Wygoda i funkcjonalność – o zaletach domków ogrodowych
27 stycznia, 2020Drewniane domki ogrodowe na stałe wpisały się w krajobraz polskich działek i ogrodów. Nic dziwnego, w końcu wybór takiego rozwiązania niesie za sobą wiele korzyści. Dobrze dobrana konstrukcja nie tylko urozmaici zieloną przestrzeń, ale będzie także niezwykle funkcjonalna i pożyteczna. Co sprawia, że domki drewniane cieszą się taką popularnością? Sprawdźmy!
Funkcjonalność
W lecie ogród może służyć nam jako miejsce pracy oraz wypoczynku. Jedni spędzają słoneczne dni na pielęgnowaniu i doglądaniu roślin, inni wylegują się w słońcu, szukając odskoczni od miejskiego hałasu i zgiełku. Domki drewniane dla jednych i drugich mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem. Możemy potraktować go jako składzik, przechowywać w nim niezbędne narzędzia i urządzenia. Z kolei wybierając konstrukcję np. z tarasem, możemy potraktować go jako doskonałe miejsce do wypoczynku. W domku przenocujemy znajomych, zorganizujemy wieczorne spotkanie albo po prostu, spędzimy upalne popołudnia.
Szybki montaż
Montaż domku składającego się z gotowych elementów może potrwać zaledwie kilka godzin. Ponadto w wielu przypadkach nie będziemy potrzebowali pomocy fachowców. Montaż najprostszych konstrukcji jest na tyle nieskomplikowany, że możemy wykonać go samodzielnie. To nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy.
Duży wybór rozwiązań
Gotowy domek drewniany możemy wybrać zarówno ze względu na jego rozmiar, jak i zastosowanie. Producenci oferują zazwyczaj co najmniej kilka różnych modeli, od małych składzików po przestronne i stylowe domki z tarasem lub wiatą. Domek letniskowy może być wyposażony we wszelkie udogodnienia, m.in. kuchnię, łazienkę, a nawet saunę. Wszystko zależy od naszych upodobań.
Nawet na niewielką działkę
Do budowy domku drewnianego nie potrzeba dużej działki. Najmniejsze konstrukcje oscylują w granicach od kilku do kilkunastu m2. Możemy je spokojnie postawić nawet na niewielkim skrawku ziemi, np. w ogrodzie. Oczywiście wymaga to prawidłowego przygotowania trwałego podłoża. Niezbędna będzie wylewka, kostka brukowa lub betonowe bloczki. Grunt, na którym stawiamy konstrukcję, powinien być utwardzony, wyrównany, wolny od trawy, chwastów czy krzaków.
Cena
Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest również jego cena. Koszt zakupu najtańszej konstrukcji oscyluje w okolicach 2 tys. złotych. Za niewielki domek z tarasem zapłacimy już od 10-15 tys. zł. Nie ponosimy przy tym dodatkowych kosztów, związanych m.in. z zatrudnieniem ekipy. Pozwolenie na budowę musimy uzyskać dopiero w sytuacji, gdy powierzchnia domku przekroczyłaby 35 m2.