Ile kosztuje wyposażenie kuchni w domu

Ile kosztuje wyposażenie kuchni w domu

16 września, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędza się sporo czasu. Dlatego warto zadbać oto, aby była funkcjonalna, a jednocześnie dobrze się prezentowała. Aranżacja tego pomieszczenia jest dość droga, a do tego czasochłonna, ponieważ składa się z kilku etapów. Ile kosztuje wyposażenie kuchni w domu?

Ile kosztuje wyposażenie kuchni w domu?

Ile kosztuje wyposażenie kuchni? To pytanie, które zadaje sobie każda osoba, wprowadzając się do nowego mieszkania lub robiąc remont. Nic dziwnego. Wbrew pozorom zakup mebli oraz sprzętu AGD to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza że wybór jest ogromny, a ceny bardzo zróżnicowane. Nie da się określić uniwersalnej kwoty, ponieważ kuchnie mają inne powierzchnie, a użytkownicy potrzeby oraz oczekiwania. Aby oszacować kwotę, jaką będzie trzeba wydać, warto przygotować sobie cały plan działania, który obejmuje:

Budżet

Niezależnie od tego, które pomieszczenie aranżujesz, podstawą jakiegokolwiek działania w urządzaniu wnętrza, jest określenie budżetu, jaki możesz przeznaczyć na zakup potrzebnych rzeczy. Na kartce papieru rozpisz wszystkie elementy, które chcesz kupić oraz ich cenę. Uwzględnij całe wyposażenie kuchni, czyli meble, sprzęt AGD, a także dekoracje. Warto wejść na stronę sklepu i sprawdzić przykładowe ceny sprzętu oraz mebli, aby zobaczyć, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć.

Meble: na wymiar czy nie?

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest wybór mebli. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się, czy mają być na wymiar, czy wolnostojące. Te pierwsze dają ogromne możliwości aranżacyjne, pozwalają na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni i dostosowanie mebli do wnęk i rozmiarów pomieszczenia.

Niestety są one znacznie droższe i montowane na stałe bez możliwości ich przesunięcia. Natomiast modele wolnostojące są zdecydowanie tańsze, można je przesuwać i przestawiać. Jednak są one dostępne w określonych wymiarach i nie zawsze dopasują się do wymiarów kuchni.

Sprzęt AGD

Wyposażenie kuchni to również sprzęt AGD, którym musisz uwzględnić zarówno w kosztorysie, jak i projekcie. Jeżeli zdecydujesz się na meble do zabudowy, urządzenia również powinny być do zabudowy, dzięki czemu całość będzie nie tylko funkcjonalna, ale i atrakcyjna.

Rozważając zakup sprzętu, wcześniej rozplanuj sobie ułożenie, tak, aby wydzielić strefę przygotowywania posiłku, gotowania, serwowania i mycia naczyń, co ułatwi Ci codzienne wykonywanie czynności. Stosuj się do złotej zasady tzw. trójkąta roboczego, który wizualizuje ustawienie trzech podstawowych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, płyty kuchennej oraz zlewozmywaka. Wszystkie sprzęty są ustawione niedaleko siebie, co poprawia komfort pracy.

Samodzielny projekt czy projektant wnętrz

Jeśli posiadasz umiejętności, możesz samodzielnie stworzyć projekt, który obejmuje ułożenie wszystkich elementów wyposażenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz. Musisz się tylko liczyć z dodatkowymi kosztami. Świetnym rozwiązaniem jest również zakup mebli w jednym sklepie, który ma własnego projektanta i wizualizacja jest darmowa w ramach złożenia zamówienia.