60 małych kwadratów. Kwadraty te są właściwie pojedynczymi „ogniwami słonecznymi”, które są połączone ze sobą drutami. Ogniwa są tam, gdzie wytwarzana jest energia elektryczna, a przewody przenoszą energię elektryczną do skrzynki przyłączeniowej, w której panel jest zaczepiony w większym układzie.

Dlaczego rozmiar panelu słonecznego ma znaczenie?

Im więcej ogniw słonecznych pracuje w tandemie, tym więcej mocy wytworzą. Dlatego rozmiar panelu ma znaczenie, jeśli próbujemy obliczyć, ile elektryczności wytwarza panel.

Panele słoneczne są wielkości tej wielkości od dziesięcioleci, ale nowoczesne panele wytwarzają więcej prądu niż w przeszłości. To dlatego, że producenci paneli znaleźli sposoby na poprawę wydajności ogniw w czasie.

Jak wydajne są panele słoneczne?

Wydajność słoneczna odnosi się do ilości dostępnej energii słonecznej, która zamienia się w elektryczność. W latach 50. pierwsze ogniwa słoneczne były w stanie pobrać 6 procent energii słonecznej i przekształcić ją w elektryczność. Gdyby były skonfigurowane jako ten sam układ 60 ogniw, co widać na powyższym obrazku, wytworzyłoby to prąd o mocy około 20 watów, około jednej trzeciej tego, co byłoby potrzebne do zapalenia 60-watowej żarówki. W 2012 r. ogniwa słoneczne mogły przekształcić 15 procent energii docierającej do nich ze Słońca na energię. Od 2018 r. wydajność najbardziej zaawansowanych ogniw słonecznych jest zbliżona do 23 procent, podczas gdy średnie ogniwa słoneczne do użytku domowego mają wydajność około 18,7 procent.

Jeśli połączymy wydajność ogniw z rozmiarem panelu, otrzymamy liczbę zwaną „mocą znamionową”. W branży solarnej mówimy „ten panel ma moc wytwarzającą X watów”. Jaka jest moc znamionowa przeciętnego panelu słonecznego? Typowy panel słoneczny wytwarza około 320 watów mocy, ale panele mają różne moce. Bardziej wydajne panele są nieco droższe i zwykle są potrzebne tylko wtedy, gdy mamy ograniczoną przestrzeń na dachu. Można samemu obliczyć ile paneli potrzebujemy do wytworzenia wystarczającej ilości energii do użycia lub skorzystać z profesjonalnej firmy instalatorskiej El-Sun z Krakowa, która produkuje konstrukcje pod panele fotowoltaiczne.

Jakie jest nasłonecznienie w okolicy?

Ilość wytwarzanej energii zależy od średniego nasłonecznienia w ciągu roku. Jeśli na danym obszarze jest bardziej pochmurno, Słońce ma mniej dostępnej energii do przetworzenia na elektryczność. Pierwszym krokiem do ustalenia, ile energii elektrycznej panel słoneczny może wyprodukować w ciągu roku, jest znalezienie swojego miejsca na kuli ziemskiej. Można sprawdzić na kalkulatorze słonecznym np. Weather Underground. Można wpisać w nim swój adres i uzyskać szczegółowe informacje o tym, ile światła słonecznego pada średnio na nasz dom. Kalkulator daje również opcję wprowadzenia określonego modelu panelu słonecznego i kwadratowego obrazu pokrycia panelu na dachu.

Mając wartości z tych trzech czynników, jesteśmy w stanie obliczyć ile energii elektrycznej, panel słoneczny będzie wytwarzał konkretnie na naszym dachu. Następnie dzięki informacji o zużyciu energii z poprzednich rachunków za prąd otrzymujemy ilość paneli, którą powinniśmy zamontować na dachu.